Çakralar ve beden meridyenleri arasındaki ilişki nedir?

Çakranın sözcük anlamı “disk, tekerlek” demektir. Türkçede “şakra” diye de kullanılmaktadır. Çakralar bedenimizde bulunan ve bedenimize giren tüm enerjilerin başlıca araçlarıdır.

Peki enerji ve titreşimler nasıl oluşur?

Her maddenin molekülünde bulunan her bir atomun elektron ve protonlarının hareketi sonucu enerji ve titreşimler oluşur.

Bedenimizde bulunan tüm organlar, dokular ve sistemler benzer titreşimli atomlardan oluşur. Bedenimizin belirli bölgelerinde bu enerji alanları belirgindir, bunlara çakra denir. Omurganın kökünden yukarı doğru yükselen 7 ana çakra kabul edilir.

7 ana çakranın bedenimizde denk geldiği bölgeler
Çakralar ile meridyenler arasındaki ilişki nedir?

Çakralar fiziksel bedenimizin işlevlerine, öncelikli olarak endokrin bezler (beyinde hipofiz ve pituiter, boyunda tiroid, böbreklerin üzerinde adrenaller, üreme bezleri) ve omurilik yani sinir sistemi aracılığıyla bağlanırlar. Endokrin bezler bedenimizde üçlü ısıtıcı meridyeniyle ilişkiliyken; omurilik, bedenimizde yönetici meridyenle ilişkilidir.

Çakra ile sağlık arasındaki ilişki nedir? 

Zaman zaman yaptığımız hatalarla vücudumuzun ya da vücudumuzdaki bir sistemin çalışması engellenebilir, bu durum da bedenimizde dengesizlik ya da hastalık yaratabilir.

  • Bedenimize iyi gelmeyen besinlerle aşırı beslenmek,
  • Bedenimizin dinlenmesine yeterince izin vermemek,
  • Bedenimizi stres ve negatifliğe aşırı maruz bırakmak,
  • Zayıflık ve dengesizlik yaratacak duygular içinde olmak, tavırlar sergilemek.
Çakralar ve yönetici meridyenimiz için egzersiz

Nefes alıp vermeye devam ederken, videoda görüldüğü gibi bacaklarımızı kalça genişliğinden daha fazla yanlara doğru açıyoruz, üst bedenimizi yavaşça bacaklarımıza yanaştırıyoruz, soldan sağa doğru yerden gökyüzüne dairesel hareketler yapıyoruz. 8 tekrar uygulayabiliriz.

Ardından sağdan sola doğru 8 tekrar uyguluyoruz. Sonra eller ve beden orta hatta arkaya doğru uzanıyor, 1-2 nefes alıp vererek bu pozisyonda bekliyoruz, yavaşça ilk pozisyona geliyoruz, ardından orta hatta öne doğru eğiliyoruz. 

Avatar çizgi filminde çakraların anlatımı

Avatar çizgi filminde 2. sezon 19. bölümde çakralar oldukça güzel ifade edilmişti. Çakralarla ilgili farklı bir bakış açısı kazanmak istiyorsanız çizgi filmin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

A Beginner’s Guide to Energy Healing for Yourself and Others

chiro.org

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam