Beslenmenizde daha çok yer vermeniz gereken 3 yeşil sebze ve yeşillikli kahvaltı kasesi

“Tabağınızın yarısını salatayla doldurun” önerilerini duymaktan sıkılmış olabilirsiniz ancak yapılan çalışmalara göre, yemeğe salata ile başlamak iştah kontrolüne yardımcı oluyor. Yani hem gözünüzü hem de midenizi doyuruyor.

Sebzeler içeriğindeki vitamin, mineral ve liflerle hastalıklara karşı koruyucu olmasının yanı sıra  ve bağışıklığı güçlendirmesi gibi sağlık üzerine birçok farklı olumlu etkisi olan besin gruplarındandır. Yetersiz sebze tüketiminin her yıl kalp hastalığından ve felçten kaynaklanan milyonlarca ölüme sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz? Yapılan bir çalışmaya göre her 12 kardiyovasküler ölümden 1’i yetersiz sebze tüketiminden kaynaklanıyor. Üstelik dünya çapında yaklaşık 3.9 milyon ölümün, 2017’de yetersiz meyve ve sebze tüketiminden kaynaklandığı biliniyor. Bu yüzden ben de bugün sağlık faydalarıyla beslenmenizde daha fazla yer vermeniz gereken 3 yeşillikten bahsetmek istiyorum sizlere.

Ödem için: Maydanoz

Su içeriği yüksek sebzelerden biri olan maydanoz özellikle çiğ tüketildiğinde besin içeriği de oldukça zengindir. Yediğimiz koca bir kâse taze maydanoz, kalsiyum ve folat gibi bir çok vitamin ve mineral ihtiyacımızın karşılanmasına destek olur. İçeriğinde antioksidan vitaminlerden A vitamini ve C vitamini yer alır. Ayrıca kan pıhtılaşması ve kemik sağlığından sorumlu olan K vitamini içeriği de yüksektir. 100 gramı yaklaşık olarak 36 kaloridir ve 3.3 gram lif içerir. Genellikle ödem şikayeti yaşayan bireylerin tercih ettiği maydanoz, kaynatılıp suyu tüketilebileceği gibi, besin değeri kaybına uğramadan yararlanabilmek için çiğ olarak da tercih edilebilir.

Hazımsızlık için: Dereotu

Keskin kokusuyla bilinen dereotuna salatalarda, çorbalarda ve yemeklerde sıklıkla yer verilir.  Dereotu da maydanoz gibi su içeriği yüksek sebzelerden biridir. İyi miktarlarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. 100 gramı yaklaşık olarak 43 kaloridir ve 2.1 gram lif içerir. Dereotu aynı zamanda sindirim sistemi dostu sebzelerden biridir. Genellikle hazımsızlık ve gaz şikayeti yaşayan bireyler yemeklerinde sıklıkla dereotuna yer vererek şikayetlerini hafifletebilir.

Bulantı için: Nane

Mis gibi kokusuyla hem kurusuyla hem tazesiyle sofralarımızda yer alan nanenin, vitamin ve mineral içeriği diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla daha az olsa da birçok sağlık faydası var. Nane özellikle sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisi olması sebebiyle gaz ve hazımsızlık şikayeti yaşayan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir. Pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığını, kolon, deri ve akciğer kanserlerini de önleyici olduğuna dair yapılan çalışmalar var. Ayrıca en çok bilinen faydalarından biri de bulantılara iyi gelmesi. Bulantı sorununuz varsa naneyi limon ile kaynatıp içebilirsiniz.

Bu 3 lezzetti bir arada nasıl toplarım diye düşünüyorsanız işte size Kahvaltı Kasesi:

Kahvaltı Kasesi

  • 1 avuç maydanoz
  • 1 avuç dereotu
  • 2-3 tutam taze nane
  • 1 adet kırmızı biber
  • 5-6 adet cherry domates domates
  • 1 adet salatalık
  • 2 adet tüm ceviz
  • 2 yemek kaşığı lor peyniri
  • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Tüm sebzeler ince ince doğranır ve kaseye alınır. Üzerine lor peyniri ve kırılan cevizler ve keten tohumu eklenir.

Afiyet ve sevgiyle..

Diyetisyen Dilara Koçak Diyetisyen
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam