Çevrenizdeki her bir kişinin içinde gizli kalmış gücü keşfedin

Etrafımızdaki insanların düşünceleri ve davranışları hepimizi etkiliyor. Dahası, etrafınızdaki insanların kimler olduğu, potansiyelinizi de etkiliyor. Bu sadece bir varsayım değil. Bir kişinin ekonomik yeterliliğinin belirlenmesinde, yaşadığı ülkenin çok büyük bir etkisi var. Düşük ekonomik gelire sahip bölgelerde yaşayan çocukların, yüksek ekonomik kazan. potansiyeline sahip olamaması bir tesadüf değil elbette. İnsanın çevresindeki sınırları kırması her zaman kolay olmuyor.

Arkadaş çevrenizi düşünün; birbirinizin alışkanlıklarını, yaşam şeklini aldığınızı fark ediyor musunuz? Benzer cümleleri kurduğunuz dikkatinizi çekiyor mu?

Çevrenizdeki her bir kişinin içinde gizli kalmış gücü keşfedin

Etrafınızda güçlü, elde etmesini bilen, iyi karakterli kişiler olduğunda, siz de onlarla birlikte daha çok güçlenebilirsiniz. Öte yandan etrafınızda öz güveni düşük, güçsüz ve zor insanlar oldukça, siz de bundan olumsuz etkilenirsiniz.

Etrafınızdakilerin sizin üzerinizdeki etkisini görmezden gelmeyin

Hayatınızı daha iyi bir noktaya taşımak istiyorsanız, standartları yüksek kişilerle olmalısınız. Eğer kendinizden beklentiniz yüksekse ve etrafınızda benzer insanlar varsa, hayat kalitenizin gün geçtikçe yükseldiğini fark edebilirsiniz.

Hayatınıza girmesine izin verdiğiniz her şey ve attığınız her adım, kim olduğunuzu anlatır. Bunun için en havalı şeyleri yapmanız, en güzel şeylere sahip olmanız gerekmiyor. Ancak sahip olduğunuz koşullarda, elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Eğer olduğunuz yerde durduğunuzu, ilerleme kaydedemediğinizi hissediyorsanız, belki de bazı değişiklikler yapmanın vakti gelmiş olabilir. Bunun için kendi çevrenizi değiştirmenin yanı sıra ilerleme yolculuğunda size arkadaşlık edecek bir yol ortağı da size çok yardımcı olabilir. Etrafınızda insanlar olmadan başarılı olamazsınız.

Network’ünüz, net kazancınız demektir

Bu aslında Yahoo’nun eski yöneticilerinden Tim Sanders’ın bir sözü. Etrafınızda yüksek standartlara sahip insanlar varsa, siz de daha iyisine ulaşmak için daha fazla çabalarsınız. Etrafınızdaki kişilerin enerjisi bulaşıcıdır ve bu enerji ne kadar pozitif ise sizi de o ölçüde etkiler.

Motivasyon bulaşıcıdır

Ekip üyelerinin yüzde 80’inin motivasyonunun yüksek olduğu bir ortamda çalıştığınızı düşünün. Motivasyonu düşük olan yüzde 20’lik kesim azınlıkta olacaktır. Bu kişiler de bir süre sonra yüzde 80’lik kesimden etkilenerek motivasyonlarını yükseltecektir. Ancak tam tersi şekilde yüzde 20’lik kesimin motivasyonu yüksek olsaydı, motivasyonu düşük olanlar diğerlerini etkilerdi.

Sandığınızdan daha fazlasını başarabilirsiniz

Etrafınızda standartları düşük kişiler varsa, ekstra çalışmanıza gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Kendinizi kıyaslayacağınız kişilerin standartları düşük olacağı için daha fazla çalışmanız gerekmediğini, yeterince iyi olduğunuzu düşünürsünüz. Ancak motivasyonu yüksek kişiler, her zaman daha iyiye ulaşmak, gelişmek için çabalar. Etrafınızda bu şekilde motivasyonu yüksek kişiler olduğunda, siz de gelişmek için daha fazla çaba harcar, sandığınızdan daha fazla yol kat edebilirsiniz.

Çevrenizdeki her bir kişinin içinde gizli kalmış gücü keşfedin

Çevrenizi kontrol ederek hayatınızı kontrol etmiş olursunuz

Tatmin edici bir hayata sadece şans eseri ulaşamazsınız. Eğer öyle olsaydı, piyangoyu kazanan herkes mutlu olurdu. Oysa genelde piyango kazanan insanlar bir süre sonra mutsuz olurlar çünkü ellerine geçen nakit parayla çevrelerini ve şartları kontrol edemez hale gelirler.

Günlük alışkanlıklarınız, hayatınızdaki insanlar, nasıl bir ortamda yaşadığınız hayatınızı belirler. Eğer gelişmenize yardımcı olacak insanlarla birlikteyseniz, hayatta daha fazla kazanım elde edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Lifehack
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!