Değişim senesi 2020 kapıda: Geçmişin elinden tutarak geleceğe ilerlemek

Değişim, eskiden nefret edip kurtulmaya çalışıp yerine hemen yeniye sarılmak değilmiş. Değişim, eskiye, bugüne kadar sana verdiği hizmetler için, seni sen yaptığı için teşekkür ederek; elini tamamen bırakarak değil de belki hafifçe tutmaya devam ederek onu sevgiyle yeniye dönüştürmekmiş.

Gökyüzüne bakarak astrologlar diyor ki 2020 senesi değişim senesi; hem de ani değişimlerin senesi olacak. Etkileri sanırım yavaş yavaş gelmeye inmeye başladı dünyaya.

Ben çocukluğumdan beri kendisini en iyi yazı ile ifade edebilen biriyim. Özellikle zor durumda kaldığımda, duygularımı ifade etmekte zorlandığımda, açıklama yapmam gerektiği zamanlarda benim için yüz yüze konuşmak kabus olmuştur. Yazdığım mektupların, günlüklerin, mesajların haddi hesabı yok. Fakat gelin görün ki 25 senedir tek denediğim, kullandığım, hatta bildiğim yol bu oldu. Bazı zaman çok işime yaradı, bazı zaman ise hiç işime yaramadı.

Geçen gün bir arkadaşıma bozuldum. Ayrıldıktan sonra telefonu elime aldım ve kırgınlığımı anlatan bir mesaj yazmaya başladım. Sonra bir an oldu, durdum, mesaja baktım ve sildim kendime şu cümleleri söyleyerek: “Gamze bugüne kadar hep yazdın. Böyle durumlarda çok fazla da işe yaradığına şahit olmadın. Bugüne kadar yazı ile ifade konusu sana güzel hizmet etti ama artık miladı doldu. Hep aynı yoldan gitmekten sıkılmadın mı zaten? Bambaşka yollar denemek, oradan ne çıkacağını bilmemek seni heyecanlandırmıyor mu? Madem merak ediyorsun, o zaman artık yeni yollar deneme zamanı! Bugüne kadar ne yapmadın? Hareketlerinle konuşmadın mesela. Tavırlarınla iletmedin kırgınlığını. O zaman şimdi de bu yoldan gitmeyi dene. Ne kaybedeceksin ki? Hiçbir şey. Aksine yepyeni, bambaşka bir yol keşfediyor olacaksın!

Ruhumun yeni yollara, keşiflere olan merakı ve tutkusu zihnimin ezberlenmiş yollarını yenmişti. O akşam o mesaj benim tarafımdan gitmedi. O akşam o mesaj gitmedi diye içim içimi de yemedi. Aksine başka bir Gamze ile tanışıyor olmanın keyfine odaklandım. Nasıl bir Gamze acaba bu yeni tanışıyor olduğum kadın? Eskisine göre daha havalı biri gibi geldi bana. Ama eski versiyonunu da silip atmış değil. Saygısı var. Saygısı var çünkü onun sayesinde bugün farklı yollar denemek istiyor. Bakalım zaman ne getirecek?

Bakalım eski ve yeni Gamze el ele, iç içe nerelere gidecek?
Siz de kendi hayatınıza buralardan bakmak ve kahraman olmak ister misiniz?
Hayatınızı heyecanlı bir film izliyor gibi izlemek?
O zaman farkında olun.
Otomatik yaşamayın.
Kalıplarınızı görün.
Hoşnut olmadığınız kalıplarınızın alnından öpün ve uğurlayın.
Yeniye ise kucak açın, korkmayın.
Seçimleriniz bilinçli olsun.
Seçimleriniz sadece size ait olsun.
Nice farkında, bilinçli, hafif değişim ve dönüşümlere.
İyi ki varız kahramanlar!

Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Bireysel zaman ve toplumsal zaman farklı akar: Değişim için sabır göstermek

Gamze Baytan Meditasyon ve Yoga Eğitmeni
Selamlar, Gamze ben. Meditasyon ve yoga hocasıyım. 7/24 çalıştığım organizasyon sektöründen bir anda "Ne yapıyorum ben kendim için" diyerek çalışma hayatımda ne istediğime karar ... Devam