Covid 19 ve kilo problemi: Pandemi döneminde sağlıklı şekilde kilo vermek neden önemli?

Yılın yarısını koronavirüs haberleri, bozulan düzenler, değişen yaşamlara adaptasyonla geçirdik ve bir süre daha bu şekilde devam edeceğiz gibi görünüyor. Her yıl Eylül gibi yine karar vereceğimiz kilo verme projesi artık daha da önemli olmaya başladı. Bu sefer ucunda sağlıklı olmak, bağışıklığımızın yüksek olması ve koronavirüse karşı korunmak da var.

Kilolu olmak her zaman görüntüden daha önemli olarak, olumsuz sağlık sonuçları doğuruyor. Koronavirüs tedavisinde alınan olumsuz sonuçların daha çok kilolu, obez ve iyi beslenememiş bireylerde gerçekleştiği biliniyor. Kilolu insanların sağlıklı olduğuna dair maalesef toplumumuzda yanlış bir algı var. İdeal kiloda insanların hastalıklara karşı daha dayanıksız olacağı düşünülüyor, halbuki tam tersi, temiz beslenmenin eşlik etmediği fazla kilo en düşük bağışıklığı beraberinde getiriyor. Hastalıklara daha açık hale geliniyor.

Bu dönem amacınız artık sağlıklı beslenmek ve kendinize iyi bakmak, yani bağışıklığınızı gerçekten yükseltmek olmalıdır. Zaten sağlıklı beslenmeyi, iyi yaşamayı alışkanlık ve bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde, fazla kilolarınız varsa, onlardan da kendiliğinden kurtuluyorsunuz.

Konu kilo olduğunda hemen hızla kilolardan kurtulmak amaç haline geliyor. Böyle olunca bilin bakalım ne oluyor? En yakın zamanda yeniden kilo sorunuyla karşılaşıyoruz. Halbuki kilolardan kurtulmaya başlamadan önce neden kilo aldığımızı saptamamız gerekiyor. Oturup düşünelim, öncelikle bu dönem kilo almamızın nedenleri neler olabilir. Geçmişten gelen kilolarımız varsa ona göre düşünmeliyiz. 

Genel kilo alma nedeni, gereksinimimizden fazla kalori alıp o kalorileri harcayamayıp üzerimizde biriktirmemizden kaynaklanır. Bu noktada kendimize şunu sormalıyız, peki beni gereksinimimden fazla yemeye iten ne? Psikolojik açıdan zor bir dönemden mi geçiyorum, yoksa hormonal dengemde bir problem mi var, kullanmam gereken ilaçlar var da ben onları ihmal mi ediyorum veya kullandığım ilaçlar mı iştah dengemi bozuyor? Bu durumların hepsi tek başımıza baş etmemizin zor olduğu problemlerdir.

Özellikle pandemi dönemi hepimizin hayatında ilk defa karşılaştığı zor bir dönemdir. Bazen baş ettiğimizi sanırız fakat zaman geçtikçe o sorunlara yenileri ekleniyorsa pek de baş etmiş sayılmayız. O yüzden muhakkak uzman desteğiyle ilerlemek önemlidir. 

Özellikle çok fazla diyet yapıp, kilo verip sonrasında geri alanlardansak, kilo verme başarımızın hiçbir öneminin olmadığını artık bilmeliyiz. Bundan sonra gittiğimiz yolu değiştirmeliyiz. Sadece diyet desteği ile değil, belki doktor, belki diyetisyen, belki psikolog, belki de spor hocasından destek alıp birlikte ilerlemeliyiz. Eskisinden farklı hareket etmeliyiz ki aynı sonuçlarla karşılaşmayalım.

Uzun zamandır yaptırmadıysak hemen ilk iş kan tahlili yaptırmak olmalı. Pandemi döneminde eksik vitamin ve mineralleri yerine koyup daha iyi bir bağışıklık sistemine hazırlanabiliriz. Çünkü kan tahlillerimizi düzenli yaptırmadığımız için de kilo sorunuyla karşılaşıyoruz. Halbuki 6 ayda bir tahlillerimizi yenileyip muhakkak uzman görüşü almalıyız. Böyle ani, beklenmeyen durumlar, virüsler, hastalıklar her zaman olabilir ve biz her zaman hazır olmalıyız.

Evde kalmak, kalabalık ortamlardan uzak durmak sadece virüs geçene kadar değil, çok uzun bir süre dikkat edeceğimiz bir durum olacaktır. Bunu çoğumuz psikolojik olarak hemen atlatamayacağız, ki hiçbir zaman da bu kalabalıkların sağlıklı olduğundan emin olamayacağız. Eve kapanarak da hareketsiz kalamayacağımıza göre kendimize en acilinden, etrafımızda, yani yaşam alanlarımıza yakın, spor yapabileceğimiz sakin bir alan bulmalıyız. Evden çalışma çoğu işyerinde devam ettiği için, iş dışındaki vakitleri evden çıkarak, hareket halinde geçirmeye alışmalıyız. Hava koşullarının zorladığı, sakin yer bulamadığımız durumlarda da yaşam alanlarımızda yapabileceğimiz tüm vücut egzersizleri bulmamız gerekiyor. Sporcuların koronavirüsü nasıl hissetmeden atlattıklarına şahit olduğumuza göre sporun bağışıklık konusunda önemini atlamamalıyız.

Aşırı yapay, hazır gıda ile beslenme, aşırı alkol tüketimi de maalesef kilo artışının önemli sebeplerinden olabiliyor. Pandemi döneminde marketlerde hızla tükenen ürünler bu gruptakilerdi. Halbuki sağlığa en ihtiyacımız olan bu dönemde en uzak durulması gereken grupta yer alıyorlar. Bu gıdalardan zengin beslendiğimizde kilomuzu korumak da neredeyse imkansız… Özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, öncelikle onu düşüren gıdalardan uzak kalmakla başlıyor. Kilo vermiş olsak da korumak için de düzgün besinlerin hayatımızda daha çok yer almasına ihtiyacımız var.

Eğer bu seferki diyetimiz alışkanlık haline gelsin, hem bağışıklığımız yükselsin, hem de tekrar kilo almayalım istiyorsak, eskisinden farklı yolda ilerlememiz gerekiyor. Hayatımızda köklü bir temiz beslenme ve yaşama dönemine girmemiz gerekiyor. Ve de muhakkak kilo alma nedenimizi sorgulamalıyız ki bu seferki yolculuğumuz alışkanlık haline gelsin…

Kilo verme sürecinizde bu sefer kilo almanızın nedenini bulduğunuz, bağışıklığı yüksek, keyifli bir yolculuk dilerim…

Instagram.com/dytbuketkocoglu

İlginizi çekebilir: Hep aynı kiloda, sağlıklı kalmak mümkün mü?

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam