Cildimiz neden yaşlanır? Korumak için neler yapılmalıdır?

Cildimizin yaşlanmasının birçok nedeni var. Bunlardan bazıları bizim kontrolümüz dışında olsa da, aralarında yapacağımız değişikliklerle yaşlanma sürecine etkisini azaltacağımız etkenler de mevcut.

Yaşımız ilerledikçe yüzümüzdeki çizgilerin belirginleşmesi, genç görünümümüzü kaybetmemiz, cildimizin daha kuru ve ince hale gelmesi gayet normal. Tıpta içsel yaşlanma olarak adlandırılan bu değişiklikleri büyük ölçüde etkileyen şey ise genlerimiz.

görsel 1
İçsel yaşlanmayı genlerimiz, dışsal yaşlanmayı ise çevresel faktörler ve yaşam şeklimiz etkiler. 

Fakat cildimizi etkileyen yaşlanmanın çevresel ve yaşam şekliyle ilgili olan nedenleriyle ilgili yapabileceğimiz bazı şeyler bulunmakta. Aşağıda dışsal yaşlanma olarak adlandırılan süreci etkileyen faktörleri ve dermatologlar tarafından önerilen bazı ipuçlarını sıraladık:

1- Yeterince uyuyun

Yetersiz uyku, kısa vadede koyu halkalar oluşmasına ve cildin soluk görünmesine, uzun vadede ise erken yaşlanmaya neden olur. Kortizol ve yağ üretimini arttıran stres hormonlarının gece normal seviyelere düşmesiyle, derideki hücreler kendilerini onarma ve canlanma şansı yakalar. Yeterince uyumamak ise derinin kendini yenilemesini engelleyecektir.

2- Sigara içiyorsanız, bırakın

Sigara, cilt yaşlanmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yüzün mat ve soluk bir görünüm kazanmasına, ayrıca yüzde kırışıklıklara neden olur.

3- Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenini takip edin.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, taze meyve ve sebze yemek erken cilt yaşlanmasını önlemekte. Ayrıca fazla şeker ve rafine karbonhidrat tüketiminin yaşlanmayı hızlandırdığı da bulgular arasında.

İlginizi çekebilir: Cilt güzelliğine düşman 4 besin

görsel 3
Taze meyve ve sebze yemek erken cilt yaşlanmasını önlüyor.

4- Sürekli aynı yüz ifadelerini yapmaktan kaçının

Yüz ifadeleri, deri altındaki yüz kaslarının kasılmasına neden olur. Eğer uzun yıllar boyunca aynı kasların kasılmasına neden olan mimiklerde bulunursanız, derideki çizgiler kalıcı olarak belirginleşir. Çözüm olarak güneş gözlüğü kullanmanız, gözleri kısmaktan kaynaklanan çizgilerin oluşumunu yavaşlatacaktır. Bu noktada yüz kaslarını çalıştırarak çizgi ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatan yüz yogası da oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Temel yaşlanma karşıtı yüz bakım hareketleri için ;

5- Daha az alkol tüketin

Birçok cilt problemiyle de bağlantısı olan fazla alkol tüketimi, cildinize yapabileceğiniz kötülükler arasında yer alıyor. Ciltte su kaybına yol açan alkol, zaman içinde daha yaşlı görünmemize neden oluyor.

6- Egzersiz yapın

Bazı araştırmalar gösteriyor ki, orta düzeyde egzersiz kan dolaşımını ve bağışıklık sistemini geliştiriyor. Bu ise cildimizin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

7- Cildinizi nazikçe temizleyin

Fırçalayarak ya da sertçe ovarak temizlemek, cildinizi tahriş edecektir. Bu da cilt yaşlanmasını arttıracaktır. Dolayısıyla, cildinizteki makyajı, kiri ve diğer şeyleri tahrişe neden olmayacak şekilde nazikçe yıkayarak çıkarmalısınız.

İlgili yazı: Yüz temizliğinde dikkat edilmesi gereken 7 önemli konu

Fırçalayarak ya da sertçe ovarak temizlemek cildinizi tahriş eder.

8- Kullandığınız ürünlerde seçici ve dikkatli olun

Yüzünüz için her gün nemlendirici kullanın. Cildi nemlendirmek, onun daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Cildinizi yakan ya da uygularken rahatsız eden ürünleri kullanmayın.

9- Kullandığınız ürünlere zaman verin

Bir üründen hızlıca diğer ürüne geçmek cildiniz adına iyi bir fikir değil. Ciltteki ölü hücrelerin atılıp yerine yenilerinin gelmesi, 30 günlük bir döngüde gerçekleşir. Dolayısıyla yeni başladığınız bir ürünün cildinizde sağladığı değişiklikleri görebilmek için bir aydan fazla bir süre beklemelisiniz. Kullandığınız ürünün yaşlanma karşıtı etkisi var ise, bu süre daha da uzun olacaktır. Çünkü cildin yeniden kolajen ve elastin üretmesi 4 aylık bir süreci kapsar. Bu yüzden kullandığınız ürünleri çok hızlı değiştirmek yerine, sabırlı olup etkisini görmeyi beklemelisiniz.

10- Cildinizi güneşten koruyun

Dermatologlara göre güneş ışığı, cilt yaşlanmasının temel nedeni. Güneş ışınlarının bulutlu, yağmurlu ve hatta karlı havalarda bile cildinize ulaştığını düşünürsek her gün güneş kremi kullanmanın temel bir alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini de anlarız. Ayrıca cam, güneş ışınlarını engelleyen bir yapıya sahip olmadığı için sadece dışarıda değil, içeride de güneşten koruyucu etkili kremler kullanmalıyız.

Son olarak; asla geç kalmış sayılmazsınız

Erken yaşlanma belirtilerine sahip olsanız bile, yukarıda saydığımız değişiklikleri uygulayarak, cildinize yeniden canlanması ve zarar gören hücrelerini yenileyebilmesi için şans verebilirsiniz.

Son zamanlarda hem güneşten koruyan hem de yaşlanma karşıtı etkisi olan ürünler bulmak mümkün. Yves Rocher’nin 50 faktör güneş korumalı yaşlanma karşıtı yüz kremi, sizi hem içeride hem de dışarıda korumakla kalmaz; ultra hafif akışkan dokusu sayesinde kolay kullanım sağlar. Ayrıca güneş lekelerinin oluşumunu engelleyerek ve cilt tonunu eşitleyerek, sizi güneş kaynaklı cilt yaşlanmasından korur.

uplifers_adv

 

Cilt yaşlanmasında etkili olan faktörleri ve yaşlanma sürecini geciktirmek için yapılabilecekleri ele aldığımız bu yazı Yves Rocher’nin desteğiyle hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!