Çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırmanın etkili yöntemleri

Anne babalar için yazılmış kitapların tamamına yakını, cezalandırma, ödüllendirme gibi psikoloji dünyasında çok eskilerde kalmış yaklaşımlarla oluşturulmuş bilgiler içeriyor. Çocuğu yaptığı hatalar nedeniyle odaya kapatmak, sevdiği eşyaları alarak ceza vermek gibi uygulamalar günümüzde geçerliliğini yitirmiş, ve kalıcı olmayan çözümler sunan yöntemler.

saglikli alıskanlıklar

Çocuğunuzu kontrol edebilmenin, davranışlarını yönlendirebilmenin ve ona yararlı alışkanlıklar kazandırmanın en etkili yolu; ondan daha çok şey bilen, mantıklı düşünebilen ebeveynler olmak.

Çocuğunuza iyi alışkanlıklar kazandırmanın etkili yollarını sizler için derledik;

Hedef: Yaşam becerileri
Yöntem: Kontrolü çocuğunuza verin

Çocukların en çok zevk aldıkları şeylerden biri, değişime öncülük etmektir. Çocuğunuza belli bir zaman diliminde kontrolü eline alması için sorumluluk verin. Örneğin; bir şey isterken lütfen demeyi unutan, konuşurken kötü sözler söyleyen, karşısındaki kişinin konuşmasını bölen aile üyelerini uyarma görevini çocuğunuza verin.

Hedef: Hijyen kuralları
Yöntem: Temizliği eğlenceli hale getirin

Banyo sırasında, diş fırçalarken, ellerini yıkarken sevdiği oyuncakları, stickerları ya da eğlenceli müzikleri kullanmak çocuğunuzun bu aktiviteleri eğlenceli şeylerle bağdaştırmasını sağlayacaktır.

Çocuklar özellikle öz bakım becerileri konusunda özgür olmayı severler. Bu nedenle hijyenle ilgili konularda (diş fırçalama, el yıkama, banyo gibi) çocuğu özgür bırakmak, onun bu aktiviteleri zevk alarak yapmasını sağlayacaktır.

Hedef: Para yönetimi
Yöntem: Masa oyunları oynayın

Ailece masa oyunları oynamak, birlikte kaliteli zaman geçirmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Oyun oynarken kurallarda değişiklik yaparak bu dakikaları öğrenme zamanlarına dönüştürebilirsiniz. Monopoly gibi satın alma, kiralama, vergi ödeme, bağış yapma gibi aktiviteleri içeren oyunlar para yönetimi konusunda çocuğun eğlenirken öğrenmesini sağlayacak oyunlardır.

Hedef: Sağlıklı yiyecekler tüketme
Yöntem: En sevdiği yiyecekleri sağlıklı hale getirin

Çocukların bir çoğu yemek konusunda oldukça seçicidir ve genelde çikolata, hamburger, patates kızartması gibi sağlıksız yiyecekleri severler. Sağlıklı ve lezzetli olan bir çok yemek olsa da, denenmediği sürece ne kadar lezzetli olduğuna dair bir fikir edinilmesi oldukça zor. Bu nedenle sağlıklı besinleri çocuklara sevdirebilmenin en etkili yolu, sevdikleri yemeklerde bu malzemeleri kullanmak. Tavuk çorbasında şehriye yerine kinoa kullanmak, hamburger köftesini et yerine sebzeli bir karışım ile hazırlamak, karnabaharın üzerine kaşar rendelemek gibi yöntemlerle çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yemek sunumlarını eğlenceli hale getirerek çocuklarınızın şimdiye kadar hiç yemediği şeyleri ona sevdirebilirsiniz.

Hedef: Aktif yaşamı benimseme
Yöntem: Yardımcı olabilecek birini bulun

Çocuğunuzu bilgisayar başından kaldırmak sizin için oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak komşunun 16 yaşındaki oğlu çocuğunuzu dışarı çıkarma konusunda sizden daha başarılı olabilir. Yakınlarınızda oturan ve çocuğunuzla iyi anlaşabilecek bir abi/abla günde bir kaç saat çocuğunuzla dışarıda hareketli aktiviteler yapabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!