Dikkat bozukluğu ile başa çıkmayı kolaylaştıracak tüyolar

Kusursuz şekilde organize olarak günü en verimli haliyle değerlendirmek çoğu kişi için pek de kolay değildir. Özellikle de DEHB adı verilen dikkat bozukluğu sendromundan muzdaripseniz işiniz iki kat daha zor olabilir. Yaşam koçu Laura Rolands ve klinik psikolog Ari Tuckman’ın verdiği tüyolarla dikkatinizi daha kolay toplayarak gün içinde daha planlı davranabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Dikkat dağınıklığı ve dürtü kontrolü arasındaki bağlantı

Küçük adımlarla başlayın

Dikkat bozukluğu sorunu olanların yaptıkları en büyük hata, her şeyi aynı anda organize etmeye çalışmalarıdır. Bunu yapmak, zaten dikkatini toplamakta zorlanan bir insanı daha da yılgın bir ruh haline sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden kontrolden çıkan ya da bir türlü başlayamadığınız işleri, önem derecelerine göre öncelik sırasına sokarak, sırayla halletmek yapılacak en doğru harekettir. Ayrıca iki iş arasında molalar vermek ve kendinizi rahatlatacak şeyler yapmak / düşünmek dikkat performansınıza doğrudan etki eder.

Kendinize temel bir hedef belirleyin

Kendinizi çok sıkıştırıp strese sokmadan, ulaşmak istediğiniz nihai amaç konusunu kafanızda netleştirin. Gerçekçi hedefler koyun ki, hedeflerinizi düşündüğünüzde bunlar size ulaşılması imkansız birer hayal ürünü gibi gelmesin.

Listenizi daraltın

Yapılacak işlerin listesini yaparken, en minik işleri ya da birbirinin uzantısı olan işleri teker teker yazmak yerine; bu işleri kapsamlı maddeler halinde daraltın. Çünkü uzadıkça uzayan listeler, hem göz korkutur hem de dikkatin daha kolay dağılmasına neden olabilir.

Hayatınızı sadeleştirin

Sadece iş listenizi değil, hayatınızın diğer alanlarını da olabildiğince sadeleştirin. Daha az eşya satın almaya çalışın, daha az ve daha nitelikli aktiviteye katılın. Bu şekilde davranmak odaklanma güçlüğünüzü yenmenize yardımcı olabilir.

Çalışma sisteminizi olabildiğince basit tutun

Günlük çalışma sisteminizi oluştururken olabilecek en basit sistemi geliştirin. Örneğin sadece e-postalar üzerinden ilerlemek size basit geliyorsa böyle yapın. Yok e-posta gelen kutunuzun içinde kaybolmaya başladıysanız online proje yönetim araçlarından faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dikkatinizi toplamak için önce nasıl dikkatinizin dağıldığını bulmalısınız

E-posta kutunuzu kendinize göre düzenleyin

Çoğu insan e-posta gelen kutusundaki karmaşadan şikayet eder. Ve bu karmaşa önemli postaların kaçırılmasına bile neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için, e-posta kutunuzu renklerle ayırın ve e-postalarınız için servis sağlayıcısının sunduğu klasörleme seçeneklerinden faydalanın.

Dikkat dağıtan unsurları uzaklaştırın

Gün içinde odaklanmanızı güçleştiren her türlü faktörden uzaklaşın. Bunların başlıcaları TV, bilgisayar ve mobil oyunlar, akıllı telefonlar ve sohbet programlarıdır.

Yardım istemekten çekinmeyin

Dikkat bozukluğu yaşayan biri için, tüm bu yöntemleri tek başına uygulama fikri pek de sıcak değildir. Bu yüzden çalışma alanınızı ya da günlük iş planınızı organize ederken, çalışma arkadaşlarınızdan destek almaktan çekinmeyin. Ayrıca dikkati güçlendiren psikoterapi çalışmalarına ve zihin aktivitesi workshoplarına da katılabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nda Bilişsel Davranışçı Terapi

 

Kaynak:

psychcentral.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!