Çocuklar için Felsefe (P4C) nasıl yapılır: “Felsefe Makinesi” eğitimcilere ve ebeveynlere kılavuzluk ediyor

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram Çocuklar için Felsefe (P4C). Hem okulların etkinlik takvimlerinde daha çok yer alıyor, hem ebeveynlerin ilgisini epey çekiyor. Peki Çocuklar için Felsefe nedir? Kısa bir tanımla; çocukların soru-cevap yoluyla felsefi konular hakkındaki düşüncelerini araştırmasını, keşfetmesini ve gerekçelendirmesini sağlayan bir yöntem. Amaç ise kendimizi, birbirimizi ve dünyamızı daha iyi anlamak…

Çocuklar için Felsefe pedagojisinin İngiltere’deki en önemli temsilcilerinden Peter Worley’nin bu yöntemi uygulamalı olarak anlattığı “The If Machine” kitabı, alanın en temel kaynaklarından biri. Ve artık Türkçe olarak raflarda! Eğitimci ve ebeveynlere yönelik hazırlanmış kaynak kitap “Felsefe Makinesi” adıyla, Paraşüt Kitap tarafından yayımlandı.

Felsefe Makinesi’nin sayfalarını çevirdikçe, okur felsefenin en büyük sorularıyla karşılaşıyor: “Zaman nedir?”, “İnsanlar özgür müdür?”, “Hiçlik hakkında düşünebilir miyiz?”, “Evren sonsuz mudur?” ve daha nicesi… Sorular büyük, ama çocuklarla konuşulamayacak kadar değil… Felsefe Makinesi, bu uçsuz bucaksız konuları çocuklarla keşfetmeniz için ihtiyacınız olan kılavuzluğu sağlıyor.

Çocukların sorgulama ve eleştirel düşünme becerilerini geliştiren Çocuklar için Felsefe (P4C) pedagojisinin dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olan eğitimci Peter Worley’nin Felsefe Makinesi, eğitimcilere ve çocuklarıyla felsefi konular üzerine konuşmak isteyen ebeveynlere bir rehber niteliğinde.

Kitabın ilk bölümünde bu pedagojik yöntemin teorik temelleri, ikinci bölümde ise çocuklarla uygulayabileceğiniz 25 felsefe oturumu yer alıyor. Uzun yıllar Çocuklar için Felsefe alanında edindiği deneyimleri okurlarıyla paylaşan Worley, oturumlar boyunca felsefi hikayeler, sorular ve tartışma yönetimini kolaylaştıracak öğretim tekniklerini anlatıyor. Her bir oturum, çocukların felsefi kavramları anlaması ve aynı zamanda iyi vakit geçirmesi için eğlenceli etkinlikler de içeriyor.

Çocuklara felsefe yapmayı öğreten Felsefe Makinesi, Çocuklar için Felsefe pedagojisini öğrenmek ve deneyimlemek isteyenlere yönelik geliştirilmiş, mükemmel bir başucu kitabı.

Paraşüt Kitap’la tanışmak için ve Felsefe Makinesi’ni incelemek için web sitesini ziyaret edebilir, Instagram’dan takip edebilirsiniz…

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!