Cesur ve sınır tanımayanlara özel: Mutlaka tanışmanız gereken nefes kesen extreme sporlar

Daha önce hiç hissetmediğiniz benzersiz ve tarifsiz duygulara ulaşmanın en güzel yolu; extreme sporlar. Tutkunun ve adrenalinin verdiği heyecanla beslenen özgür ruhlara sesleniyoruz: Kaç senedir yapmak istediğiniz benzersiz ve tarifsiz duygulara ulaşmanın en heyecanlı yolu extreme sporları denemenin sizce de artık zamanı gelmedi mi?

Ne dersiniz; kızgın kumlardan mavi gökyüzüne, egzotik ormanlardan kıvrak ve öfkeli dalgalara kavuşmanın tam sırası değil mi? O halde lafı uzatmayalım ve sizi içinizdeki macera tutkunuyla tanıştıracak birbirinden dinamik ve vakit kaybetmeden keşfetmeniz gereken extreme sporlarla baş başa bırakalım:

Paragliding 

Süper güçler arasında uçmayı seçip gökyüzünde süzülmenin hayallerini kuranlardan mısınız? Cevabınız evetse yamaç paraşütü extreme sporlara giriş yapmanız için mükemmel bir tercih. Yamaç paraşütü uçmak için kullanılan en basit hava aracıdır ve doğru uçurabilmek için ihtiyacınız olan yalnızca; rüzgar, kas gücü ve ağırlık.

Güzelliğiyle başınızı döndüren yerleri bir de kuşların gözünden görmek, tepedeki güneşi daha da yakından hissetmek ve ayaklarınızı boşlukta sallandırmak hayallerinizi süslüyorsa Kelebekler Vadisi’nde bu alandaki en profesyonel deneyimlerden birini yaşayabilirsiniz. Bu muhteşem deneyimi bir adım öteye geçirmek istiyorsanız dünyada Fransa’da Hautes – Alplerinde, İtalya’da Dolomit Dağlarında ve İsviçre’de Wengen Köyü’nde birbirinden büyüleyici anlar yaşayabilirsiniz.

Skydiving

Gökyüzü deneyiminde biraz daha ileriye gitmek isteyenler için sıradaki önerimiz Skydiving. Yükseklik korkunuz da yoksa sizin için en uygun extreme sporlardan biri olan skydiving’in style, hedef atlayışı, tandem, wingsuit, free style, BASE jumping, canopy formation ve formation skydiving gibi pek çok farklı atlayış tarzı bulunuyor. Skydiving için Türkiye’de en çok Selçuk – Efes tercih edilirken, Skydiving için en uygun rotasyonlar dünyada Everest Dağı’ndan, Grand Kanyon’a ve Cape Town’a kadar uzanıyor. Kanatlanın ve gökyüzünün tadını çıkarın; zira bir kez denediniz mi bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Zipline

Bir dağdan diğerine en kısa sürede nasıl gidebilirsiniz? Cevap: Zipline. Zipline çelik bir halata bağlanıp yüksekten alçağa doğru indiğiniz, ve diğer extreme sporlara nazaran çok daha denenebilir benzersiz bir extreme spor.öylemeden geçmeyelim; diğer extreme sporlara nazaran çok daha denenebilir bir spor. Türkiye’de Fırtına Vadisi tarafında yapılan Zipline deneyimini, dilerseniz Jamaika’nın el değmemiş yağmur ormanları Bobsled’de ya da Amerika’daki YMCA of the Rockies’de dağ manzarasıyla yaşayabilirsiniz. Adrenalin tutkunları; halatınızın götürdüğü yere gitmek için hala ne bekliyorsunuz?

Base jumping

Zamanında Hezarfen Ahmet Çelebi’ye gülenler, ya da “olmaz o iş” diyenler olduysa da Hezarfen hedefine ulaşmış ve Base Jumping formuyla günümüze kadar gelmiş. Skydiving uçuş stillerinden biri olan Base Jumping, Wingsuit denilen ayakları ve kolları bağlayarak kanat efekti yaratan uçuş tulumuyla yapılan ve adeta bir kuş edasıyla dağların, kanyonların, hatta dev gökdelenlerin arasından uçmayı deneyimleyebileceğiniz en dinamik extreme sporlardan biri. Diğer uçuş stillerine göre daha fazla deneyim isteyen ve dünyanın en tehlikeli sporlarından biri olan Base Jumping’de atlayıcıların hayali yere paraşütsüz konmak olsa da, henüz paraşütsüz inişlerin hiçbiri başarılı sonuçlanamamış.

WingbaseTürkiye’de henüz yapılmıyor olsa da Amerika’da Zephyrhills – Florida, Elsinore Gölü – Kaliforniya gibi yerlerde Wingsuit Flying okulları bulunuyor. Eğer bir çılgınlık yapıp kendi sınırlarınızın ötesine geçmek isterseniz, aklınızda bulunsun dedik…

Cliff diving 

Yamaç dalışını gökyüzünden serin sulara giden en kısa mesafe olarak tanımlayabiliriz. Bu deneyim çokça yükseklik, bir o kadar adrenalin ve pek çoğumuz için yükseklik korkusu barındırıyor olsa da, bu sizi durdurmasın. Korkunuz varsa da yenin, gitsin! Çünkü yamaç dalışı kaçırılmayacak kadar eğlenceli ve tutku dolu bir spor.

Suya dalındığında yer çekimini 2-3 kat daha fazla hissettiren bu spor, kazalardan korunabilmek için maksimum konsantrasyon ve beden kontrolü gerektiriyor. Örneğin sporcular yaralanmalardan korunabilmek için suya girmeden hemen önce tüm vücutlarını kitliyor. Diğer yandan yamaç dalışı için seçilen bölgeler de büyük önem taşıyor. Türkiye’de henüz önerebileceğimiz kadar güvenli bir deneyim sunan bir yer olmasa da, dünyada bu deneyimi yaşayabileceğiniz güzel lokasyonlar bulunuyor. Tayland’daki Phi Phi Don, dramatik kayaların ve şaşalı şatoların arasında güzel Porto Venere ve yeni başlayanlar için mükemmel seçim olan Wolfgangsee – Avusturalya gibi…

Wakeskating 

Kaykayın asi ruhunu sulara taşıyan Wakeskating “su kaykayı” da olarak biliniyor. Sörfe göre (açık deniz, göl, havuz gibi yerlerin yanı sıra çok derin olmayan daha farklı su birikintileri gibi) daha özgün mekanlarda yapılan wakeskating ülkemizde Denizli’deki Kleopatra Havuzu’nda Amerikalı bir su kaykayı sporcusu Brian Grubb tarafından başarılı bir şekilde denendi. Dünyada ise en güzel mekan örnekleri Amerika, Filipinler ve Bosna Hersek’te.

Bungee jumping

Bungee jumping adını en çok duyduğumuz extreme sporlardan biri olsa da denemek her yiğidin harcı değil. Sonuçta ayağınız bir yere bağlı olsa da kendinizi bir boşluğa bırakmak öyle hafife alınacak bir şey değil. Hatta bazı base jumping sporcuları dahi bungee jumpingin yaşattığı duyguyu ayrı tutuyor.

En kolay denenebilir extreme sporlar arasında başı çeken bungee jumpingi Türkiye’de İzmir sahillerinde deneyimleyebilirsiniz. Gözü uzaklarda olanlarınız için dünyadan nefes kesen güzellikte birkaç yer daha belirtelim; Kawarau Köprüsü – Yeni Zelanda, Victoria Şelalesi – Zimbabwe ve Zambia sınırı ve Tatopani Nepal. 

Rope swing 

Hangimiz çocukluğumuzda Tarzan’ın bir ağaçtan diğerine, bir yamaçtan bir diğerine özgürce sıçrayışlarını, süzülüşlerini kıskanmadık? Hangimiz o hissi merak etmedik?

Artık bu hayali gerçekleştirmeniz için önünüzde hiçbir engel yok, zira rope swing var. Tarzan bu işte ustalaşmış olsa da rope swing en az diğer extreme sporlar kadar tehlikeli. Ama zaten adrenalinin tadı da böyle çıkmıyor mu?

Volcano boarding 

Bir ahşap kayağın üstünde aktif bir volkandan kaymak mı? Evet, tam olarak öyle.

Volkan kayağını yapmanın iki yolu var; tıpkı snowboardda olduğu gibi ayakta gidebilir ya da kayağınızın üstüne oturarak inebilirsiniz. Bu spor tabi ki pek çok önlem gerektiriyor. Volkan boardingde kullanılan ahşap kayağın altında ince metal bir tabaka bulunuyor. Diğer yandan tüm bedeninizi yaralanmalara karşı koruyacak kalın, tulum ve eldivenlerden oluşan tam korumalı bir kıyafet gerekiyor. Tahmin edersiniz ki Volkanlı boarding ne Türkiye’de ne dünyada hala yaygın değil. Şimdiye kadar yalnızca birkaç kişiden oluşan bir grup sporcu tarafından Leon – Nikaragua’da denenmiş. Ne var ki şimdiden çokça insanın ilgisini çekti.

Eğer yazıyı heyecanlanarak okuduysanız, ve adrenaline duyduğunuz özlemi kalbinizin derinliklerinde hissettiyseniz seyirci kalmayın ve yaşamaya başlayın! 

Tüm bu extreme sporların verdiği sonsuz hazza ve en büyük tutkularınıza; özgür ve maceracı ruhlu Renault KADJAR‘la ulaşın. Derin, güçlü ve dinamik hatlarıyla sizinle ve en heyecan verici anlarınızla bütünleşmek için tasarlanan Renault KADJAR‘la değişimden korkmayın ve sınırlarınızı zorlayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement