Değişim yolda… Değişim kapıda!

Siz hazır mısınız? Onlar nasıl hazır oldu? Ben hazır mıydım? Değişim ne zaman gelir, değişimin süreci nedir?

Sanırım yaklaşık bir 10 yıldır bu matematiğin denklemini çözmeye çalışıyorum. Yol boyunca yaşadığım, ancak sadece şimdi dönüp bakınca anladığım şeyleri sizle paylaşmak istiyorum.

Değişim minik adımlarla ilerler.

Şimdiyi anlamak için tarihe bakmak yeterli. Hepimiz yürümeyi nasıl öğrendik? Önce emekleyerek, sonra düşerek, sonra birkaç adımı arka arkaya sıralayarak, sonrasında ise koşarak. Değişim de bir anda gelen bir mucize değildir. Sizin bu mucizeyi yaşayabilmeniz ve içeri alabilmeniz için antrenmanlı olmanız gerekir. Bu nedenle değişmeyi istediğiniz hangi alan varsa bununla ilgili bir plan yapın. Aynı yolu defalarca denediyseniz taktiklerinizi değiştirin. Ve bir an ama bir an önce o ilk adımı atın.

Değişim bir süreçtir.
Değişim bir süreçtir, bir anda gerçekleşmez.

Evet, bu durumun aslında hepimizi rahatlatması gerekir. Çünkü biz o kadar umutsuzca değişimin gerçekleşmesini bekliyoruz ki, bunun bir süreç olduğunu unutuyoruz. Yine yukarıda bahsettiğim gibi, değişim biraz antrenman ister. Buna piyangoyu kazanıp 1 sene içinde her şeyini kaybeden insanları örnek verebiliriz. Eğer siz değişimi kaldırmaya hazır değilseniz, erken gelmesinin hiçbir anlamı yoktur. Değişimin bir süreç olmasının en güzel yönü onunla dans edebilmeyi öğrenebilmektir.

Değişim sırasında yol boyunca düşmek makbuldür.

Üzgünüm, bunu söylemek zorundayım çünkü hepimizin hata yapmaktan ne denli korktuğunu biliyorum! Ancak düşmek, ağlamak, üzülmek, hayal kırıklığına uğramak; bunların hepsi sizi daha güçlü, daha deneyimli ve daha pratik kılar. Bu nedenle bunlardan birini yaşadığınız herhangi bir günde korkmayın, bunların hepsi denklemin, hikayenin bir parçası.

Değişim sabır gerektirir, akış gerektirir.

Neden olmadı? Neden olmuyor? Nerede yanlış yapıyorum?

Belki de bu soruları milyonlarca defa kendinize sormuşsunuzdur. Cevap sizi pek tatmin etmeyecek olsa da aslında her şey olması gerektiği gibi ilerliyor. Buna güvenmeniz gerek. Biliyorum dünyanın belki de en sıkıcı cümlesi bu ancak gerçek. Bunu yapabilmenizin en kolay yolu ise zihninizi rahatlatıp, biraz nefes üstünde çalışarak frekansınızı yavaşlatmak ve şimdi, bu anda kalabilmenizden geçiyor.

Değişim değişmeyen tek şeydir.
Her ne olursa olsun siz ilerliyor, büyüyor ve gelişiyorsunuz.

İstediklerinize kavuşacaksınız, er ya da geç. Merak etmeyin! Ancak değişiminizden sonra tekrar değişmek ve değiştirmek istediğiniz şeyler her zaman olmaya devam edecek. Bu nedenle bunu bir kazan-kaybet oyunu gibi görmek yerine, hayatınızı devamlı yukarı çıktığınız bir merdiven olarak görün. Her ne olursa olsun siz ilerliyor, büyüyor ve gelişiyorsunuz.

Şimdi haydi göreyim sizi, güzelce bir değişin bakalım!

İlginizi çekebilir: Değişim arıyorsanız hayatınızda korkuya yer açın

Ceylin Atay
Ben babanesinin mutfağında serçe parmaktan ince sarma dolmalarla büyümüş, ananesinin patavatsızlığına, annesinin de kitap kurduluğuna hayran olan bir kızım. 31 Aralık’da doğmuş biri olarak ... Devam