Çok uzaklardan gelen lezzet: Ejder meyvesi ve bilinmeyen faydaları

Ejderha meyvesi, ejder meyvesi, pitaya ya da pitahaya… Adına yeni yeni aşina olmaya başladığımız, tadına bakanların çok sevdiği, görüntüsüyle ejderhaların ağzından çıkan ateş toplarını andıran, genellikle Güney Asya’da yetişen bu egzotik meyve son yıllarda ülkemize de isminden söz ettirmeye başladı. Özellikle renkli görüntüsü ve ferah tadıyla beğenilen pitaya, aslında bir tür kaktüs bitkisi ve dolayısıyla da tropik bir meyve. Menşei Tayland, Vietnam gibi Asya ülkeleri olan bu egzotik meyve, Türkiye’de de üretimine geçilmesiyle birlikte son zamanlarda market raflarında yerini alır oldu.

Peki lezzetli tariflerde de yerini almaya başlayan ejder meyvesini tüketmemiz için tek neden havalı görüntüsü ve tadı mı? Bu meyvenin iyi geldiği şeyler var mı? Varsa nedir bunlar? İşte tanesi ortalama 60 kalori olan egzotik ejder meyvesiyle ilgili bilinmeyenler:

Kalp dostudur

Ejder meyvesi, düşük kolesterol oranı ve içerdiği lif ve antioksidanlar sayesinde düzenli tüketimde kalp sağlığınızı korumaya yardımcı oluyor. Kalp damarlarında olası pıhtılaşmaları önlerken vücuttaki kan dolaşımını da olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca ejder meyvesinin içeriğindeki tekli doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri de kalbinizin en sadık dostlarından.

Ejder meyvesi kilo kaybında önemli rol oynayan lif açısından oldukça zengindir.
Zengin bir lif kaynağıdır

Sindirim sisteminize yapabileceğiniz en büyük iyilik, lifli gıdalar tüketmek olacaktır. Bu şekilde kabızlığı önleyebilir ve sindirim sisteminizdeki sorunlarla etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Üstelik lif tüketimi kilo kontrolünde de önemli bir rol oynuyor. Ejder meyvesi ise oldukça zengin bir lif kaynağı.

Cildinize bakar

Bu egzotik meyve, içerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde sıklıkla doğal güzellik ürünlerinde kullanılıyor. Güneydoğu Asya’nın eski zamanlara dayanan güzellik pratiklerinde de kendine yer bulan ejder meyvesinin, bir parça ezildikten sonra yüze uygulanması durumunda yaşlanmayı geciktirdiğine ve daha genç bir görünüm sağladığına inanılıyor. Ayrıca bu yöntem sivilce ve güneş yanığı gibi cilt sorunları için de oldukça etkili.

Diyabetle savaşır

Zengin lif içeriği sayesinde kan şekerini dengelemeye yardımcı olan ejder meyvesi, ayrıca kan şekerindeki ani dalgalanmaları da önlüyor. Bunda çok şekerli olmayan ferah tadının da etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda içeriğindeki potasyum sayesinde diyabet hastalarının böbrek ve kalp sağlığına da oldukça faydalı. 

Her derde deva C vitamini barındırır

İyi bir C vitamini kaynağı olan ejder meyvesi bu sayede bağışıklığınızı güçlendiriyor, vücuttaki demir emiliminin sağlanmasına yardımcı oluyor, kolajen üreterek dişleri güçlendiriyor ve cildinizin sağlıklı ve parlak bir görünüme erişmesini sağlıyor.

Ejder meyvesi gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketerek genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Boyalı saçların bakımı için birebir

Ejder meyvesi suyu, boyalı saçların bakımı için adeta eşi bulunmaz bir ilaç. Meyvenin suyunu ya da bunu içeren bir saç bakım ürününü boyanmış veya işlem görmüş saçlarınızda kullandığınız takdirde, saç folikülleriniz açılacak ve saçlarınız nefes almaya başlayacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı ve yumuşak saçlara sahip olmanız mümkün. 

Antioksidan bakımından zengindir

Hücrelerinize zarar veren ve kanser dahil birçok hastalığa neden olabilen serbest radikallerle savaşmanın en iyi yolu antioksidanlardır. Ejder meyvesi gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketerek, genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hindistan cevizi suyuna yeni rakip: Kaktüs suyu ve faydaları

Kaynak:
Lifehack.org
Yummly.co

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!