Detoks yaparken su tüketiminin önemi

Detoks uzmanı değilim, herhangi bir eğitimini de almadım. Ancak canlı su uzmanı olarak, detoks uzmanları ile çalışma ve detoks merkezlerini ziyaret etme şansım oldu. Suyun detoks için önemini daha iyi anlama şansını bu sayede yakalamış oldum. Arınmak için suyun önemini daha önce de belirtmiş, detaylı bir şekilde yazmıştım.

Su konusunda yazdığım tüm yazılarda, içme suyunun asidik olmaması gerektiğini, nötr ve hatta hafif de olsa alkali olması gerektiğini belirtirim. Ancak bazı durumlarda yüksek alkali su içilmesi gerekebilir. Bunlardan biri de detoks sürecidir.

Detoks çok farklı şekillerde yapılabilir. Burada birkaç farklı detoks yöntemi ile beraberinde içebileceğiniz suları sizler detaylandırmak istedim.

Bazı durumlarda yüksek alkali su içilmesi gerekebilir. Bunlardan biri de detoks sürecidir.
Sebze suyu detoksu

Tüm gün sebze suyu içerek yapılan detokslarda, belli bir program takip edilir. Bu süreçte detoks merkezlerine gidebilir veya yeni bir uygulama olarak evinizde ya da ofisinizde detoks yapabilirsiniz.

Detoksa başlamadan önce de yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Çok özel bir süreç olan sebze suyu detoksu için yine özel bir su içilmesi gerekir.

Detoks sürecinde içilecek suyun özellikle yüksek alkali olması gerekmektedir. Kısa sürede, yoğun bir şekilde asidik toksin atılmaya çalışılır. Alkali su sayesinde serbest kalan asitler vücutta tahribata yol açmadan uzaklaşır. Genelde 10 pH’ta su tercih edilir. Bu derece içilebilir en yüksek pH seviyesidir.

“21 gün” challenge

Son zamanlarda kısa süreli ve belli besinleri tüketmeden yapılan detoksları sıklıkla duymaktayız. Özellikle şekersiz detokslar…

Şekersiz detokslar, sebze suyu detokslarından daha uzun sürebilir, hatta yaşam boyu uygulanabilir. Bu tarz detokslarda yine toksin ile birlikte kilo kaybı da gözlemlenmektedir. Daha yavaş ve az olmasına karşın kalıcı ve sağlıklıdır.

Böyle detoksları desteklemek adına, 8-9 pH aralığında hafif alkali su içilebilir. Duruma göre, beslenme şekline bağlı olarak pH daha da yüksek olabilir.

Diyette suyun pH’indan ziyade miktarı daha onemlidir.
Kilo vermenin detoks etkisi

Zayıflamak, yani kilo vermek de bir çeşit detoks sayılabilir, çünkü yine belli besinleri keseriz veya tamamen hayatımızdan çıkarırız. Düzenli bir beslenme ile birlikte de bol su içeriz.

Diyette suyun pH’indan ziyade miktarı daha önemlidir. Bol miktarda ve doğru zamanlarda su içmek diyetin kilit noktalarındandır. Bununla birlikte hafif alkali su diyeti, desteklemeye yardımcı olabilmektedir.

Diyet süreci sebze suyu veya 21 günlük challengelardan daha kolay olsa da, yine de kısıtlamaların varlığı ve alışkanlıkların dışında hareket etmek zorlayıcıdır. Diyet bittikten sonra, kiloyu muhafaza etme sürecinde de su içilmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Günlük hayatta suyun pH seviyesi

Standartlar gereği içme suyunun belli bir pH aralığında olması gerekmektedir; 6,5- 9,5 pH aralığı. Doğal kaynak sularını incelediğimiz zaman, o suların hafif alkali sular olduklarını gözlemlemek mümkündür.

İlginizi çekebilir: Toksinlerden kurtulmanın ve arınmanın en yeni yolu: Sıvı detoks

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir ... Devam