Çocuklara cinsellik ne zaman, nasıl anlatılmalı?

Anne babalar çocuklarının cinsellik konusunda soru sormasından çekiniyor. “Soru sorduğunda ne yaparım?“, “Olmadık bir soru sorar mı?” diye endişeleniyorlar. Halbuki cinsellik yaşamın temel kavramlarından biridir. Çocukların soru sorması büyükleri korkutmamalıdır. Çünkü bu sorularının altında dünyayı tanıma merakı yatıyordur. 

Kadın ve erkeğin bir araya gelmesiyle çocukların olacağı bahsedilmelidir. 

Çocuklara cinsellik ile ilgili merak ettiklerini sordukları zaman onlara anlatılmalıdır. Kimi çocuk merak ederken kimi çocuk çok fazla ilgilenmeyecektir. Bu yüzden onlar sormadan bilgileri vermek gereksiz bir gayret olacaktır. Ancak çocuklar sordukları zaman onlara verdiğimiz cevaplar önemlidir. Bu cevaplar kısa net olmalıdır. Çok fazla ayrıntıya girmek gereksizdir. Tabiattan örnekler vererek kadın ve erkek cinsinin bir araya geldiği, kadın ve erkeğe ait cinsel organların olduğu anlatılmalıdır. Kadın ve erkeğin bir araya gelmesiyle çocukların olacağı bahsedilmelidir. 

Kız çocuğuna annenin, erkek çocuğuna ise babanın bilgi vermesi daha uygun olacaktır. Anne ve babanın sorular karşısındaki tutumu da önemlidir. Yanlış bir şey söylemekten korkarak panik olmaya gerek yoktur. Çünkü yanlış bir şey söyleyip çocuklarımıza zarar vermeyiz. Yanlış bir şey söylemekten çekiniyorsak, cevap vermek için zaman isteyebiliriz. “Bunu araştırıp sana yarın en doğru şekilde bilgi vereceğim” diyebiliriz. Böyle davranmak bizi çocuklarımızın gözünde bilgisiz duruma düşürmez. Tam tersine sorup, araştırıp çocuğuna bilgi veren bir ana baba çocuklarına çok daha fazla faydalı olacaktır. Çocuklara cinselliğin nasıl anlatılacağı ile ilgili kitaplar vardır. Bu kitapların okunarak çocuklarla birlikte gözden geçirilmesi, onlar için daha aydınlatıcı olacaktır. 

Çocukların soru sorması büyükleri korkutmamalıdır. Çünkü bu sorularının altında dünyayı tanıma merakı yatıyordur. 

Çocukların cinselliği doğal karşılaması için anne ve babanın çıplak gezmesi ya da birlikte banyo yapması doğru değildir. Kız ya da erkek kimliğinin oluşması için, aynı cinsten bireyle daha çok zaman geçirilmesi faydalı olacaktır. Erkek çocuğun babayla, kız çocuğunun anneyle geçireceği zaman bu yönden önemlidir. Sonuçta çocuklar zaten birbirleriyle de konuşup cinselliği öğrenecekler, “biliyorlar mı?” diye anne babaları yoklayacaklardır.

Günümüzde ilerleyen teknoloji ve internetin sınırlanamaz ulaşımı sonucunda çocuklar zaten merak ettikleri her şeyi internetten öğrenmektedir. Daha küçük çocuklar ise anne babalarına sormaktadır. Endişeye kapılmadan, doğru bilgilerin paylaşılması bu yönden önemlidir.

Görsel Kaynakları:
How Baby is Made

 

İlginizi çekebilir: Ölüm kavramı çocuklara nasıl anlatılır? 

Psikiyatrist/Psikoterapist Sabri Yurdakul Psikiyatrist/Psikoterapist
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu, 1992 yılında ise Ankara Numune Hastanesi'nden "Psikiyatri Uzmanlığı" diplomasını aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ... Devam