Cinselliği tabu olmaktan çıkaran bir dahi: Alfred Kinsey

Bundan tam 63 yıl önce 1953 yılında Alfred Kinsey, yazdığı ‘Kadınların Cinsel Davranışları’ (Sexual Behavior in the Human Female) isimli kitapla dikkatleri üzerine çekti. Kinsey’in bu kadar dikkat çekmesinin sebebi; kadın cinselliği üzerine yapılan ilk bilimsel araştırmaların, ilk defa halka bu şekilde sunan bir kitap yazmış olmasıydı.

alfred kinsey
Mastürbasyon, evlilik dışı cinsel ilişki veya aynı cinsiyetle cinsellik gibi konulara kadın bakış açısından yaklaşan Kinsey, cinsellik konusunda çığır açan bir bilim adamı olarak tanınıyor.

Kitap ilk çıktığı zaman oldukça fazla tepki çekti, birçok kişi böyle bir kitabı içeriği bakımından müstehcen buluyordu. Fakat aslına bakılırsa, kitap kimsenin üzerine konuşamadığı çok önemli ve bilimsel gerçekleri yansıttığı için çığır açan bir özelliğe sahipti. Kimsenin bilmediği veya doğru bilinen yanlışları halka sunan kitap, birçok kesim tarafından oldukça önemli bir eser olarak değerlendirildi.

Kinsey kadınlara cinselliği öğretti 

Ek olarak mastürbasyon, evlilik dışı cinsel ilişki veya aynı cinsiyetle cinsellik gibi konulara kadın bakış açısından yaklaşan Kinsey, bu tür ihtiyaç ve isteklere sadece erkeklerin değil kadınların da sahip olabileceğini ve kadınların bu davranışlarının aynı erkeklerinki kadar normal olabileceğini gösterdi.

İlgili yazı: Kadın cinselliği, histeri ve vibratörün bulunuşunun tuhaf hikayesi

Kinsey’in sosyal normları değiştirmeye çalışması ve kadınların cinselliğini bu kadar ön plana çıkarmış olması bilimsel açıdan birçok kişiye cesaret vererek bu alanda yapılan çalışmaların hızla artmasını sağladı. Günümüzde ‘K-Day’ olarak kutlanan ve bilimsel açıdan çok önemli olan 20 Ağustos, hem bilim hem de edebiyat dünyasında bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Kaynak:

Lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!