Çevre kirliliği hakkındaki farkındalığı artırmak için çöplerden ve hurdalardan yapılan sokak sanatı çalışmaları

Portekizli sanatçı Artur Bordalo, hırdavat ve çöplerden yaptığı sanat çalışmasıyla dikkatleri topluyor. Sokaktaki çöp ve hurdaya çıkacak şeyleri bir araya getirerek büyük hayvan figürleri oluşturan Bordalo, bir yandan da önemli mesajlar vermeye çalışıyor.

Bordalo, atık malzemelerin ve kirliliğin yarattığı büyük problemlere olan farkındalığı artırmak istiyor. “Kirliliğin ve atık malzemelerin doğal yaşama ciddi derecede zararları var. Geri dönüşüm ve yeniden kullanım yapmayarak, mevcut kaynaklardan her geçen gün daha çok kullanıyoruz, böylece çevreye ve hayvanların doğal yaşama alanlarına daha çok zarar veriyoruz.” diyen Bordalo, özellikle hayvan figürleri kullanarak dikkatleri çekmek istiyor.

Çalışmaları incelerseniz, bu kadar karışık materyallerle ve hurda parçalarıyla ne kadar muazzam eserler çıktığını göreceksiniz. Çöp tenekeleri, yanmış metal parçaları, lastikler, sayısız yedek parça gibi her türlü malzeme kusursuz şekilde bir araya getirilip toplumun çöpünü simgeleyen masum hayvanlar sokaklarda insanların beğenisine sunulmuş.

‘Savurganlığımız ve doğal kaynaklara olan ihtiyaçlarımızı hor kullanmamız sonucunda en çok zarar gören biz olacağız’ mesajı veren Bordalo, sanatçılığını konuşturuğu sokak sanatı ve sosyal farkındalığı artırması bakımından gayet başarılı görülüyor.

Kaynak:

zmescience.com