Dalai Lama’dan ilham alarak güne aydınlık bir zihinle başlayın

Birçok kişi sabahları defalarca çalan alarm sesiyle uyanıyor ve kendini yataktan kaldırabilmek için bir süre mücadele ediyor. Dalai Lama’ya göre bu mücadele yerine güne şefkatle başlamak çok önemli. Siz de Dalai Lama’dan ilham alarak güne aydınlık bir zihinle başlamanın yolunu keşfetmek ister misiniz? 

Hiç düşündünüz mü, sabahları kendinize söylediğiniz şeyler gününüzün geri kalanını şekillendiriyor olabilir mi? Sizi bekleyen günden daha fazla yararlanmak, hem başkalarına hem de kendinize daha şefkatli davranmak ister misiniz?

Dalai Lama’ya göre bu aslında sandığınız kadar zor değil. Dalai Lama, güne başlarken şöyle düşünmenizi söylüyor:

“Bugün yaşadığım için, çok değerli bir hayata sahip olduğum için, bunu ziyan etmeyeceğim için ne kadar şanslıyım. Tüm enerjimi kendimi geliştirmeye, yüreğimi başkalarına açmaya, tüm varlıkların iyiliği için kendimi aydınlatmaya harcayacağım. Başkalarına karşı iyi düşünceler besleyeceğim. Başkalarına öfkelenmeyeceğim veya kötü şeyler düşünmeyeceğim. Elimden geldiğince başkalarına faydalı olacağım.”

Güne bu şekilde pozitif düşüncelerle başlamak, aslında günün geri kalanında daha pozitif bir ruh haline sahip olmanızı sağlıyor. Sabahları güne pozitif başlamanın bir başka yolu da meditasyon yapmak. Dalai Lama da bunu bilen ve uygulayan biriydi. Dalai Lama’yı gençlik yıllarından itibaren takip eden ve onun herkesten uzakta yaşadığı evini yaklaşık 30 yıl boyunca farklı zamanlarda ziyaret eden Pico Iyer “The Open Road: The Global Journey of the Fourteenth Dalai Lama” isimli kitabında, Dalai Lama’nın güne nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“Saat 09.00 gibi uyanıyordum ve Dalai Lama 5 saatten uzun bir süredir ayakta oluyordu. Genellikle 03.30’da kalkıyordu ve ilk 4 saatini meditasyon yapmaya ayırıyordu.”

Bu sabah rutinleri, ona herkesin hayran olduğu mütevazı dünya görüşünü kazandırmıştı. Güne bu şekilde başladığı için, hayatın “kederle dolu dünyaya keyifli bir katılım” olduğunu söylüyordu.

İlginizi çekebilir: Sabahları erken kalkabilmek için Ayurveda’dan faydalanın

Bu seviyeye ulaşmak büyük bir disiplin gerektirebilir ancak siz de kendi zihninizdeki olumsuz düşüncelerden kurtularak güne başlayabilirsiniz. İşte olumsuz düşüncelerden kurtulup pozitif bir zihinle güne başlamak için 6 adımda meditasyon:

1. Rahat bir pozisyon seçin. İsterseniz sandalyeye oturabilirsiniz, isterseniz yere bir minder atabilirsiniz. Ya da uzanabilirsiniz.

2. Bedeninizi fark edin ve rahatlatın. Bedeninizin her noktasını hissetmeye çalışın ve bedeninizdeki gerilimden kurtulmayı düşünün.

3. Nefesinize odaklanın. Nefesinizin doğal akışını hissedin. Nefesinizi değiştirmeye çalışmayın. Ne daha uzun, ne daha kısa… Bırakın olduğu gibi kalsın. Sadece nefesinizi bedeninizin nerelerinde hissettiğinizin farkına varın.

4. Zihninizdekilere karşı merhametli olun. Aklınızdan birçok düşünce geçebilir ve bu düşünceler zihninizi dağıtmaya çalışabilir. Bu son derece normal ve herkesin başına geliyor. Bu düşüncelerin varlığını kabul edin ve tekrar nefesinize odaklanın.

5. 5-7 dakika kadar bu şekilde kalın. Tek ihtiyacınız olan şey bu. Sadece elinizden geldiği kadar nefesinize odaklanın.

6. Bedeninizi kontrol edin. Birkaç dakika geçtikten sonra bedeninizdeki hisleri tekrar kontrol edin ve herhangi bir noktada gerilim olduğunu düşünüyorsanız orayı nefesinizle rahatlatmaya çalışın.

Kaynak
Ideapod
Brain Pickings

İlginizi çekebilir: Sabah rutini: Güne başlarken 15 dakika yoga

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!