Çocuğunuzun hayatını değiştirebilecek cümleler

Çocuk büyütmek hem zor hem de sürprizlerle dolu bir süreç. Ne kadar kitap okursanız okuyun, ne kadar çok insanı dinlerseniz dinleyin hiçbir şey sizin kendi ebeveynlik yolculuğunuzla aynı olmayacaktır. Ancak bu yolculukta, kendi çocukluğunuzdan hatırlayabileceğiniz pek çok şey size yardımcı olur. Çocuğunuza deneme, hata yapma, başarısız olma, yeniden başlama özgürlüğü sunarken ve onlara koşulsuz sevginizi gösterirken sık sık kendi çocukluğunuzu anımsarsınız.

New York Times’ın en çok satan yazarlarından, konuşmacı, eğitmen ve iki çocuk annesi Rachel Macy Stafford da çocuklarla iletişim kurarken kendi çocukluğundan hatırlatmalarda bulunan uzmanlardan biri. Stafford, özel eğitim verdiği çocuklar üzerinde en etkili olan cümleleri ve nedenlerini şöyle sıralıyor:

1. Sana her zaman inanıyorum

Öğrencilerimden biri evcil hayvanına zarar vermişti ve bu olay tüm okulun diline düşmüştü. Benim dersime geldi, benden de herkes gibi ona kızmamı bekliyordu. Bense tüm gücümü topladım ve “Sana hala güveniyorum” dedim. Onu suçlamadım veya yargılamadım, yaptığı hatayı değiştirebileceğine inanmayı seçtim. 15 yıl sonra bana yazdığı bir mektupta, “O gün bana inandığınız için teşekkür ederim. Bana inanan tek kişi sizdiniz ve bu hayatımda büyük bir değişiklik yarattı” demişti.

Çocuklarımız da bizler gibi hata yapabilir. Bu hatalarına rağmen onlara inandığımızı göstermemiz, hata yapmanın dünyanın sonu olmadığını anlamalarına yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Birey olma yolunda: Çocuk gelişimi yaşam deneyimlerine bağlıdır

2. Her şeyi şimdi halletmek zorunda değilsin

Belirsizlik ve değişim, zor ve stresli süreçler olabilir. Çocuklar da aynı yetişkinler gibi olayları çözmek, boşlukları doldurmak için bazen kendilerini çok fazla baskı altında hissedebilir. Kendinizi düşünün, her şeyi anında halletmek zorunda olmadığınızı fark ettiğinizde tekrar özgür olduğunuzu hissedersiniz. Böylelikle endişeleriniz hafifler ve dolduramadığınız boşluklar kendiliğinden dolmaya başlar. Çocuklarınıza da zamanla her şeyin yoluna gireceğini anlatmak, onlara büyük bir hediye gibi gelir. Böylelikle problemleri bir süreliğine kendi haline bırakabilirler.

İlgili yazı: Belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde çocuk yetiştirmenin incelikleri

3. Seninle ilgili özel bir şey fark ettim

Takdir edilmek herkesin hoşuna gider. İş yerinde birisi, kahve makinesini her seferinde sizin temizlediğinizi fark ettiğinde ve bunu söylediğinde, işe gitmek daha eğlenceli hale gelebilir. Aynı şey çocuğunuz için de geçerlidir. Çocuğunuzun yatağını nasıl düzelttiğini, oyuncaklarını nasıl topladığını, insanlara selam verirken gülümsediğini, oyun oynarken arkadaşlarına davranışlarını gözden geçirin ve takdir edilmesi gereken davranışlarının farkına varın, bunu çocuğunuzla paylaşın. İnsanın özel bir yeteneğinin erken fark edilmesi, hayat boyu süren bir hedefe dönüşmesinin, beklenmedik bir kariyer yolculuğunun peşinden gidilmesinin önünü açabilir.

İlgili yazı: Çocuklar için “farkındalık” soruları

4. Bana bu konuda güvendiğin için teşekkür ederim

Bazen çocuğunuz istemediğiniz şeyler söyleyebilir ve böyle zamanlarda çığlık atmak, ağlamak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu tür davranışlar, onu seçimlerinden ötürü suçlamaktan başka hiçbir şeye yaramaz. Konu kapanır ve gelecekte de bu aranızda sorunlu bir konu olmaya devam eder. Çocuğunuza tabii ki hayal kırıklığına uğradığınızı ve güveninizi geri kazanması gerektiğini anlatmalısınız. Ancak bunu yaparken onu utandırmayın, üzgün olduğunda onu kendinizden uzaklaştırmayın. Hayatı boyunca ona bunu başkaları zaten yapacak, siz de onlardan biri olmayın. Çocuğunuz sizi şaşırtacak veya hayal kırıklığına uğratacak bir şey yaptığında, ona ders verme ve doğruyu öğretme gücüne sahip olduğunuzu unutmayın.

5. Her zaman evine gelebilirsin

Küçükken hepimiz annemizin şu sözlerini hatırlarız:

“Ne olursa olsun, her zaman seni seveceğiz. Ne olursa olsun, burası her zaman senin evin ve her zaman evine gelebilirsin.”

Belki o zamanlarda bu sözler size sıradana geliyordu ancak öyle değil. Sadece bu birkaç cümle bile anne babanızın sizi ne kadar sevdiğini, hata yapsanız bile sizi affedebileceklerini, aldığınız riskler karşısında size her zaman kucak açabileceklerini anlamanızı sağlar. Aptalca hatalar yapsanız bile anne babanızın sunduğu koşulsuz sevgi sayesinde başınıza ne gelirse gelsin yine ilk önce onlara koşabileceğinizi bilmek içinizi rahatlatır. Siz de çocuğunuzu bundan mahrum bırakmayın.

Kaynaklar:
Thrive Global
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!