Çikolatanın mutlulukla ilgisi şehir efsanesi mi, gerçek mi?

Mutlu olmak için herkesin bir yöntemi ve yolu var. Kimine göre alışveriş mutluluğun kaynağıyken kimine göre lezzetli bir yemek bir anda her şeyi düzeltebilir. Tabii mutluluğun da temelde bilimle bir ilgisi var. Bir nörotransmitter olan serotonin; insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi vererek duyguların pozitif yönde değişmesine yardımcı oluyor. Serotonin üretiminde kullanılan bir amino asit olan triptofan bakımından zengin yiyecekler tükettiğinizdeyse aynı anda hem güzel bir ziyafet çekiyor hem de mutluluk seviyenizi yükseltebiliyorsunuz.

Mutluluk veren yiyecekleri sorduğumuzda herkesin aklına ilk olarak çikolata geliyor ve bu kesinlikle bir şehir efsanesi değil. Yapılan araştırmalar çikolatanın serotonin salgılanmasına yardımcı olduğunu açıklıyor. Çikolatanın içerisinde bulunan phenethylamine (PEA), sinir sistemine uyarıcı etkilerde bulunuyor. Hatta çikolatanın sadece kokusunun dahi insanların moralini düzeltmek için etkili olduğu düşünülüyor.

Dr. Oetker de çikolatanın mutluluk verdiğini göz önünde bulundurarak yeni ve alışılmışın dışında bir ürüne imza attı: Dr. Oetker Ristorante Çikolatalı Mini Pizza. En sevilen besinlerden olan çikolata ve pizzayı bir araya gelince de ortaya mutluluğu artırma garantili yepyeni bir ürün çıktı.

Dr. Oetker Ristorante Çikolatalı Mini Pizza’yla tanışmak için videomuza mutlaka göz atın.

 

Çikolata ve mutluluk ilişkisini inceleyen bu içerik Dr. Oetker katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!