Çocukla seyahat eden anneler için 10 faydalı uyku tüyosu

çocukla seyahat

Son yıllarda pedagogların ağız birliği ettiği bir görüş var: “Siz çocuğunuzun hayatına entegre olmayın, çocuğunuz sizin hayatınıza uyum sağlamayı öğrensin” Bunu başarmanın en etkili ve tabii ki en keyifli yollarından biri de hiç kuşkusuz çocukla seyahat etmek!

İlginizi çekebilir: Çocuğunuzu “utandırmadan” büyütme sanatı

“Keyifli” diyoruz ama çocukla seyahat etmek, matematiğini çözene kadar her anne için biraz zorlayıcı olabilir. Adaptasyon sorunları, evden ayrı kalma duygusu ve uyku düzensizliğinden kaynaklanan sıkıntılar derken çocuklu seyahatlerin kabusa dönmemesi için, American Sleep Association (ASA)’nın önerdiği 10 maddeyi uygulamanızda fayda var:

Yola çıkmadan önce iyice dinlenin

“Yola çıkmadan önce çocuğu iyice uykusuz bırakıp yorayım da uçağa biner binmez uyusun” inancı tamamıyla yanlıştır. Dolayısıyla iyice dinleniş ve uykusunu iyi almış bir çocuğun yolculuk esnasında uyuma ihtimali, uykusuzluk ve yorgunluktan iyice huysuzlaşan ve adaptasyon sorunu daha da belirginleşen bir çocuğunkine göre çok daha fazladır.

Yolda olduğunuz zamanı uyku zamanlarına denk getirin

Çocuklar da en az bizler kadar yol stresi ve heyecanı yaşarlar. Bu durumun etkilerini en aza indirgemek için, biletinizi çocuğunuzun her zaman uykuya yattığı saat dilimlerinden birine denk getirin.

Uyku koşullarını iyileştirmeye çalışın

Elbette yola çıkmak için onları çok sevdikleri odalarından ayırmak zorundasınız ancak bu demek değildir ki onları standart bir uçak / araba koltuğunda uyutacaksınız! Yola çıkmadan önce yanınıza yumuşak yastıklar, uyku bantları ve tabii ki çocuğunuzun en sevdiği sarılma yastığını / oyuncağını almayı unutmayın. Tüm bunlar çocuğunuza ev hissi verecektir.

Otel odaları için de aynı taktiği uygulayabilirsiniz. Valizinize atacağınız renkli ve neşeli çarşaf takımını otelde kullanmak, çocuğunuzun uyku ve uyum sorununu beklemediğiniz ölçüde azaltabilir.

İlginizi çekebilir: Çocuğunuza “gerçek” ve mutlu çocukluk anıları armağan edin

Küçük alıştırmalar yapın

Seyahate çıkmadan önceki 3-4 günde, çocuğunuzu kendi yatağı dışında yerlerde, örneğin kanepede ya da portatif seyahat yatağında uyumaya özendirin. Kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Küçük yardımcılara başvurun

Uykuya direnen bir çocukla karşı karşıyaysanız bazı küçük yardımcıları valizinize koymadan yola çıkmayın! Örneğin rahatlatıcı bitki çayları, lavanta kokulu uyku gözlükleri ya da ışığı engelleyen mini uyku çadırları işinizi epey kolaylaştırabilir. Ayrıca akıllı telefonunuzdan “White noise” uygulamaları indirerek yolculuk boyunca çocuğunuza dinletebilirsiniz.

Uyku vakti ritüelleri oluşturun

Çocuğunuzla aranızda bir uyku vakti ritüeli oluşturmak hem yolculukta hem de çocuğunuz büyüyene kadar büyük rahatlık sağlar. Örneğin her gece yatmadan bir masal okumak ya da birlikte en sevdiğiniz şarkıyı söylemek bu ritüellere bir örnek olabilir. Bunu yolculuk esnasında yapmanız ise onun uykuya koşullanmasına yardımcı olacaktır.

Şekerlemeleri ihmal etmeyin

Seyahat programınız ne kadar yoğun olursa olsun günde en az bir kısa şekerleme yapmak, çocuğunuzun gece uykusunun çok daha kaliteli olmasını sağlar.

Saat farklarına karşı önlem alın

Eğer başka bir saat dilimine seyahat edecekseniz yapılacak en iyi şey birkaç gün öncesinden oranın saatine göre yaşamaktır. Eğer bunu yapamayacaksanız, seyahatten en az bir hafta önceden başlayarak – gideceğiniz yerin saat dilimine bağlı olarak- çocuğunuzun uyku saatini 15’er dakika ileri / geri alın.

Stresi bırakın keyif almaya bakın

Bazen tüm bu hesaplamalara ve önlemlere rağmen çocuklar uyku konusunda kendi bildiklerini okumaya devam ederler. Dolayısıyla siz seyahatiniz boyunca çocuklarınızla güzel anılar biriktirmeye odaklananın. Çünkü mutlu çocuk daima iyi uyur!

Döner dönmez eski düzene geçin

Eve döner dönmez ilk iş eski uyku / yaşam düzeninize geçmek olsun. Çünkü seyahat alışkanlıklarınızı eve ne kadar uzun süre yansıtırsanız sağlıklı uyku düzenine dönmek o kadar zorlaşır.

 

Kaynak:

Huffingtonpost.com

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!