Daha huzurlu bir yaşam için, çevrenizdekileri oldukları gibi kabul edin

çevrenizdekileri oldukları gibi kabul edin
çevrenizdekileri oldukları gibi kabul edin

Çevrenizdekileri sizin gibi olmadıkları, düşünmedikleri ya da hareket etmedikleri inin ne kadar sıklıkla yargıladığınıza bir bakın. Vaktinizi ve enerjinizi, ne kadar başkalarına sinirlenerek harcadığınıza da.

Çoğu zaman, doğru olanın kendimiz olduğunu düşünerek, bizim gibi olmayanları yanlış olmakla suçlarız. Ne var ki, bu yargılama sürecinin sonucunda; sadece yargıladıklarımızı değil, kendimizi de incitiriz.

Bahsettiğimiz sadece insanları ırkına, dinine, etnik kökenine, cinsel tercihlerine göre yargılamak değil. Kurduğunuz tüm ilişkilerde çevrenizdekileri oldukları gibi kabullenmeniz oldukça önemli. Çünkü çoğu zaman beklentilerimiz nedeniyle, en çok yargıladıklarımız yakınımızdakiler olur.

Çevrenizde bulunan insanları, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi oldukları gibi kabul edebilirseniz;

Sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Çünkü böylece aranızda yaşanabilecek anlaşmazlıkları ve kırgınlıkları en aza indirebilirsiniz.

Daha samimi ilişkiler kurabilirsiniz.  Çünkü, çevrenizdekiler, onları oldukları gibi kabul ettiğinizin farkına vardıklarında, aranızdaki güven duygusu artar. Karşınızdakini kontrol etme arzunuzdan azaldıkça, ilişkilerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Gelişir ve olgunlaşırsınız. Çünkü, başkalarını kabul ettiğinizde, onların hatalarına ya da kusurlarına odaklanmak yerine kendinize odaklanmak için zamanınız kalır. Hayatınıza huzur ve dinginlik hakim olur.

Çevrenizdekileri olduğu gibi kabul edebilmek için;

  • Düşüncelerinizi gözden geçirin. Çoğu zaman çevremizdekileri yargılarken bunun farkında olmayız. Bir dahaki sefere bu durumu fark ettiğinizde, enerjinizi yargılayıcı düşüncelerinizden kurtulmak ve kabullenizi olmak için kullanın.
  • Olumlu yönlerine odaklanın. Çevremizdekileri oldukları gibi kabul edemememizin en büyük nedeni, kendimizi onlarla kıyaslıyor ve onların kusurlarını arıyor olmamızdır. Başka birinin neden sizden farklı olduğuna odaklanmak yerine, onun kişiliğindeki, seçimlerindeki ve davranışlarındaki olumlu yönlere odaklanmaya çalışın.
  • Doğru/yanlış ayrımı yapmayın. Dünyayı siyah ve beyazdan ibaret olarak görmeyin. Çünkü aslında, griler de oldukça fazla. Herhangi bir şeyi olduğu gibi kabul edebilmek için, doğru veya yanlış ayrımına sokmayın.
  • Kendinizi yargılamayın. Başkalarını yargılamamız, çoğu zaman kendi kendimize yaptığımız eleştirilerden kaynaklanır. Kendinizi doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi yapmaya zorlamaktan vazgeçtiğinizde, başkalarını da baskı altına almaktan vazgeçebilirsiniz. Çünkü kendinizi yargılamamak, kabul etmenin ilk adımıdır.
  • Şimdiye odaklanın. Kabul etme konusunda yaşadığınız zorluğun nedeni, bir şeyleri geçmişle kıyaslamanız olabilir. Hayatınızı geçmişi düşünerek şekillendirmek yerine, şimdiye odaklanın.
  • Onların gözünden bakın. Başkalarının sizi yargılaması ve olduğunuz gibi kabul etmemesi durumunda neler hissedeceğinizi düşünün.

Hepimiz yargılamayı ve eleştirmeyi seviyoruz. Ve çoğu zaman önyargılarımızı onların ne hissedeceğini düşünmeden başkalarına yöneltiyoruz. Kendimizi başkalarının üzerinde üstünlük kurma isteğimizden kurtarabilir ve herkese kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranırsak, işte o zaman çevremize uyum, sevgi, huzur ve anlayış hakim olur.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!