Çevreye duyarlı hayvan sahipleri için: Kedi veya köpeğiniz için çevre dostu bakım önerileri

Birçoğumuz gezegende bıraktığımız karbon ayak izimizi azaltmak için çaba harcıyoruz. Nasıl ki insanların bir karbon ayak izi varsa, hayvanların da aynı şekilde karbon ayak izi oluşuyor. Üstelik bu bir evcil hayvansa, doğaya bıraktığı iz çok daha farklı olabiliyor.

Kendi hayatımızda bazı değişiklikler yaparak, daha bilinçli seçimlere yönelerek karbon ayak izimizi azaltmak mümkün. Aynı şey evcil hayvanlar için de geçerli. Evcil hayvanınızın bakımı için yapacağınız çevre dostu tercihler, gezegenimiz için büyük bir adım olabilir. Bunun için algımızı değiştirmek bile büyük bir değişim yaratabiliyor. Örneğin Amerikan Evcil Hayvan Ürünleri Derneği’nin 2013-2014 arasında yaptığı bir araştırmaya göre 2010 yılında evcil hayvan sahiplerinin sadece yüzde 2’si çevre dostu seçimler yaparken, 2012’de bu oran yüzde 8’e çıkmış. Evcil hayvan sahipleri arasında çevre bilincinin günden güne arttığını görmek çok sevindirici.

Peki bu konuda siz ne yapabilirsiniz? İşte kedi ve köpeğinizin bakımı için çevre dostu öneriler…

1. Araştırma yapın

Evcil hayvanınıza verdiğiniz mamanın veya oyuncakların üreticileri, sürdürülebilirliğe önem veren şirketler mi? Sürdürülebilirlik anlamında ne tür çalışmalar yapıyorlar? İnternette yapacağınız ufak bir araştırma bile size bu konuda pek çok bilgi verebilir. Böylelikle belki evcil hayvanınıza aldığınız mamanın paketi çevre dostu olmayabilir ancak o mamayı üreten şirketin çevre konusunda duyarlı olup olmadığını bilebilirsiniz.

2. Evcil hayvanınızın dışkısını temizlemek için çevre dostu ürünler kullanın

Artık birçok köpek sahibi, köpeklerinin dışkısını bir poşete alıp atıyor. Ancak genellikle plastik poşetler kullanılıyor. Bu poşetlerin geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş olanlarını tercih edebilirsiniz. Hatta bazı noktalarda, tuvalete atabileceğiniz özellikte dışkı poşetleri oluyor. Bu poşetleri kullanarak daha çevre dostu bir tercih yapabilirsiniz.

3. Plastik mama kaplarından uzak durun

Evcil hayvanınız için plastik mama ve su kapları yerine seramik veya çelik mama ve su kapları kullanabilirsiniz. Bu kaplar hem çevre dostu hem de hijyen anlamında evcil hayvanınız için daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

4. Evcil hayvan sahipleriyle oyuncak değiş tokuşu yapın

Aynı çocukları büyüyen annelerin kendi aralarında yaptıkları gibi evcil hayvan sahipleriyle artık kullanmadığınız eşyaları değiş tokuş edebilirsiniz. Sizin hayvanınızın ilgi göstermediği bir oyuncak veya küçük gelen bir yatak, bir başka evcil hayvanın işine yarayabilir. Böylelikle aynı malzemeyi çöpe atmak yerine birden fazla şekilde değerlendirmiş olursunuz.

5. Temizlik konusunda çevre dostu tercihler yapın

Evcil hayvanların hepsi az veya çok tüy döker. Evcil hayvanınızın tüylerini tek kullanımlık mendillerle temizlemek yerine, süpürgenizle süpürebilirsiniz. Sadece evcil hayvanınızın çevresi değil, kendi temizliği için de çevre dostu tercihler yapabilirsiniz. Örneğin evcil hayvanınızı yıkıyorsanız, kullandığınız şampuanın çevreye zarar vermeyen bir ürün olmasına dikkat edebilirsiniz.

6. Oyuncak alırken çevreye duyarlı olun

Oyuncaklar, evcil hayvanınız için çok önemli olabilir. Bu önemli tercih yaparken, daha çevreye duyarlı seçimlerde bulunabilirsiniz. Geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş, çevreye zararsız oyuncaklar alabilirsiniz.

7. Kendi yaratıcılığınızı kullanın

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyi satın almak zorunda değilsiniz, biraz da kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Örneğin artık kullanılmayan bir şişenin içine birkaç tane ufak taş koyabilir ve ağzını sıkıca kapatarak evcil hayvanınız için ilgi çekici bir oyuncak yapabilirsiniz. Giymediğiniz bir tişörtünüzü keserek evcil hayvanınız için kullanabilirsiniz.

8. Doğal ilaçlara başvurun

Evcil hayvanınızı pirelerden ve diğer toksik malzemelerden korumak için doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz. Örneğin elma sirkesi ve su karışımını bi sprey şişesine koyarak pireyle mücadele edebilirsiniz. Biberiye de pireyle mücadelede etkili bir bitkidir. Boraks kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayvan sahiplerine özel: Evinizi hem hayvan dostu hem daha şık hale getirecek dekorasyon önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!