Cinsel ilişki sırasında cep telefonu kullanmak ilişkinizi nasıl etkiliyor?

cinsel ilişki ve smart phone
Seks Yaparken Telefon Kullanmak

Akıllı telefonların hayatımızın içinde ne kadar yer edindiğine ve 2013 yılının, akıllı telefon satışlarının bilgisayar satışlarının önüne geçmesi sebebiyle, telefonların hayatımızdaki yeri konusunda bir dönüm noktası olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Ancak yeni yapılan bir çalışma, akıllı telefonların artık yatak odalarımıza, hatta yataklarımıza kadar girdiğini ve insanların cinsel ilişki sırasında cep telefonu kullandıklarını ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde 2000 yetişkin Amerika’lıyla yapılmış olan bir anketin sonuçlarına göre, akıllı telefon kullanıcılarının %10’u cinsel ilişki sırasında telefonlarını kullanıyor.

Peki, bu insanları yatakta bile telefonlarıyla olmaya iten şey ne? Fotoğraf ya da video mu çekiyorlar? Gelen aramaları ve mesajları mı cevaplıyorlar? Ya da Facebook durumlarını mı güncelliyorlar?

cep telefonu ve cinsellik

Bunu merak eden cinsellik uzmanı Dr. Justin J. Lehmiller, kişisel blogunun ziyaretçileri arasında bir anket yaparak insanların cinsel ilişki sırasında telefonlarıyla ne yaptıklarını öğrenmeye çalışmış.

Lehmiller’in cinsellik üzerine bilimsel yazılar yayınladığı sitesindeki 206 katılımcıyla yaptığı çalışmada 123 kadın, 83 erkek yer alıyor. Grubun genel cinsel yönelimi heteroseksüellerden oluşuyor (%69.9). Geri kalan katılımcılar arasında da biseksüeller, panseksüeller, homoseksüeller ve aseksüeller var. Çalışma grubunun yaş ortalaması 31.8 ve katılımcıların yaşları 18-70 arasında değişiyor. 23 farklı ülkeden soruları cevaplayan katılımcıların çoğunluğunu, %62’yle Amerikan vatandaşları oluşturuyor. Yani çalışma grubu oldukça farklı profillerdeki katılımcılardan oluşuyor.

Katılımcıların %87.9’u akıllı telefon kullanıcısı. Akıllı telefon kullanıcılarının %32.6’sı ise daha önce en az bir kez cinsel ilişki sırasında telefonuyla ilgilendiğini belirtmiş. Bu insanların yatakta cep telefonuyla ne yaptığını merak eden Lehmiller, yatakta yaptıkları davranışları işaretlemeleri için bu katılımcılara ayrıca bir anket vermiş. Ankette yer alan davranış biçimleri şu şekilde belirtiliyor: Gelen aramayı cevaplama, mesaj okuma, mesaj gönderme, online olarak internette gezinme, application kullanımı (oyun, müzik vb. uygulamalar), Facebook’u kontrol etme, fotoğraf çekme, video çekme, diğer.

yatakta telefon

Sonuçlara bakıldığında katılımcıların 25 ayrı davranışın kombinasyonlarını kullandıkları, yalnızca tek bir şey için telefon kullanmadıkları ortaya çıkmış.

Yatakta akıllı telefon kullanan kullanıcıların en yaygın olarak görülen kullanım amaçları fotoğraf (%71.2) ve video (%69.5)çekimi. Fotoğraf ve videodan sonra ise ilginç bir şekilde %27’sinin gelen aramaları cevapladığı, %18.6’sının arama yaptığı, %22’sini mesaj okuduğu, %11.9’unun ise cinsel ilişki sırasında mesaj gönderdiği ortaya çıkmış. Çok az sayıdaki katılımcı online olarak internette gezindiğini, application kullandığını ya da başka şeylerle uğraştığını belirtmiş. Seks sırasında Facebook’unu kontrol ettiğini belirten katılımcı sayısı ise yalnızca 1!

Araştırma sonuçları gösteriyor ki, akıllı telefonlar artık cinsel hayatımızın da önemli bir parçası haline geldi. Bunun iyi bir durum mu kötü bir durum mu olduğu ise tartışmaya açık bir konu. Eğer telefon kullanımı iki tarafı da rahatsız etmeyecek düzeydeyse ve cinsel hazzı arttıracak davranışlar için kullanılıyorsa (video ya da fotoğraf çekmek, cinsel içerikli filmler izlemek vb.), cinsel ilişkinize farklı ve pozitif bir boyut getirebilir (tabi çekilen fotoğrafların ve videoların yanlış ellerde olmayacağını garantiledikten sonra).

partnerinizle konuşun

Fakat, yatakta telefon kullanımı taraflardan birini rahatsız ediyorsa ve telefonla yapılan davranışlar duygusal yakınlığınıza zarar veriyorsa, ilişkinizi zedeleyebilir ve cinsel yaşamınıza zarar verebilir. Cinsel ilişkide kullandığınız her şey gibi telefon da, nasıl ve hangi amaçla kullandığınıza bağlı olarak size bir şeyler kazandıracak ya da kaybettirecektir. Bu nedenle partnerinizle fikir alışverişinde bulunmadan telefonunuzu yatağınıza sokmamanızı öneriyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!