Dekorasyonda İskandinav stili: Dünyanın en mutlu insanlarından öneriler

Dünya Mutluluk Raporu’na göre Danimarka, İsveç ve Norveç dünyanın en mutlu ilk üç ülkesi. Peki bu kadar mutlu insanların yaşadıkları ülkelerin dekorasyon stilinin de tüm dünyayı etkilemesi tesadüf olabilir mi? Büyük ihtimalle hayır! Ev dekorasyonunda konfor ve şıklık arasında bir denge kurmak adeta bir sanat. Kabul edelim, dünyada bunu en iyi başaranlar ise İskandinavlar. Minimal estetik anlayışı ve Danimarka, Norveç ve İsveçli ikonik mobilya tasarımlarıyla İskandinav evleri her göreni adeta büyülüyor. Peki, İskandinav stilini bu kadar etkileyici yapan nedir? İşte dünyanın en mutlu insanlarından dekorasyon önerileri:

1. Her şey Hygge sanatını uygulamakta gizli

Danca dilindeki “hygge” kelimesinin tam çevirisi bir kelime bulmak mümkün değil. Genellikle sözlükler, hygge kelimesini bir his şeklinde tanımlıyor ve bunu şöyle tarif ediyor:

“Hayattaki iyi şeyleri ortaya çıkaran, iyi insanların olduğunu, iyi duyguların konuşulduğu ve sadece kendiniz olduğunuz bir ortam yaratma hali.”

Siz de evinizi dekore ederken bu duyguya odaklanabilirsiniz.

2. Basit ve yalın olun

İskandinavların tasarım anlayışı basitlik ve yalınlık üzerine kuruludur. Eğer evinizi İskandinav stilinde dekore etmek istiyorsanız; büyük desenler, çarpıcı renkler değil mümkün olduğunca en yalın çizgilere odaklanmalısınız.

3. Dokularla içinizi ısıtın

İskandinav insanların bu kadar soğuğa rağmen nasıl mutlu ve sıcak olduklarını soruyorsanız, büyük ihtimalle bunun cevabı kendilerini sıcak tutmalarıdır. Siz de evinizde kullandığınız kumaşları seçerken içinizi ısıtan kumaşlar tercih edebilirsiniz. Perdeler, koltuk döşemeleri, kilimler ve diğer dokuların daha sıcak tutan kumaşlar olmasına özen gösterebilirsiniz.

4. Ahşap ve metali bir arada kullanın

İskandinav stili denildiğinde akla ilk olarak ahşap kullanımı gelir. Ancak son yıllarda ahşap ve metalin bir arada kullanıldığı tasarımlar ön plana çıkıyor.

5. Yaşanmışlık katın

İskandinav stilindeki en önemli şey; soğuk değil sıcak bir ortam yaratmaktır. Bu sıcaklığı da yaşanmışlık hissiyle oluşturabilirsiniz. Kimsenin oturmadığı, dümdüz bir koltuk yerine üzerine salaşça bırakılmış bir battaniye, biraz yan çevrilmiş sandalye gibi hayal edebiliriniz.

6. Natürel tonlar seçin

Hygge ve İskandinav yalınlığını yakalamak istiyorsanız, evinizdeki eşyaları natürel tonlarda seçmelisiniz. Doğadan ilham alan renkler ve tonlarla, aradığınız İskandinav stilini bulabilirsiniz.

7. İşlevsellik önceliğiniz olmalı

Seçeceğiniz her eşyanın, öncelikle işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aynı zamanda evinizde fazla eşya olmasını da engeller. Sadece ihtiyacınız kadarına sahip olursunuz.

8. Bitkileri dekorasyona dahil edin

Bitkileri ve çiçekleri, dekorasyonun bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Böylelikle bitkiler evinizde orman havası değil, dekorasyonun yalın bir parçası gibi yer alır.

9. Temiz ve tozsuz bir alan yaratın

İskandinav ülkeleri, aynı zamanda temizlikleriyle ön plana çıkar. Sadece sokaklar değil, evlerde de aynı temizlik anlayışı İskandinav yalınlığının devamı niteliğindedir. Temiz ve tozsuz bir zemin, İskandinav evlerinin temel özelliklerinden biri.

10. Pencereleri kapatmayın

İskandinav evlerinde ışık çok önemlidir. Evinizin doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanması için tül ve perdeleri kalın ve koyu renkli kumaşlardan tercih etmemelisiniz. Bunun yerine açık renkli, uçuşan kumaşlar İskandinav yalınlığını temsil eder.

İlginizi çekebilir: Güz renkleri evinizde: Sonbaharda çiçek açan ev bitkileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!