Cilt güzelliğinize düşman 4 besin

[quote_box_center]

“Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan, insanlara iyilikle bak,

Eğer saçların güzel olsun istiyorsan, bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından,

İnce bir bedense isteğin ekmeğini açlarla bölüş

Ve güzel dudaklara sahip olmak için sadece güzel sözler söyle…”

[/quote_box_center]

Yukarıdaki kelimelere can verip ölümsüz kılan; güzelliği ve zarafetiyle zihnimize kazınmış ünlü sinema oyuncusu Audrey Hepburn…

Kitaplara göre güzellik; bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren özelliğidir ve aynı zamanda Dünya üzerinde en çok tartışılan kelimelerden biri, son yıllardaki en trend kelimelerden… Güzellik dediğimde eminim %90’nız eline bir ayna aldı ve yüzünü kontrol etti. Yüzünde bulmak istemediğiniz, sivilce gözünüze çarpmış olabilir. Evet geldik mi yine beslenmenin kapısına? İstediğiniz berrak, ışıldayan ve canlı bir cilt ise okumaya devam edin. Kapıyı sizin için açıyorum.

cilt ve besin

A, C ve D vitamini, omega-3 ve çinko enflamasyonunu önleyerek, ciltteki sivilceleri azaltır ve istediğiniz cilde sahip olmanıza yardım eder. Ne yazık ki; günlük diyetinizdeki tüm besinler size yardımcı olmaz, aralarında parlak ve sağlıklı bir cildin düşmanları da var. Cilt sağlığınıza düşman 4 besini aşağıda sizlerle paylaşıyorum; tüketip tüketmemek size kalmış…

1. Şeker

Yüksek glikoz ve früktoz içeren diyetler ciltteki kollajendeki çapraz bağ oluşumunu olumsuz etkiler. Kollajen cildinizin esneklik ve gücünden sorumludur. Çok fazla şeker alımı, kollajen dahil olmak üzere vücuttaki proteinlerin dengesini bozabilir. Sonucunda cildinizin yumuşaklığı ve esnekliği yok olur, bu da kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır.

2. Yüksek glisemiks indeksli gıdalar

glisemik indeks

Yüksek glisemiks indeksli gıdalar; beyaz ekmek, beyaz makarna ve patatesin yanı sıra şekerli içecekler ve abur cuburlar anlamına gelir. Ön araştırmalar gösteriyor ki; birçok insanda yüksek glisemiks indeksli besinler sivilce oluşuma neden oluyor. Unutmayın; sivilce sadece ergenlik problemi değildir. Bu tarz besinler tüketildiğinde, insülin seviyeniz hızlı bir şekilde yükselir. İnsülin, zincirleme reaksiyonlar sonucu alt yapısı hazırlanmış olan sivilcelerin yüzünüzde belirme sürecini hızlandırır.

3. Tuz

Tuz ve diğer sodyum türevlerini yemeklerinize lezzet katması için kullanıyorsunuz ama dikkat, sodyumun fazlası cildiniz için çok zararlı. Bu durum, iki farklı şekilde gerçekleşir: Birincisi, fazla sodyum ciltteki hayati nemi emer ve cildi kurutur. İkincisi olarak, gözlerinizin altının su toplamasına sebep olabilir.

4. Doymuş yağlar

Kırmızı et, yağlı peynirler, tereyağı ve hidrojenize yağların doymuş yağ oranı yüksektir. Doymuş yağ oranı yüksek besinler, kanda yüksek konsantrasyonlu insülin benzeri büyüme faktörü (IGF) ile ilişkilendirilirler. IGF, ciltte sivilce üretimini artırır ve seks hormonlarını uyarır. Diğer taraftan; lif oranı yüksek diyetler ve düşük yağlı diyetler kanda düşük konsantrasyonlu insülin benzeri büyüme faktörü ile ilişkilidir.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam