Çocuk yogası nedir, çocuk yogasının faydaları nelerdir?

Çocuk yogası, kendi içinde ritmi olan çocukların bedenlerini fark ettikleri, birbirleriyle olan ilişkilerinde ve doğadaki her şeye saygı duymalarını anlatan; onları daha duyarlı bir yaşama teşvik ederken kendilerini kimseyle kıyaslamamalarını bedensel duruşlar, meditasyon ve nefes çalışmalarıyla hikayeler ve oyunlar içerisinde öğreten bir yaklaşımdır. Çocuk yogası, çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı ,doğru nefes almayı ve vücutlarının nasıl rahatlatabileceklerini amaçlar.

Temel eğitim ve yin yoga eğitimlerimi tamamlamadıktan sonra çocuk yogasına merakla başladım ve şimdilerde minik yogilerimle hikayelerle, onların bedenlerini tanıyıp nefes alış verişlerini keşfettikleri bir alanda yolda olduğum için çok mutluyum. Güçlü ifade yetenekleri ve en çok da hayal dünyalarına bayılıyorum. Hepsinin hayalleri o kadar geniş ve farklı ki… Doğa ile hayvanlarla birlikte bu dünyada olduğumuzun gerçekten farkında olan minicik kalplerle yoga yapmak bambaşka! Dünyaları o kadar renkli ve geniş ki… Ve onlar bana ayna! Ben ders verirken, ders alarak çıkıyorum :).

Yoganın çocuklara faydaları

Yoganın çocuklara faydalarından bahsetmek istiyorum:

Bedensel faydaları

-Sinir sistemini rahatlatır
-Esneklik artar
-Uyumayı kolaylaştırır
-Kasların uyarılmasıyla bedensel farkındalıkları gelişir
-Kan dolaşıma olumlu etkisi vardır
-Omurgayı güçlendirir

Zihinsel faydaları

-Zihni rahatlatır
-Hafızayı geliştir
-Konsantrasyonu geliştir

Davranış ve duygulara etkisi

-Kendine güven duygusunu kazandırır
-Hayal gücü ve yaratıcılığı gelişir
-Kabul etmeyi öğrenir

Yoganın okul eğitimine katkısı

-Kaliteli dinleme ve öğrenme
-Dikkat süresinde artma
-Güçlü ifade yeteneği
-Liderlik özelliği kazanma

Çocuk yogasında hayvan ve bazı şekilleri taklit ederek uygulandığında çok eğlenceli ve her derste farklı maceralar yaşanır. Sevgi her şeyin temeli diyoruz ya her zaman, öylesine ‘her şey’ değil bu. Emek vermek istediğin, parlatmak, geliştirmek istediğin her şeyi sevmelisin. Ve çocuklar gerçekten onları tüm kalp açıklığınla sevdiğinde ortaya çıkan muhteşem anların tarifi yok…

‘Kaç yaşında olduğunu bilmeseydin, kaç yaşında olurdun?’ Dr Wayne Dyer

Ve bana gerçekten yaşımı unutturup, çocukluğuma götürüp içimdeki çocuğa kocaman sarıldığım anlar yaşatıp bu yolda olduğum için içime şükran duygunu ve heyecanı yeniden getirdikleri için teşekkür ederim. İçindeki çocuğu unutma, hadi sen de sarıl : )

Sevgilerimle

Kaynak: Çocuk Yogası Eğitmenliği Programı – İnci Herdem

İlginizi çekebilir: Toprak elementi ve yoga: Gücünü dallarından değil, köklerinden alıyorsun

Nebahat Köse Yoga Eğitmeni
5 Ocak 1989 doğumluyum. İktisat mezunuyum. Mezun olduktan bir gün sonra bankacı olarak hayata başladım. Aynı kurumsal bankada işime devam ediyorum. Kendimi arama yolculuğumda ... Devam