Çocuğunuz fazla kafein alıyor olabilir mi?

Kafein sadece gazlı içeçekler, kahve, çay ve enerji içeceklerinde değil günümüzde piyasada sakız, şekerleme, ayçiçeği çekirdeği, marshmallow gibi ürünlerde de bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çocukların, ergenlerin ve genç yetişkinlerin yaklaşık dörtte üçü merkezi sinir sistemini harekete geçiren kafein içeren ürünler tüketmektedir. Küçük dozlarda kafein her yaştan insanın daha uyanık veya enerjik hissetmesine yardımcı olabilir.

Ama ya küçük dozlardan daha fazlası tüketilirse?

Fazla dozlarda kafein; sinirlilik, anksiyete, kalp atımının hızlanması, yüksek tansiyon ve uyku problemlerine neden olabilmekte, kalsiyum mekanizmasını olumsuz etkileyebilmektedir. Yapılan bir çalışmada fazla kafein tüketen çocukların daha az saat uyuduğu bulunmuştur.

Bazı gençler kafeinlerin okulda ve testlerde daha iyi performans göstermelerine yardımcı olduğunu düşünür. Eğer yakınınızda bir genç ağır bir akademik yük taşıyorsa, kafein içeren yiyecekler ve içeceklere yönelebilir. Ne yazık ki, bu, kafein etkilerinden dolayı uyumanın zorlaştığı bir döngü oluşturabilir, yorgunluğun verdiği uykusuzluktan ötürü daha fazla kafein tüketmesine ve daha sonra tekrar uykuya dalmakta zorluk çekmesine neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Kafein ve egzersiz: Spor yapanlar kafein tüketirken nelere dikkat etmeli?

Aslı Akay Diyetisyen
Lisede sayısal eğitiminin ardından Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olmuştur. Üniversitede tezini yeme bozuklukları üzerine hazırlamış ve beslenmede psikoloji ... Devam