Cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan 6 besin

Yılın en güzel ayları geldi! Havalar ısınıyor ve deniz, kum, güneş sezonu başlıyor. Mis gibi güneşli havalarla birlikte artık kendimizi dışarıya atabiliriz. Doyasıya vakit geçireceğimiz açık havada dikkat etmemiz gereken bir nokta var: güneş ışınları! İçimizi ısıtan güneşli havaya aşırı maruz kalma cildimizi kurutan, cildimizdeki hücrelere zarar veren, inflamasyona, güneş yanmasına ve hücresel mutasyonlara neden olan serbest radikalleri uyarabilir. Elbette, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildimizi korumak için güneş kremi, koruyucu giysiler gibi iyi önlemleri alıyoruz. Peki, cildimizi içten sağlıklı tutan, güneş hasarını da önlemeye yardımcı olan gerekli besinleri alıyor muyuz?

Araştırmalar, diyetimizden elde edilen bazı besin maddelerinin cildimizin doğal güneş korunmasını güçlendirdiğini ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildimizi koruduğunu bulmuştur. Özellikle antioksidanlar, cildimizin UV maruziyeti sonrası oluşan serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı oldukları için önemlidirler. Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere sahip olan besinler de cildimizi güneş hasarından korumaya yardımcı olabilir. O halde antioksidan ve anti-inflamatuar açısından zengin besinler ve su en iyi arkadaşımız olmalı. Hadi, cildimizi korumamıza yardımcı olacak besinleri tanıyalım.

Domates

Kendine özgü kırmızı rengini veren güçlü bir antioksidan olan likopeni içerir. Likopen, aşırı güneş maruziyetinin neden olduğu serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Bir bonus, likopen domatesler pişirildiğinde vücudumuz tarafından daha kolay emilir, bu nedenle domates salçası, püresi ve çorbaları çiğ domatesten daha fazla likopen içerir.

Badem

Elbette, ara öğünlerimizin olmazsa olmazı, badem, UV hasarına ve kırışıklığa neden olan kolajen kaybına karşı koruyan quercetin içerir. Aynı zamanda E vitamini içeriği ile cildimizi güneş hasarına karşı korur. İşte, plaj çantamıza 10-15 gram çiğ badem eklemek için bir neden!

Karpuz

Günde bir dilim karpuz yiyerek, hem yazın keyfini çıkarırken serinleyebilir hem de cildimizi UV ışınlarının etkisinden koruyabiliriz. Karpuz, likopen içeriği ile aşırı güneş maruziyetinin neden olduğu iltihaplanmayı azaltır. Ara öğünümüzde, 200 gram karpuz (2-3 üçgen dilim ) ve 30 gram peynir ile mükemmel bir atıştırmalık yaratabiliriz.

Yeşil çay

Günde bir fincan yeşil çay yudumlarken, vücudumuz UV radyasyonun neden olduğu kanser oluşumunu engelleyen kateşinleri alıyor. Bazı çalışmalar, yeşil çayın cilt kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. O halde gelsin buzlu soğuk yeşil çaylar!

Kırmızı üzüm

Resveratrol içeriği ile UV’ye maruz kalmanın neden olduğu zararları ve  cilt kanserine yol açabilecek hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Dondurucumuza biraz üzüm koyarak serinlemenin başka bir yolunu keşfedelim.

Bitter çikolata

 %65 ve daha fazla kakao içeren çikolatalar, cildimizi güneş hasarından koruyan flavanoidleri içerir. Artı, flavonoidler cildimizin nemli kalmasına, oksijen doyumunun arttırılmasına ve kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olabilir. Soğuk kahve ve 10-15 gram bitter çikolata plajdaki ara öğünümüz için mükemmel bir ikili olabilir.

İlginizi çekebilir: Diyet yapmanın tam zamanı: Hangi diyet size daha uygun?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Diyetisyen Selvi Akman Diyetisyen
Kurucusu olduğu Beşiktaş Dietista Diyet Merkezi'nde diyetisyen. Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansına devam etmekte. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014’te ... Devam