Deniz dalgalarının çaldığı bu orgun sesini dinleyin – Ses kaydı

2005 yılında Hırvatistanlı mimar Nikola Bašić, 230 adım uzunluğunda deniz dalgalarının ritmini müziğe dönüştüren bir org icat etti.

Deniz dalgalarının çaldığı bu orgunsesini dinleyin
Deniz Orgu, dalgaların ritmini müziğe çeviriyor

Adriyatik Denizi’nin güzel kıyılarında gezdiğinizi ve kulağınıza hoş bir org sesinin geldiğini hayal edin. Merdiven kenarlarına oyuluş dar kanallardan 35 org borusuna uzanan ve bunların her biri de özenle hazırlanmış sesler çıkaran büyükçe bir org dizayn edildi. Dalgalar merdivenlere vurdukça, borulardaki havayı harekete geçiriyorlar ve bu hava orgun müziğinin çalmasını sağlıyor. Zemin altında ne olduğunu görmüyorsunuz. Gözlerinizi kapatıyorsunuz ve daha önceden duymadığınız bu güzel müziğin tadını çıkarıyorsunuz.

İşte Deniz Orgu’nun ortaya çıkardığı harika müzik:

Dünyanın en eski şehirlerinden birine yapılan güzel bir mimarlık örneği

Deniz Orgu, Hırvatistan’ın 3000 yıllık tarihine sahip olan Zadar şehrine yapılıyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında şehrin büyük bir kısmı yerle bir oldu. Ancak daha sonraki düzenlemelerle şehir eski yapısına kavuşturulmak istendi. Bu anlamda ödüllü mimar Nikola Bašić, deniz kıyısına inşa ettiği bu yaratıcı projesiyle şehrin daha fazla dikkat çekmesini sağlıyor.

Bašić, Antik Yunan’da icat edilen hydraulis isimli müzik aletinden ve 1980 yılında San Francisco’da yapılan dalga orgundan etkilenerek, bir anlamda bu ikisini bir araya getirerek Deniz Orgu’nu hayat geçiriyor.

Kaynak:
Upworthy

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Beyin dalgalarıyla müzik yaratan kadın: Lisa Park

Müzik zevkinize göre empatik misiniz yoksa sistemli mi?

Dünyanın farklı yerlerindeki müzik ve dansların ortak bir noktası var

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!