Chiron: Herkese şifa veren, kendine faydası olmayan yaralı savaşçı

Chiron, kuyruklu bir yıldızdır. Mitolojide yarı insan yarı hayvan (at) formundadır. Ayağındaki problem nedeniyle acısını dindirmek için türlü yollar arayan, kendine faydası dokunamayıp, herkese şifa veren özelliktedir. Ve bu özellik onu yaralı şifacı yapar. Çok yetenekli, bilgilidir. Ve bu bilgiyi aktarmasının yanında kendine yetememesi söz konusudur. Burada çektiği ızdırap ile bilge olur.

Chiron’un bu yapısı bize şunu anlatır; acılar bizi olgunlaştırır ve büyütür, bazen kendimize şifa olamayız ama başkalarına çok faydamız dokunur. Zodyak turu ortalama 50 yıldır. Her burçta kalma süresi değişkenlik gösterir. Örneğin, balık burcunda 7 yıl kaldı ve 2018’de Chiron koç burcuna geçti. Buradaki seyri yaklaşık 9 yıl sürecek. Chiron koç burcunun 20 derecesinde retro hareketine 25 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak ve 28 Aralık 2023’te düz hareketine devam edecek.

Chiron’un koç burcundaki retrosu ne anlama gelir?

Chiron, yara ve yaralı şifacı, acıları, acının en tarif edilemez duygusunu anlatır. Acıyı içimizde yaşarız, biliriz ancak bazen tarif edemez ve anlayamayız kendimizi. Ruhsal yaralarla, neden ilerleyemediğimizle ilgilenir.

Koç burcu enerjimizi, eylemlerimizi, mücadelemizi, azmimizi, hemen olsun diye istediğimiz konuları, medikal astrolojide yüz, baş, kafa, beyin dokuları rahatsızlıklarını gösterir. Chiron koç burcu retrosu süresince bu tarz rahatsızlıklarınız var ise kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin, size hem fırsattır hem de şifa verecektir.

Acılarla büyümek

Kaynak: ancient-origins

Chiron koç, acılarla büyümeyi öğretir. Adımları düşünerek atmayı, mantık süzgecinden geçirmeden eyleme geçmemeyi, acının kattığı değeri fark etmeyi, acının da hayatta bir yeri olduğunu hatırlatır. Bazen şunu yaşarız; biri bize bir konuda inanılmaz bilgiler verir ancak bakarız ki kendisi yapmaz. Sorgularız kendisi niye yapmıyor diye. Hatta abartırız bana ahkam kesiyor diye.

Orada ince ayrıntı Chiron yarasıdır. Başkalarına öğrettiğimiz bir şeyi biz kendimiz için yapamayız ama biliriz ve bu konuda bilgeyizdir; o nedenle ki Chiron kendisini anlatarak da tedavi eder. Kendimize yardım edemeyiz ancak başkalarına rehberlik ederiz.

Neler yaşayacağız?

Chiron hepimizin doğum grafiğinde bir yerlerde. Hangi ev, hangi burç ve hangi açılar alıyorsa orada bizi etkileyecektir. Özellikle 20 derecede koç, yengeç, terazi, oğlak burçlarında güneşleri veya başka planetleri bulunan kişiler etki alacaklar. Ama genel olarak bahsetmem gerekirse acının fark edilmesi gerekiyor ve bu sayede şifa bulacağız.

Yaralarımızı görmeliyiz, yok sayarak devam edemeyiz. Koç burcundaki en büyük özelliği bu acılarla savaşmaktır. Enerjimizi kendimize vermeliyiz. Fark ettiğinde şifa yine oradadır.

Yaralı savaşçı: Chiron koç

Kendi gerçekliğini, hataları, tüm farklılıkları kabul etmeyi, hiçbir şeyi saklamadan ifade etmeyi anlatır bize Chiron koç. Yaralansa da hedeften şaşmaz. Hata yapsa da yine yapar ancak Chiron öğreticidir.

Geçmiş derslerin öğrenilmesi gerektiği bir dönem. Kalbinizdeki yaraların şifalanması için konulara olgun tavırlarla yaklaşırsanız şifacı olursunuz. Chiron koç burcundaki transitinde haksızlığa uğradığımız her konuda cesaretle dimdik durabildik. Yorgun olabiliriz ancak retro süresinde dinlenme zamanı bizi bekliyor. Hepimize şifa getirmesini diliyorum sevgilerimle.

İlginizi çekebilir: Venüs aslan burcu retrosunda bizi neler bekliyor?

Pınar Özbek Astrolog
Merhaba Ben Pınar, 1984 İstanbul doğumluyum. Özel bir şirkette, özel tasarım pırlanta ve mücevherat üzerine uzun yıllar yöneticilik yaptım. Çocukluğumda kitap okumayı delicesine sevişim, ... Devam