Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için beslenme düzeninde yer alması gereken gıdalar

Çocuklar 1 ve 6 yaş arasında büyüme ve gelişimlerini tamamlarlar. Sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişim için besin değerleri çocukların en büyük destekçisidir. Bu süreçte giderek daha hareketli ve aktif hale gelen çocuklar, yemek konusunda da seçici davranabilirler. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları için besin değeri yönünden yeterli ve dengeli beslenmeleri ise oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu.

İşte çocukların her yönden sağlıklı bir gelişim süreci yaşamaları için ihtiyaç duydukları ve düzenli olarak almaları gereken besin değerleri…

Vitaminler

Çocukların hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel fonksiyonlarının gelişimi için vitaminler olmazsa olmazdır. Özellikle çocuklarınızı enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli miktarda vitamin alıyor olmaları gerekmektedir. 

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları için besin değeri yönünden yeterli ve dengeli beslenmeleri çok önemli.
 • C vitamini: Çocuklarda alyuvarların, dokuların ve kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalması için çok önemlidir. C vitamini, diş etlerini ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. Besinlerden alınan demirin vücut tarafından emilimi ve kullanımı için de yardımcıdır.
 • B12 vitamini: Çocukların vitamin ihtiyacı anne karnındayken başlar. Bu vitaminler arasında en önemlilerinden biri de B12’dir. B12 vitamini öncelikle kırmızı kan üretimini sağlar ve kansızlığın yaşanmasını önler. Besinlerin vücut tarafından emilimine yardımcı da olan B12 vitamini, merkezi sinir sistemini korur, hafızayı geliştirir, rahat uyku için yardımcı olur. Hem fiziksel olarak büyümelerinde hem de zeka gelişimlerinde B12 büyük rol oynar.
 • D vitamini: Bu vitamin vücudun kalsiyumu absorbe etmesine yardımcı olur. Bu yüzden kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca çocuklarda bağışıklık ve sinir sistemlerini de desteklemektedir.
 • E vitamini: Gelişim çağındaki çocuklar için bir diğer önemli besin değeri Vitamin E’dir. Bağışıklık sistemi ve DNA yapısı için oldukça önemli olan bu vitamin, oksijenin hücrelere verdiği zararı da azaltır.
 • A vitamini: A vitamini özellikle göz ve kemik gelişimi için çok önemli bir vitamindir. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur, doku ve hücrelerin oluşmasına ve büyümesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra saç, cilt ve tırnakları da güçlendirir.
 • B6 vitamini: B6 vitamini; hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi ve ruh halimizi etkileyen serotonin yapımında da etkilidir.
Kalsiyum

Belki birçoğumuz bu bilgiyi bilerek büyüdük: güçlü kemikler ve dişler için kalsiyum olmazsa olmaz! Kalsiyum, kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlendirmenin yanı sıra, sinir ve kas fonksiyonlarını da destekler, kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve vücuda alınan besinlerin enerjiye çevrilmesinde rol oynar.

Demir

Demir, kan içinde oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin maddesinin yapımı için gereklidir. Demir eksikliği hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kansızlığa ve buna bağlı olarak da yorgunluk, zayıflık ve huysuzluğa sebep olur. 

Çinko

Çinko, sindirim ve metabolizma için çalışan 70’den fazla enzim için gerekli bir mineraldir. Özellikle çocukların gelişiminde büyük rol oynar. Çünkü tüm hücrelerin büyümesi ve çoğalabilmesi için gereklidir. Özellikle bağışıklık sistemi, kemik iliği, kan hücreleri ve sindirim sistemi, çinko eksikliği belirtilerini çok erken gösterir.

Folik asit

Folik asit, suda eriyen ve özellikle yeşil yapraklı bitkilerde, anne sütü ve inek sütünde bulunan bir vitamindir. Vücut için temel bir madde olan folik asit önemli fonksiyonlara sahiptir. Büyüme ve gelişme, DNA sentez ve tamiri, normal sinir gelişimi ve beyin fonksiyonlarının sağlanması folik asitin başlıca fonksiyonları arasındadır.

Potasyum

Sodyumla birlikte vücudun su dengesini kontrol eden potasyum, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Potasyum kalp ritmi ve fonksiyonlarına da yardımcı olur. Çocuklar için, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek böbrek taşlarına ve kemik erimesine karşı koruma sağlayan potasyum, bu nedenle de oldukça önemlidir.

Magnezyum

Magnezyum kemikleri güçlendirir, kalp ritmini düzenler, bağışıklık sistemini destekleyicidir. Ayrıca sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcıdır.

Çocukların bu besin değerlerini düzenli olarak alması nasıl sağlanır?

Tüm bu destekleyici besin maddeleri sebze, meyve ve süt ürünlerinde yeterli miktarda bulunmaktadır. Sağlıklı bir gelişim için, çocukların bu besin maddelerini düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmesi büyük önem taşır. Çocuklar zaman zaman beslenme konusunda seçici davranabildikleri için, ebeveynlerin çocuklarının günlük beslenmesi konusunda ekstra özen ve dikkat göstermesi gerekebilir. Bunun için yemekleri hazırlarken ya da alışveriş yaparken çocuğunuzun size eşlik etmesine izin verebilir ve bu sayede tüketmesi gereken besinlere olumlu bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleriyle bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besin ihtiyaçlarının önemli bir kısmı sütten sağlanabilir. 1 yaş üstü bebeklere Pınar Çocuk Devam Sütü verebilirsiniz. Günde 2 bardak Pınar Çocuk Devam Sütü ile çocuğunuzun;

 • C vitamini, K vitamini gereksiniminin tamamını
 • Kalsiyum ihtiyacının yüzde 75’ini
 • Demir gereksiniminin yüzde 50’sini
 • B12 vitamini gereksiniminin % 67’ sini,
 • B6 vitamini gereksiniminin % 60’ sini,
 • Folik asit gereksiniminin %48’ini,
 • Vitamin E gereksiminin %88’ini,
 • Vitamin D gereksiminin %85’ini,
 • Potasyum gereksiminin %42’sini,
 • Vitamin A gereksiminin %60’ını,
 • Magnezyum gereksiminin %47’sini,
 • Çinko gereksinimi %72’sini karşılamış* olursunuz.

Çocuğunuza her gün 2 bardak Pınar Çocuk Sütü vererek fiziksel ve bedensel gelişim döneminde ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri büyük ölçüde karşılamasını güvenle sağlayabilirsiniz.

 

*Yukarıdaki karşılama yüzdeleri 400 ml Pınar Çocuk Sütü üzerinden hesaplanmıştır.     

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için beslenme düzeninde yer alması gereken gıdaları derlediğimiz bu yazı Pınar Çocuk Sütü katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!