Daha cesur olmayı öğrenmenin ve öğretmenin yolları

Birçoğumuzun geçmişe dönüp baktığımızda “Keşke o konuda daha cesur olabilseydim” dediği anlar vardır. Belki yeterince akıllı, belki de yeterince aslan yürekli olmadığımız için cesaretimizi toplayamadığımız zamanlar vardır. Belki de cesaretin, herkes için değil bazı seçilmiş insanlar için uygun olduğunu düşünürüz.

Oysa bu tam anlamıyla bir hata. İnsanı büyüten, olgunlaştıran cesaret, aslında öğretilebilir bir özellik. İşte başkalarına veya kendinize daha cesur olmayı öğretmenin birkaç yolu:

1. Zorlayıcı bir mekanizma oluşturun

İnsanların konforlu bölgelerinin dışına çıkabilmeleri için itici bir güce ihtiyaçları vardır. Böylelikle, aslında sahip oldukları cesareti keşfedebilirler. Örneğin cesaretli olmasını istediğiniz kişi için bir konu seçin ve daha sonra karşınızdakinin bu konuda konforlu alanının dışına çıkmasını isteyin. Mesela insanlarla tanışma konusunda zorlanıyorsa, bunu yapmak için en az 3 kere karşınızdakini zorlayın.

İlgili yazı: Cesaretin gücünü çağırmaya hazır mısınız: Her korkuyu ‘’Ben Yapabilirim’’ ile dönüştürme zamanı

2. Cesaret sayesinde insanların kendi yolunu bulmalarına yardımcı olun

Cesaret doğuştan gelen bir özellik değildir. Cesareti, kendi hayat yolcuğunuz için bulmanız ve geliştirmeniz gerekir. Bazen cesareti bulmak için özel stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, özellikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda başkalarıyla tanışmaktan korkuyorsanız, bunun için öncelikle küçük ve sakin etkinliklerle başlamak, hatta belki arkadaşlarınızdan size eşlik etmelerini istemek gerekebilir. Ya da ilk başlarda bir yere oturup kalabalığı izlemek ve insanların nasıl tanıştıklarına odaklanmak gerekebilir. İnsanın, kendisini korkutan durumların içinde konforlu bir alan yaratabilmenin binlerce çözümü var.

3. Fırsat yaratın

Cesaretin beslenmesi, geliştirilmesi gerekir. İnsanlar bir fırsat olmadan, zorlayıcı bir mekanizma oluşturamaz veya kendi konforlu bölgelerinden çıkamaz. Bunun için bir yardımcıya, desteğe, arkadaşa ihtiyaç duyarlar. Üstelik sadece bunun için değil, cesaretli bir adım attıklarında da bunu kutlayacak birine ihtiyaç duyarlar.

İlgili yazı: Reddedilme korkusunu yenerek cesaretinizi ve umudunuzu geri kazanın

4. Güvenli bir ortam oluşturun ama çok fazla güvenli olmayın

Daha cesur olmasını istediğiniz birini, belli bir başarı göstermeden ilk seferde kurtların içinde atamazsınız. Ama onu zorlayacak durumlardan da gereksiz bir şekilde kaçınamazsınız. Düşmekten ve daha sonra kalkıp toparlanmaktan öğrenecek çok şey vardır. Siz karşınızdakine cesaretini nasıl geliştirebileceğini öğretirken, ondan da kendisini zorlayacak fırsatları deneyip, kendisini esnetmesini isteyebilirsiniz. Belki başarısız olabilirler ama bunda bir sorun yok. Siz karşınızdaki kişinin zorluklara karşı dirençli olması için yardım ettikçe, bunun karşılığında cesaret ve yeniden deneme arzusu gelişecektir.

Tüm bunların dışında, cesaret insanın içinde olan, son derece kişisel bir yolculuktur. İnsanlara matematik öğretir gibi cesaretli olmayı öğretemezsiniz. Ancak insanların içinde olan cesareti keşfetmeleri için yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar:
Psychology Today
Thrive Global

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!