Covid-19 aşısını yakından tanımak ister misiniz?

Aşılar, bağışıklık sistemini uyararak hastalığa karşı koruma sağlayan biyolojik ürünlerdir. Aşının etkisi, zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaya ya da bunun bazı parçalarına, bağışıklık sisteminin yanıt vermesiyle ortaya çıkar. Böylece kişi, hastalık etkeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlayarak hızlıca yanıt geliştirecek ve hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile geçirilecektir.

Aşılar iki ana gruba ayrılır: Canlı zayıflatılmış aşılar ve inaktive aşılar. Her iki grubun da kendi içinde alt grupları vardır. Canlı zayıflatılmış aşı örnekleri: BCG, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği, oral polio. İnaktive aşılara örnek olarak viral inaktive aşılar (polio, hepatit A, kuduz, influenza) ve Bakteriyel inaktive aşı, boğmaca aşısı verilebilir.

Toplumda herhangi bir hastalık için riskli kişileri aşılamanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki, aşı yapılan kişiyi o hastalığa karşı korumak, ikincisi ise toplumda hastalığın kontrolünü sağlamaktır. Bu iki nedenden ötürü aşılama, en temel koruyucu sağlık hizmetlerinden biridir.

T.C. Sağlık Bakanlığı, COVID-19 aşısı bilgilendirme platformunda aşısı hakkında ve aşılanan kişi sayısı hakkında, aşı uygulanacak grup sıralaması hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bugün için dünyada Pfizer/Biontech, Astra Zeneca/Oxford, Çin; Sinovac firmasının aşısı CoronaVac, Rus/Sputnik ve Moderna aşısı olmak üzere 5 aşı uygulamada mevcuttur.

Çin aşısı klasik yöntemle üretilen en çok deneyimimizin olduğu “ölü virüs” aşısıdır. Ülkemiz Çin Sinovac firmasının aşısını (CoronaVac) temin etmiştir ve sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanmıştır. Sırayla diğer risk gruplarının aşılanmasına devam edilecektir.

Sinovac firmasının aşısı CoronaVac dahil tüm aşıların Faz I ve II sonuçları güvenli gözükmektedir. Yani yan etki açısından hiçbir aşıda önemli bir risk söz konusu değildir. Aşı önemlidir ve gereklidir. Lütfen sıranız geldiğinde COVID-19 aşısı olunuz.

Sevgiler…

Referanslar:
1. https://www.ttb.org.tr/kutuphane/asi_rehberi.pdf Erişim tarihi: 25.01.2021.
2. https://covid19asi.saglik.gov.tr/?gclid=CjwKCAiA9bmABhBbEiwASb35V2XJZsnubjRiggGkc975tOC5gszJ0CPSKBchE_5fKRiYVRveED4imBoCwqkQAvD_BwE Erişim tarihi: 25.01.2021.
3. https://draliserdarfak.com/covid-19-asisi-olalim-mi-hangi-asiyi-olalim/ Erişim tarihi: 25.01.2021.

İlginizi çekebilir: Susamdan gelen sağlık: Tahinin sağlığınıza faydaları

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam