Daha fazla domates tüketmek için 3 sebep

Kahvaltı sofralarının, hatta yemeklerin olmazsa olmazı denilince aklınıza ne geliyor? Benim mis gibi kokusu ile domates geliyor. Domates aslında yaz, kış farklı formlarıyla karşımızda. Yazın tazesi, kışın ise yazdan hazırladığımız konserve hali, sosu veya salçası.

Özellikle A vitamini ve C vitamini gibi antioksidan vitaminler açısından iyi bir kaynak olan domates; az miktarda folik asit, B6, K vitamini gibi vitaminleri ve magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineralleri de içerir.

Domates denince aklınıza ilk olarak likopen geldiğini de biliyorum. Haksız sayılmazsınız çünkü likopen, vücut için en etkili antioksidanlardan biri olup domateste fazlaca bulunuyor. Ayrıca domates vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile kalp ve damar sağlığını korurken cilt sağlığını da destekliyor. O yüzden ben de bugün sizlere sofralarınızda domatese daha fazla yer vermeniz için 3 sebeple geldim.

Kalp sağlığını koruyor

Yapılan bir meta analizde likopen ve domates tüketimi ile yetişkin bireylerde kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmanın sonucu yüksek likopen alımı ya da yüksek serum likopen konsantrasyonunun inme (%26), ölüm (%37) ve kardiyovasküler hastalık (%14) riskinde önemli ölçüde azalmayla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu yüzden kalp sağlığınızı güçlendirmesi adına öğünlerinizde daha fazla domatese yer verebilirsiniz.

Sperm kalitesini artırıyor

Sheffield Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise, pişmiş domateste bulunan likopen içeren bir diyet takviyesinin sperm kalitesini artırabileceğini söylüyor. Çalışmanın sonucu, likopenin antioksidan etkisi ile sperm oksidasyonunu azaltabileceği yönünde. Bu yüzden beslenme düzeninizde likopen içeriği yüksek besinlere yer vererek sperm kalitenizi artırmanız mümkün.

Prostat kanserine karşı koruyucu

Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, domates ve brokolinin beraber tüketildiğinde prostat kanserine karşı daha etkili olduğunu söylüyor. Yeterli etki alabilmek için yaklaşık 130-140 gram çiğ brokoli ile yaklaşık olarak 2 büyük boy domatesin beraber tüketilmesi gerekiyor. Yine Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir diğer araştırma ise, haftada 10 porsiyondan fazla domates tüketen erkeklerde prostat kanseri gelişme riskinin %18 daha düşük olduğunu bulmuş.

İster tazesini, ister kurusunu tüketin daha fazla likopen alabilmek için, özellikle kış aylarında ev yapımı konserve domateslere ve domates sosuna beslenme düzeninizde yer verebilir, yaptığınız yemeklere, çorbalara ve salatalara fazladan domates ekleyebilirsiniz. Ayrıca domateste bulunan A vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için domatesi zeytinyağı ile beraber tüketmeniz etkisini daha da artıracaktır.

İlginizi çekebilir: Beslenmenizde daha çok yer vermeniz gereken 3 yeşil sebze ve yeşillikli kahvaltı kasesi

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam