Dekorasyonlarıyla içinde yaşama isteği uyandıracak banyoların 7 püf noktası

Evlerin içinde yer alması çok yakın bir tarihe dayanan banyolar, günümüzde modern dokunuşlarla artık estetiğini fonksiyonelliğiyle yarıştırır durumda. Bazen öyle tasarımlara ev sahipliği yapıyor ki, adeta bu rüya gibi banyoların içinde yaşamak istiyoruz. Alanın geniş olması her zaman bir artı olsa da bu günümüz şehir evlerinde maalesef çok da sık rastlanan bir durum olamıyor. Hatta doğal havalandırma ve aydınlatma için bir penceresinin olması çoğu zaman lüks bile sayılabiliyor. Doğru havalandırma koşullarına sahip olmayan bu banyolarda da genellikle bitmek bilmeyen rutubet problemleri ve dolayısıyla da kötü koku ve hoş olmayan görüntüler meydana geliyor.

Peki büyük ve aydınlık bir banyonuz olsaydı onu nasıl dekore ederdiniz? Aşağıda rüya gibi banyolardan ufak bir seçki yaptık. Belki küçük banyonuzu sevimli bir hale getirmek için size de minik tüyolar vermiş oluruz.

1. Bitmeyen tutku: Seramik
Banyo dekorasyonunda yenilik ve farklılık isteyenlerin ilk tercihi seramikler!

Özellikle küçük alanlarda mucize etkiler yaratan seramik kullanımı, yenilik isteyen herkesin ilk elini atması gereken malzeme oluyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise abartıya kaçmamak ve fazla gözü yormamak. Sadece zeminde kullanıp kalan her yeri beyaz bırakabilir, duşun içinde tek bir duvarda ya da tuvalet arkasında tercih edebilirsiniz.

2. Rustik görünümler
Çok basit değişikliklerle banyonuzun havasını değiştimek mümkün.

Daha çok yazlık evler veya dağ evlerinde tercih edilse de şehirdeki evinizin banyosuna da ahşaplar ve hasırlar kullanarak rustik bir hava katabilirsiniz. Duvara yaslayacağınız ahşap bir merdiveni havluluk olarak kullanmak fikri bile ortamı değiştirmeye yeterli olabilir.

3. Beton etkisi
Beton etkisini en iyi şekilde kullanabilmek için aksesuarların da uyumu çok önemli.

Daha modern ve endüstriyel bir görünüm için ise duvarlarda beton görünümlü sıvalar ile zeminde bu tonlara yakın renk ve dokularda taş veya seramik malzemeler tercih edebilirsiniz. Ortama ayak uyduracak bakır ya da siyah mat aydınlatmalar ve armatürlerle de bir bütünlük yakalamak mümkün olacaktır.

4. Küvet aşkı
Geniş bir alanınız varsa küvet tasarımlarına mutlaka göz atmalısınız.

Bahsettiğimiz geniş alanlara sahip olan ev sahiplerinin en büyük şansı banyolarında küvet keyfi yapabiliyor olmaları belki de. Fazla detaya gerek yok. Banyonun ortasına düşen minimal dokunuşlu bir küvet banyoda büyük söz sahibi olacaktır.

5. Siyah – beyaz tonlamalar
Risksiz ve zarif tasarımlar için siyah ve beyaz tonlardan yararlanabilirsiniz.

Monokrom tonlar her zaman şık ve sade bir görüntü yakalamak için risksiz çözümler sunar. Siyah-beyaz renklerin hakim olduğu bir banyo her daim modası geçmeyen bir klasiktir.

6. Şakacı duvarlar 

Duvarlara eğlenceli posterler asarak banyonuzu eğlenceli bir mekana dönüştürebilirsiniz.

7. Manzara faktörü
Rüya gibi banyoların olmazsa olmazı müthiş manzaralar…

Küvetinizin durduğu yerden bir ormana ya da masmavi bir deniz manzarasına bakıyor olsaydınız? İşte rüya banyolar dediğimizde tam da bundan bahsediyorduk.

 

İlginizi çekebilir: Şık, fonksiyonel ve keyifli bir dekorasyon için mutfak tezgahı seçiminin püf noktaları

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam