Dedikodusunu yaptığınız insanların sizden daha mutlu olmasının 9 nedeni

Hepimiz gün içinde birçok şeyi merak ediyoruz. Bazen merak ettiğimiz ve hakkında konuşmak istediğimiz konular, başka insanların hayatları da olabiliyor. İlk bakışta cazip gelse bile aslında başkaları hakkında dedikodu yapmak sizi mutsuzluktan başka bir yere götürmez.
Dedikodusunu yaptığınız insanlar ise her zaman imrendiğiniz o huzur ve mutluluk içinde yaşamlarına devam eder. Neden mi? İşte dedikodusunu yaptığınız insanların sizden daha mutlu olmasının nedenleri:

1. Zamanlarını başkaları hakkında konuşarak harcamazlar

Büyük insanlar fikirleri, ortalama insanlar olayları, küçük insanlar ise başkalarını konuşur.

Bu sözü daha önce duymuşsunuzdur. Dedikodusunu yaptığınız o kişi, bu denklemdeki büyük insanlar arasına giriyor çünkü o kendisi olmakla meşgul, kendini geliştiriyor. Bu yüzden de mutlu bir insan.

Dedikodusunu yaptığınız insanların sizden daha mutlu olmasının 9 nedeni
İlk bakışta cazip gelse bile aslında başkaları hakkında dedikodu yapmak sizi mutsuzluktan başka bir yere götürmez.

2. Dedikoducu insanları etraflarında bulundurmazlar

Mutluluğunuz ve duygusal durumunuz büyük ölçüde etrafınızdakilerle de ilişkili. Etrafınızda dedikoducu insanlar çoğunluktaysa, siz de daha fazla dedikoduya yönelebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, dedikodu aslında zehirli bir şeydir. Eğer dedikodusunu yaptığınız kişilerin sizden veya başkalarından bahsettiğini duymuyorsanız, bunun sebebi büyük olasılıkla onların yapacak daha iyi şeyleri olmasından kaynaklanıyordur. Eğer çok fazla dedikodu yapıyorsanız, etrafınıza bir bakın ve gerçekten mutlu olup olmadığınızı sorgulayın.

3. Taraf tutmazlar

İnsanlar dedikodu yaptıklarında aslında bir taraf da seçmiş olurlar. Bir inanışın veya bir fikrin etrafında toplanmaya başlarlar. Bu fikir veya inanış zorluklarla karşılaştığında ise mutsuz olup “Ne cesaretle bizi zorluyor” hissine kapılırlar.

Toplumlar da aynı bu şekilde mutsuz oluyor. Oysa dedikodu yapmakla vakit kaybetmeyi bırakıp duyduğunuz her şeye inanmak yerine kendi fikirlerinizi önemsemeye başladığınızda, çok daha fazla mutlu olabilirsiniz.

4. Öğrenerek kişiliğini geliştirirler

Dedikodu sizi hiçbir yere götürmez. Dedikodudan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Dedikodu yapmaktan hiçbir zarar görmeseniz bile en azından sizi yargılayıcı bir insan yapar.

Peki dedikodusunu yaptığınız o kişi ne mi yapıyor? İnsanları yargılamayı öğrenmek yerine daha üretici şeyler yapıyor. Bir şeyler öğreniyor. Olayları ve fikirleri özümseyip bunlar üzerine çalışıyor. Kendini geliştiriyor. Bir insan kendini geliştiriyorsa mutlu olur.

5. Yalan söylemek zorunda kalmamanın gururunu yaşarlar

Dedikodu yapan yalan söyler. Bu değişmez bir gerçektir. Dedikodu yaparken birçok şey olduğundan daha abartılı anlatılır. Bir yalancı da hayatta hiçbir zaman mutlu olamaz çünkü her zaman bir boşluğu doldurmak için konuşur. Dedikodusunu yaptığınız insanlar ise bunun
yerine daha anlamlı konuşmalar yaptıkları için daha mutlular. Onların yarım yamalak gerçekler veya amaçsız yalanlardan oluşan konuşmalara ihtiyaçları yok.

6. Arkadaşlarına güvenirler

Dedikoducu insanların çevresindekiler de kendisi gibi dedikoducu olur. Bu yüzden her seferinde içlerinden “Acaba bu insanlar benim hakkımda da konuşuyor mu” düşüncesi geçer. Bir insan başkasından şüphe duymaya başlıyorsa mutlu olması mümkün değildir. Dedikodu yapmayan birinin ise böyle şeylere ihtiyacı olmaz çünkü etrafındaki arkadaşlarının da gerçek arkadaş olduğunu bilir.

Dedikodusunu yaptığınız insanların sizden daha mutlu olmasının 9 nedeni
Eğer saygı duyulan bir insansanız, başkaları sizden sadece iyilikle bahseder.

7. İş yerinde huzurlu olurlar

Küçük ve gizli hesaplaşmalar her iş yerinin sorunlarından biridir. Çalışanlar, dedikodu yaparak iş yerini daha kötü bir yer haline getirir. Dedikodu yaparak vakit kaybetmeyen insanlar ise bu gizli hesaplaşmalardan uzak kalmayı başarır. Sadece kendi işine odaklanıp
mutlu bir insan olabilirler.

8. Başkalarına karşı yardımsever ve kibar insanlardır

İnsanlar dedikodu yaptıkça, o kişi hakkındaki olumsuz görüşleri içselleştirirler. Sonucunda ise dedikoducu insanlar kibarlıklarını da yitirirler. Oysa başkalarına karşı yardımsever ve kibar bir insan olursanız, daha mutlu olabilirsiniz. Kibarlık yüzünden mutsuz olan kimse
yok.

9. Saygı duyulan insanlardır

Dedikoducu insanlara kimse saygı duymaz çünkü onlar da başkalarına saygı duymanın ne olduğunu bilmez. Eğer saygı duyulan bir insansanız, başkaları sizden sadece iyilikle bahseder.

Kaynak:
Pick the Brain

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yaşam seçimlerimizden ibarettir

Sizi daha erdemli bir birey haline getirecek 10 davranış

21 günlük olumlu zihin diyeti

Kendinizle ilgili söylememeniz gereken 15 cümle

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!