Dermatologların en sık karşılaştığı cilt problemleri ve cilt sorunlarına özel beslenme ve çözüm önerileri

Hepimiz sağlıklı, pürüzsüz ve ışıltılı bir cildin hayalini kurarız. Ne var ki pek çoğumuz yatmadan önce mutlaka makyajımızı temizlemek, cilt tipimize uygun ürünler kullanmak ya da güneşten korunmak gibi en pratik bakım önerilerini bile uygulamakta zorlanırız. Aslında cilt bakımında dikkat etmeniz gereken belli başlı kuralları göz önünde bulundurduğunuzda hayalini kurduğunuz sağlıklı cilde ulaşmak hiç de zor değil. Farklı cilt problemleri yaşayan ya da yaşadığı problemlerin nedenini bulmakta zorlananlar için cilt bakımında yapılan hatalar, dermatologların en sık karşılaştığı cilt problemleri ve bu problemlere özel bakım ve beslenme önerilerini bir araya getirdik. 

Dermatologların en sık karşılaştığı cilt sorunlarına özel beslenme ve çözüm önerileri

Cilt bakımında en sık yapılan hatalar

1. Yanlış ürünler kullanmak

Yağlı, kuru, karmaşık… Hepimizin cilt tipi birbirinden farklı. Dolayısıyla cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürünler de birbirinden farklı. Nasıl hasta olduğumuzda herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktora danışıyorsak, cilt problemleri için de konunun uzmanı bir dermatologla görüşmek önemli. Hele ki sorunu kendi bildiğiniz yöntemlerle çözmeye çalışıyorsanız, daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz.

2. Cildinizin verdiği sinyalleri göz ardı etmek

Aslında cildimiz de, tüm diğer organlarımız gibi neye ihtiyacı olduğunu sık sık dile getirme becerisine sahip; yapmanız gereken yalnızca kulak vermek. Cildimizin en büyük organımız olduğunu göz önünde bulundurarak, size verdiği sinyalleri dikkatlice dinlerseniz, verdiği mesajları da daha kolay algılayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken başlıca cilt problemlerini ise kuruluk, fazla yağlanma, iltihap ve akne olarak sıralayabiliriz.

3. Cilt bakım rutinini aksatmak

Cildimizin, ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğu bir gerçek; özellikle de lazer ya da peeling gibi düzenli cilt bakım teknikleri uyguluyor ya da uygulatıyorsanız… Bu tarz uygulamalarda verilen talimatlara uymak ve öncesi/sonrası bakımına özen göstermek, istediğiniz sonuçlara ulaşmak için de oldukça önemli. Çünkü bu bakımları atladığınızda hedeflediğiniz sonuçları almanız gecikebileceği gibi, tedavi sonrası iyileşme süreciniz uzayabilir. Konu bakım olduğunda küçük uygulamalar büyük farklar yaratabilir.

4. Cildinizle çok uğraşmak

Cilt bakımını aksatmak kadar zararlı bir diğer alışkanlık da cildinizle çok fazla uğraşmak. Peeling, ovalama, serum, maske ve cilt bakım cihazlarını çok sık kullanmak da cildinizde beklenmedik sorunlara neden olabilir. Çok sayıda ürünü bir arada ve çok sık kullanmak, özellikle de yanlış ürünleri kullanıyorsanız; sivilce, hassasiyet, iltihap ve dermatit gibi pek çok problemi beraberinde getirebilir. Cildinizi düzenli olarak nemlendirmek, temizlemek ve güneş bakımını ihmal etmemek; sizi asla yanıltmayacak bir cilt bakım rutini.

5. Sivilceler ve siyah noktalarla oynamak

Sivilcelerinizi sıkmak durumu asla olduğundan daha iyiye götürmez; ne şimdi ne de gelecekte. Sivilce ve siyah noktalarınızla oynamak yara izleri ve pigmentasyon sorunlarına yol açabileceği gibi, bu yanlış uygulama yıllar içerisinde hiperpigmentasyon gibi daha büyük bir cilt problemi olarak karşınıza çıkabilir. Sivilce ve siyah noktalarınızı kendi haline bırakmanızda ya da dermatologunuz tarafından tavsiye edilen cilt bakım ürünleriyle bakım yapmanızda fayda var.

6. Güneş korumasını ihmal etmek

Dermatologların şiddetle uyardığı bir diğer konu, korunmadan güneşlenmek. Melanoma yani cilt kanseri 25-29 yaş arası kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri ve güneşin altında korunmasız kalmak UVA ışınlarının etkisiyle bu riski %59 oranında artırabiliyor. Diğer yandan güneş, cildinizi de yaşlandırıyor.

7. Her problemin siyah nokta olduğuna inanmak

Burnunuzda herhangi bir şişkinlik gördüğünüzde siyah nokta olduğunu düşünüp hemen sıkmak isteyebilirsiniz. Ne var ki, karşılaştığınız her küçük şişkinlik ya da renk değişimi siyah nokta olmayabilir. Siyah noktalar çoğu zaman gözeneklerle karıştırılabiliyor; siyah nokta olmayan gözenekler sıkıldığında ise sebasöz de denilen yağ bezlerine zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek. Genetik etkenler ya da cilt yaşlanması gözeneklerinizin büyümesine neden oluyorsa, gözeneklerinizi küçültmek için retinoid, eksfoliant gibi ürünler kullanabilir, gliserin, seramit veya hyaluronik asit bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Cilt problemlerine göre beslenme önerileri

Kuru bir cilt, enflamasyon, erken yaşlanma ve sivilce gibi problemler en sık görülen cilt sorunlardan ve aslında sorunları çözmek için her zaman çok pahalı ürünlere ihtiyacınız yok. Dermatologunuzun cilt tipinize özel önerilerinin yanı sıra, sağlıklı beslenmeyle de bir çok sorununuzu çözebilirsiniz.

Problem 1: Kızarıklık – Çözüm: Antioksidanlar

Konu cilt bakımı olduğunda antioksidanların önemi yadsınamaz. Antioksidanların içeriğindeki doğal kimyasallar vücudunuzu hava kirliliği, zararlı kimyasallar, güneş ışığı ve stres gibi dış etkenlerin verdiği zararlara karşı içten dışa korumaya yardımcı olur. Tüm sebze ve meyvelerde bulunan antioksidanlar bakımından en zengin içeriğe sahip olanlar, yeşil, mor, kırmızı gibi koyu renkli meyve ve sebzeler. 

Problem 2: Sivilce – Çözüm: Probiyotikler

Sağlıklı bir sindirim sistemi, kendisini dış görünüşünüzde de belli eder. Eğer sivilceleriniz artmaya başlasıysa, sindirim sistemi sağlığınızla ilgili henüz farkında olmadığınız problemler olabilir. Çünkü vücutta istenmeyen maddeler için bir bariyer olan sindirim sistemi zarar gördüğünde, toksinler kendilerini önce cildinizde gösterir. Çözüm yolu ise sindirim sisteminize dost bakteriler olan probiyotiklerden geçer. En önemli probiyotik kaynakları olarak yoğurt, kefir, kombuça, kimçiyi sayabiliriz. Vücudunuzdaki probiyotikleri beslemek içinse prebiyotik içerikli muz, enginar, pırasa, elma gibi sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz.

Problem 3: Kuruluk – Çözüm: Sağlıklı yağlar

Kuru bir cilt, susuzluğun göstergesidir. Kuru bir cildin en iyi dostu tabi ki düzenli olarak su içmek. Sonrasında avokado, zeytin, fındık ve fıstıklar, çekirdek gibi sağlıklı yağları porsiyon kontrolüyle tüketerek cildinizin nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının hem yiyip içerek tüketebileceğiniz hem de cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz sağlıklı yağlar arasında yer aldığını da söylemeden geçmeyelim.

Problem 4: Şişkinlik – Çözüm: Su

Her ne kadar ters bir öneri gibi görünse de; hücreler kuru bir ortamdayken, ortama daha fazla su eklendiğinden, kabarmaya ve şişmeye meyilli olurlar. Dolayısıyla daha çok sıvı tüketmek hücrelerinizin su ihtiyacının normal düzeyde karşılanmasını sağlayarak kabarıklık ve şişkinliği de alacaktır. Eğer su içmeyi henüz alışkanlık haline getiremediyseniz, antioksidan içeriğiyle başka problemlerinize de iyi gelecek yeşil çay gibi seçenekleri deneyebilir; içme suyunuza tatlandırmak için narenciye, salatalık ya da zencefil ekleyebilirsiniz. Son olarak tuz tüketiminizi azaltmak da etkili olacaktır.

Problem 5: Kırışıklıklar – Çözüm: Kolajen

Kırışıklıklar, beslenmenizdeki ufak değişikliklerle hemen çözülebilecek bir konu olmasa da, kırışıkları oluşmadan önlemek ya da kırışık oluşumunu geciktirmek için beslenebilirsiniz. Yalnızca cildiniz için değil bağırsaklarınız için de harika bir protein olan kolajen, kırışıklıklarla savaşta oldukça etkili. En güçlü kolajen kaynakları arasında kemik suyu, sardalya ve kolajen tozlarını sayabiliriz. Eğer vegan besleniyorsanız, kelp gibi yosunları deneyebilirsiniz. A vitamini, C vitamini, antosiyanidin ve prolin bakımından zengin besinler de kolajen üretimini desteklediği için, yumurta beyazı, lahana, yaban mersini ve fındık tüketebilirsiniz. Cildin esnekliğini ve formunu korumasını sağlayan kolajen, zamanla kırışıklıkları önlemenize yardımcı olur.

Son olarak fazla şekerden uzak durun; şeker tüketimi size daha yorgun bir görünüm verir. Aynı tavsiyemiz işlenmiş gıdalar için de geçerli.

 

Kaynaklar:
Well + Good
Hip & Healthy

İlginizi çekebilir: Cilt bakımında yeni trend: Kodlarla gelen güzellik

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!