Daha sağlıklı bir yıl için beslenmene eklemen gereken 5 alışkanlık

Yeni yıl, yeni heyecanlar, yeni başlangıçlar demektir. Sağlığımızın, bağışıklığımızı güçlü tutmanın ne kadar önemli olduğunu bu sene de hep konuştuk. Elbette bu konuda da önerilerde bulunacağım ama bu yılın bize en büyük öğretilerinden biri de sürdürülebilir bir yaşam yaratmak. Daha iyi bir dünya için, doğa için, geleceğimiz için var gücümüzle çalışmalıyız.

Kulağa çok zormuş gibi gelse de her birimiz günlük yaşantımızda birkaç küçük alışkanlığı değiştirdiğinde sağlıklı bir yıl, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir dünya mümkün. İşte o 5 alışkanlık:

  1. Daha fazla su içmelisin. Vücudunun suya olan ihtiyacı sandığından da fazla. O yüzden mutlaka su tüketimini artırmalısın.
  2. Hem bağışıklığın hem de sürdürülebilir bir dünya için mevsiminde ve renk renk beslenmelisin.
  3. Daha aktif bir yaşam tarzı benimsemelisin. Gün içindeki tercihlerini değiştirerek karbon ayak izini azaltabilirsin.
  4. İhtiyacın kadarını satın almalısın. Kullanmadığını geri dönüştürmelisin.
  5. Tek kullanımlık ürünler yerine yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmelisin.

İşte bu kadar basit. Bütün bunları yapmak için bir an önce harekete geçmelisin. Unutma zaman daralıyor. Peki sen, şu andan itibaren daha sağlıklı bir yıl için var gücün ile çalışmaya var mısın?

İlginizi çekebilir: Yoğun çalışanlar için 5 dakikada hazırlanabilecek 5 kış tarifi

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam