Çikolatanın lezzetli yolculuğu: Delimonti Çikolata Atölyesi

“Yerel güzeldir, sunum özeldir” mottosuyla yola çıkan Delimonti geçtiğimiz hafta harika bir atölyeye ev sahipliği yaptı. Biz de Uplifers olarak çikolatanın yolculuğunu deneyimlemek üzere bu tatlı ve öğretici atölyeye katıldık. 

Anadolu’nun bereketli topraklarında doğan tariflerle lezzet yelpazesini zenginleştiren Delimonti, 23 Mayıs Salı günü, Glories Chocolate markasının genel müdürü Özge Yücesoy’un anlatımıyla özel bir atölyeye ev sahipliği yaptı. Yediden yetmişe herkesin vazgeçilmezi olan, lezzet şöleni çikolatanın tarihi, çeşitleri ve yapımı ile ilgili detaylar biz katılımcılara anlatılırken bir yandan da kendi çikolatamızı yapma şansını yakaladık.

Çikolatanın tarihi ve yolculuğu, el yapımı çikolatanın incelikleri, çikolata temperleme, kalıba dökme ve trüf kaplama işlemleri hakkında bilgiler edindik ve birbirinden özel tarifler denedik. Bir yandan kendi çikolatamızı yaparken bir yandan Glories çikolatalarının benzersiz tariflerini yemeden duramadık. 

Atölye’nin gerçekleştiği Delimonti’ye adım attığımız anda çikolatanın yoğun ve ağız sulandıran kokusu her yeri sarmıştı. Bize ayrılan masaya oturduğumuzda ise burnumuzla birlikte gözlerimiz de bu şenliğe ortak oldu. Özge Yücesoy bizleri çikolatanın tarihiyle ilgili bilgilendirdi ve hemen sonrasında atölye boyunca yapacaklarımızdan bahsetti. Ve böylece kendimizi lezzetli bir çikolata serüveninin içinde bulduk.

Çikolata temperleme aşaması.

Kakao çekirdeklerini elden ele gezdirdikten sonra, çikolata temperleme işlemi başladı. Bitter, beyaz ve sütlü çikolata olmak üzere 3 çeşit çikolatayı mikrodalgada erittikten sonra bir mermer üzerinde temperlemeye başladık. Yeterli sıcaklığa ulaştığında her bir çikolata çeşidini farklı kaplara koyduk. Kaplardan kendi istediğimiz miktarlarda aldığımız çikolataları önümüzdeki yağlı kağıt üzerinde dilediğimizce şekillendirmeden önce çikolata karışımlarımızın içerisine ekleyeceğimiz içerikleri seçtik. Başta önümüzde bulunan haş haş, şam fıstığı, fındık, Himalaya Tuzu gibi birbirinden farklı malzemeden hangisini seçeceğimizi bilemesek de sonrasında bu aşama kendiliğinden aktı gitti. 

Bir yandan Glories’in benzersiz lezzetteki çikolatalarını denerken bir yandan kendi çikolatalarımızı yapmak epey keyif vericiydi. Doğru malzemelerle kendi çikolata karışımımızı kendimizin yapabileceğini görmek de öyle… 

Atölye sonuna doğru çikolata yapımını keşfederken ve deneyimlerken, çikolataya dair sormak istediklerimizi sorduk ve şaşırtıcı bilgiler edindik. İşte o bilgilerden bazıları:

Çikolata hakkında öğrendiklerimiz

Çikolata, Latince adı “tanrıların besini” anlamında Theobromocacao olan tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan bir yiyecek olmasıyla aslında epey değerli bir yiyecek. Hatta o kadar değerli bir besinmiş ki eski uygarlıklarda çikolata bir takas materyali olarak kullanılıyormuş. Köklü bir besin olan çikolatanın en eski izlerine ise 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlanmış. İlk ortaya çıktığı dönemlerde ancak kraliyet ailesi, yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler, onurlandırılmak istenen tüccarlar tarafından tadılabilen çikolatanın Avrupa’daki yolculuğu, İspanyol kâşifler Kristof Kolomb ve Hernán Cortés’in, 16. yüzyılda Orta Amerika’ya yaptıkları gezide çikolata içeceğini görüp, vatanlarına götürmeleriyle başlamış. 

Glories Çikolataları’nı yakından tanımak için de Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!