Çocuklara sıra dışı isimler koymak, onlara zarar veriyor olabilir mi?

modern bebek isimleri

Yeni nesil ebeveynler arasında bebeklerine “kimselerde olmayan” isimler koyma konusunda adeta bir yarış söz konusu. Alya, Mila, Çığır, Dora vb. isimleri artık sık sık duymaya başladık. Bu saydıklarımıza benzer bebek isimleri kulağa oldukça şiirsel ve ilginç gelse de, yakın zamanda yürütülen bir araştırma, çocuklara sıra dışı ve “alışılmamış” isimler vermenin onlara uzun vadede zarar verdiğine değiniyor.

İlginizi çekebilir: Bilim anne ile bebek arasındaki özel bağı kanıtlıyor

Sıra dışı isimler iş hayatında engel teşkil edebiliyor

2012 yılında Yeni Zelanda’da bulunan Wellington Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmaya göre, anlamsal açıdan sıra dışı, bilinirlik konusunda zayıf ve telaffuz etmesi zor isimlere sahip bireyler özellikle iş yaşamında başarıyı yakalamakta bir hayli zorlanıyorlar. Bunun sebebi ise, farklı coğrafyalardan işverenlerle yapılan anketlerle ortaya konuldu. Ankete yanıt veren işverenlerin önemli bir çoğunluğu, daha önce hiç duymadığı bir isme sahip bir adayı; tanıdık bir isme sahip bir adaya göre daha az güvenilir buluyor. Özellikle telaffuz konusunda sıkıntı yaşanabilen, uzun ve zor isimler de seçme – değerlendirme veya mülakat aşamasında, akılda kalıcılık avantajından ziyade elenme riskini beraberinde getiriyor.

Wellington Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmanın sonucu, daha önceki yıllarda yapılan bir çalışmanın sonucuyla da kesişiyor. Söz konusu araştırma ise tüketicilerin, komplike isimli marka ve gıdaları, daha fazla katkı maddesi içerdiğini düşündükleri için tercih etmediklerini ortaya koyuyordu.

İsim seçerken titiz davranmak önemli

“Bu istatistik ve araştırmalara itibar etmiyorum. Çocuğuma eşsiz bir isim koymak istiyorum” da diyor olabilirsiniz. Bu aşamada da bazı faktörleri göz ardı etmemekte fayda olabilir. Örneğin çocuğunuza vermeyi düşündüğünüz ismin, ses benzerliği ya da benzeri sebeplerden ötürü onur kırıcı bir lakaba dönüşme ihtimali varsa bu isim alternatifinizi listenizden çıkarmalısınız.

İlginizi çekebilir: Çocuk izni alan kadınların hukuki hakları

 

Kaynak:

Parenting.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!