Çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin uygun fiyatlı yolları

Son zamanlarda ebeveyn olan arkadaşlarımdan ve yakın çevremden en sık duyduğum cümlelerden biri, çocuklarla dışarıda vakit geçirmenin bir servete bedel olduğu. Yanlış anlaşılmasın, buradaki servet o ilk aklımıza gelen servet değil. Hiç şüphesiz ki her anne baba için çocuğu ile zaman geçirmek altın değerinde, ancak günümüz ekonomisinde dışarıda bir şeyler yapmak gerçekten de büyük bütçeler gerektiriyor. Fakat böylesi büyük harcamalar yapmak hem sürdürülebilir değil hem de biraz gereksiz. Şöyle ki, çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için ‘deli’ paralar harcamaya, hafta sonu planları için ‘servet’ ayırmaya aslında hiç gerek yok. Çocuklarınızla eğlenmenin ve bunu fazla para harcamadan yapmanın onlarca yolu var:

Doğa yürüyüşleri ve piknikler

Doğa ile iç içe olmak nasıl ki biz yetişkinlerin hem ruhunu hem de zihnini dinlendiriyorsa, aynı durum çocuklar için de geçerli. Evinize yakın parkları, yürüyüş parkurlarını keşfedebilir, varsa şehrinizdeki ormanlık alanlara, çiftliklere çocuklarınızla birlikte giderek eğlenceli ve öğretici aktiviteler yapabilirsiniz. Kuşları, bitkileri, böcekleri gözlemleyebilir, çocuklarınızla birlikte doğanın büyülü dokunuşlarını keşfedebilirsiniz.

Birlikte çimenlere uzanıp karşınızdaki ağaçların resmini çizmeye çalışabilir veya sadece gökyüzündeki bulutlara bakıp komik benzetmeler yapabilirsiniz. Sevdiğiniz yiyeceklerden küçük bir sepet hazırlayıp doğanın kucağında piknik yapabilir, doğanın tadını çıkarırken keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Üstelik bütçenizi zorlamanıza da hiç gerek yok.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Atatürk Arboretumu’nda doğanın bin bir rengini çocuklarınızla birlikte keşfedebilir veya Turkcell Platinum Park’ta geyikleri görmeye gidebilirsiniz. Florya sahilin uzun kumsalında taş toplayabilir, dalgaların sesi eşliğinde çocuklarınızla gelecek hayalleri kurabilirsiniz.

Mutfak etkinlikleri

Mutfak, ailece vakit geçirmenin ve yaratıcı olmanın harika bir yolu. Üstelik, çocukların da şüphesiz evde en sevdikleri yer. Çünkü şahane keşiflerle dolu. Hem keyifli hem de öğretici pek çok aktiviteyi mutfakta gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte yeni bir tarif deneyebilir, hamur açabilir, kek yaparken kendi malzemeden ne kadar kullandığınızı ölçerek matematik bile çalışabilirsiniz. Hem lezzetli anılar biriktirebilir hem de çocuklarınızla birlikte eğlenceli etkinlikler yapabilirsiniz. Birlikte hazırladığınız lezzetleri yine bir arada yemek, aile bağlarınızın kuvvetlenmesine ve çocuğunuzun iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayıca, mutfaktaki işleriniz kolaylaşmaya bile başlayabilir

Bilim ve doğa deneyleri

Çocuklar, deneyler yapmaya bayılırlar. Evde basit malzemelerle yapabileceğiniz deneyler sayesinde hem çocuklarınızın merak duygusunu pekiştirebilir hem de düşünme becerilerini, problem çözme yetkinliklerini artırabilirsiniz. Bol kahkahalı dakikalar da cabası! Deneyler sırasında birlikte vakit geçirmek, çocuklarınızın öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmanızı sağlayacak ve bilime daha fazla ilgi duymalarını destekleyecektir. Peki, evde çocuklarla ne tür deneyler yapılabilir? İşte birkaç kolay ve pratik örnek:

Volkan deneyi: Gerekli malzemeler; karbonat, sirke, gıda boyası, bir şişe, kil veya oyun hamuru. Şişeyi masaya koyun ve etrafını kil veya oyun hamuru ile volkan şeklinde kaplayın. Şişenin içerisine önce karbonat ve gıda boyasını ekleyin. Daha sonra şişeye sirke dökün ve volkanın patlamasını izleyin. Bu esnada hem kimyasal tepkimelerden hem de volkan patlamalarından konuşabilir, daha sonra bu etkinliği bir volkan belgeseli izleyerek de tamamlayabilirsiniz.

Renkler ve süt deneyi: Gerekli malzemeler; süt, sıvı gıda boyaları, bulaşık deterjanı, kulak çubuğu. Bir tabağa süt dökün ve birkaç damla farklı renkte gıda boyası ekleyin. Bir pamuklu çubuğu bulaşık deterjanına batırıp sütün ortasına dokundurun. Gıda boyalarının hareket ettiğini ve süt yüzeyinde renkli desenler oluşturduğunu göreceksiniz.

Gönüllü çalışmalar

Aile olarak birlikte yapabileceğiniz gönüllü çalışmalar, çocuklarınıza topluma katkıda bulunma ve başkalarına yardım etme duygusunu kazandırmanıza destek olabilir. Hayvan barınaklarındaki gönüllü hizmetlere birlikte katılabilir veya çevre temizliği etkinliklerinde birlikte yer alabilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınıza empati ve sorumluluk bilinci aşılayabilir hem de anlamlı işler yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Ev bahçeciliği

Mutlaka fark etmişsinizdir çocuklar topraklar oynamaktan (hatta bazen toprağın tadına bakmaktan ) müthiş zevk alırlar. Ve toprakla oynarken hem enerjilerini dengeleyebilir hem de doğanın dokunuşlarını doğrudan hissedebilirler. Eğer bir bahçeniz varsa çok şanslınız, çünkü çocuklarınızla birlikte bahçe bakımınızı yaparken keyifli anılar da biriktirebilirsiniz. Bahçeniz yoksa da evde biraz toprak, birkaç saksı ve tohum ile yine harika işler ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte tohum ekebilir, onlara sorumlu olacakları bir saksı verebilirsiniz.

Bitkilerin sulanmasını, güneş görmesini ve toprak değişimini sağlamak için çocuklarınıza bir çizelge oluşturabilir, sorumluluk duygusunu pekiştirirken evde de doğa ile iç içe olmalarını sağlayabilirsiniz. Ev biraz kirlenebilir evet ama sonra birlikte temizleyerek ve iş bölümü yaparak kaliteli zaman geçirmeye devam edebilirsiniz. Birlikte olduğunuz her anı değerlendirebilir, bir yandan çiçek ekmek, toprağı temizlemek gibi işler yaparken sohbet etmeye de devam edebilirsiniz.

Kitap okuma saatleri

Hepimiz farkındayız ki günümüzün uyaranlarla dolu teknoloji dünyasında çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çok zor, hele ki bu kadar ekrana maruz kalıyor ve odaklanma süreleri gittikçe kısalıyorken… Ancak, imkansız değil. İyi bir rol model olarak ve uygun çevresel koşulları sağlayarak çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bunu yaparken birlikte kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Evde düzenleyeceğiniz kitap okuma saatleri ile hem eğitici hem de keyifli bir aile geleneği yaratabilirsiniz. Dahası birlikte kütüphaneleri gezebilir, orada kitap okuyabilir, düzenlenen çocuk etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu sayede hem kitapların büyülü dünyasına kapı aralayacak hem de çocuklarınızla keyifli ve anlamlı anılar biriktirebileceksiniz.

Sanat etkinlikleri ve yeni beceriler

Elbette ki teknolojinin nimetlerinden de faydalanmayı seçebilirsiniz. YouTube’dan veya farklı bir platformdan çocuğunuzla birlikte yeni beceriler öğrenmek için öğretici videolar izleyebilirsiniz. Belki resim çizmek, belki yoga yapmak, belki de origami öğrenmek için bu anları değerlendirebilirsiniz. Çocuklar genellikle sanat etkinliklerine ilgi duyarlar, o yüzden uygulamalı ve adım adım ilerleyen videolardan destek alabilirsiniz. Ama sanat etkinlikleri tek seçenek değil, birlikte yoga yapmayı da öğrenebilirsiniz. Hayal gücünüze güvenin ve çocuklarınıza sorun, emin olun ki birlikte neler yapabileceğinize dair çok ilginç cevaplar alabilirsiniz.

Sonuç olarak çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek için büyük bütçelere ihtiyacınız yok. Biraz yaratıcılık, biraz doğanın desteği, biraz da evdeki malzemelerle harika işler ortaya çıkarabilir, hem kaliteli hem de eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çağımızın teknoloji çılgınlığında çocuklara kitap okumayı sevdirmek mümkün mü?

Ecem Şenyurd Efecan Psikolojik Danışman
Selam, ben Ecem! Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel kurumlarda çalışıp akademi özlemiyle soluğu yine üniversitede aldım, daha öğrenilecek çok şey vardı! Mindfulness ... Devam