Çok yoğun olmayı bırakın ve hayatınızı optimize edin

Hiçbirimizin fazla zamanı yok çok meşgulüz, istediklerimizi bir türlü yapamıyoruz çünkü vakit ayıramıyoruz. Neden hala o başlamayı çok istediğimiz yemek kursuna başlamadığımız sorulduğunda şaşırarak cevap veriyoruz; “Kafamı kaşıyamıyorum görüyorsun nasıl gidebilirim?

Siz de gün içinde meşgul olmaktan şikayetçi kalabalıktan biriyseniz size söyleyebileceğim tek şey; çok yoğun olmayı bırakın ve hayatınızı optimize etmeye başlayın.

Çok yoğun olmayı bırakın ve hayatınızı optimize edin

Biz dijital pazarlamacıların belki de gün içerisinde en çok kullandığımız kelime olan optimizasyonu kısaca; performansları, hedefler doğrultusunda iyileştirme işlemleri ile bazı düzenlemeler yaparak en iyi noktaya getirme durumu olarak açıklayabiliriz. Dijital pazarlamayı bir kenara bırakalım, optimizasyon her günün dinamikleri ve şartları çerçevesinde uygulandığında ideal noktayı bulabilmemiz için en büyük yardımcımız olacakmış gibi değil mi?

Hedef koymak, zamanı planlamak ancak plan yaparken aşırıya kaçmadan esnek planlar yapmak, hedefleri ölçmek, planın neresindeyim diye takip etmek… İşte tüm bunları yapmayı alışkanlık haline getirebilirseniz, hayatınızı optimize etmeniz yani en iyi noktaya getirmeniz mümkün.

Tüm bunları yaparken unutmayın, siz her gün aynı modda olmayacaksınız, bir gün fiziksel olarak kendinizi enerjik hissederken diğer gün aşırı yorgun hissedebilirsiniz, iş yerinde aniden ilgilenmeniz gereken uzun bir iş çıkabilir ya da hiç beklemediğiniz anda güzel bir haber alabilirsiniz. Kısaca anlatmak istediğim hiçbir gününüzün şartları ve dinamikleri aynı değil. Yani her gün aynı şeyleri yaparak hayatınızı en ideal en optimize şekilde yaşamanız mümkün olmayacak.

Çok yoğun olmayı bırakın ve hayatınızı optimize edin

Bir örnek üzerinden gidelim. Bu hafta içinde yapmak istedikleriniz listesinin aşağıdaki gibi olduğunu var sayalım.

  1. Uzun süredir okuduğunuz kitabı bitirmek
  2. 2 akşam üstü sahilde yürüyüşe çıkmak
  3. En yakın arkadaşınızla akşam yemeği yemek
  4. Yeni kaydınızı yaptırdığınız İspanyolca kursuna katılmak
  5. Dört gözle beklediğiniz oyunu izlemek için tiyatroya gitmek

Kurumsal bir firmada çalışıyorsanız hafta içi programlarınızı genellikle iş çıkışından sonra yapabileceğinizden yukarıda saydıklarımın hepsini yapabilmeniz çok mümkün gözükmüyor. Bu noktada bir şeylerden vazgeçebilir ya da yapmak istediklerinizi optimize ederek esnek planınızı hazırlayabilirsiniz.

  • 2 gün sahilde yapmak istediğiniz yürüyüşü 1 güne indirerek, yürüyüşünüzü iş yerinizin etrafında ya da bahçesinde tamamlayabilirsiniz.
  • Yürüyüşten ödün vermek istemiyorsanız kitabınızı yatmadan önce ya da işe giderken serviste/otobüste okuyabilirsiniz.
  • En yakın arkadaşınızla akşam yemeği yerine öğle yemeği yiyebilirsiniz.
  • Öğle yemeğine sıkıştırmak istemediğiniz bir buluşmaysa, tiyatroya arkadaşınızla gidebilir öncesinde de gayet keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Eğer yapmak istedikleriniz kafanızda netse ve kendinizi iyi tanıyıp, anlık şartların farkındaysanız hayatınızı optimize ederek planladıklarınızı uygulayabilir ya da planlarınızı optimize edebilirsiniz. Bir kere optimize etmeye başladığınızda yapmak istediklerinize daha fazla zaman ayırabileceğinizi göreceksiniz.

 

İlginizi çekebilir: Yazmaktan korkmayın: Yapılacakları listeleyerek hayat akışınıza devam edin

Pozitif Omlet
Tuğçe Baykut Pınar öğrenmekten hiç sıkılmayan, kitap okumaya bayılan, motivasyon ve başarı üzerine merak salmış biri. Dijital pazarlama üzerine çalıştığı kurumsal hayatına devam ediyor. ... Devam