Çakra çalıştırıcı doğal taşlar ile şifalandırma

Geçtiğimiz aylarda çakralar, çakra çalıştırıcı yoga pozları ve aromaterapik yağlar konu başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Hangi çakra, hangi fonksiyonu üstlenmekte; bu çakraları hangi aromaterapik yağlar ve yoga pozları ile aktifleştirebiliriz temalı yazımın bir devamı niteliğinde olan bu yazı içeriği de, şifalı taşlar ve ilgili oldukları çakraları anlatıyor olacak.

Sanskritçe döngü, girdap anlamına gelen çakralar, vücudumuzun 7 ana bölgesinde bulunan enerji bağlantı noktalarıdır. Çakralar, bedenimizde kapakçık görevi üstlenmekte; vücut, zihin ve ruh arasındaki dengeyi ayarlamakta ve enerjinin içeri ya da dışarı akışını düzenlemektedir. Çakraların uyumlu çalışmasını sağlayabilmek için doğal taşları kullanarak onların şifa verici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin; faydasını göreceğinize inandığınız taşı, şifalandırmak istediğiniz çakranız üzerine koyarak meditasyon yapabilirsiniz. Takı ya da aksesuar olarak üzerinizde taşıyabilirsiniz. Taşı, sadece belli bir süre elinizde tutarak enerji akışını başlatmış olacaksınız. Taşların kullanımı sonrası akmakta olan suda yıkayarak ya da belirli bir süre güneşte bekleterek taşın emmiş olduğu enerjinin arındırılması ile taştan beklenilen etkiyi artırmış olursunuz.Çakra_Doğal Taşlar_Aksesuarlar (1)

Doğada ve doğal olan her şeyde olduğu gibi bunun da tamamen etkisiz bir uygulama olduğunu düşünmek, belki de bu konuya olan bakış açınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlamaya fırsat olur; çünkü dünya üzerinde olup da herhangi bir spiritüel fonksiyonu olmadığını düşündüğüm bir oluşumun varlığına inanmıyorum. Dolayısıyla kısa bir araştırma yapıp sizlerin de farkına varabileceği üzere, mineral taşlar ve etkileri hakkında bulacağınız bilgiler, çok eski zamanlardan beri süregelen tecrübelerin derlenmesi üzerine oluşturulmuş yaşanmışlıklardır aslında.

Şifalı taş uzmanlarına göre, taşlarla temas kuran her kişi, bu taşların üzerlerinde izler bırakmaktadır. Taşlardan en etkili şekilde faydalanmak için bakım ve arındırma işlemlerinin belirli sürelerde tekrarlanması gerekmektedir. Taşlar, içinde deniz tuzu olan suda bekletildikten sonra, temiz su ile yıkanarak güneş gören bir yerde kurutulur. Taşlara, temiz ve berrak bir görünüm kazandırmak için de elma sirkeli suda kısa bir süre bekletebilirsiniz.

Şifalı taş ve kristallerin terapötik yönleri sayesinde rahatlamaya neden olan özellikleri, bugün birçok tıp doktoru tarafından da kabul görmektedir. Yaşamınızı tehdit eden hastalıklar söz konusu ise, sınırlı ölçü ve ebatta değerli taş kullanımı, tarih boyunca rivayet edildiği üzere alternatif şifa yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

7 ana çakra ve 7 değerli taş analizi için aşağıdaki bilgi ve görselleri takip edebilirsiniz. Şifalandırma süreci, taşların üzerindeki minerallerin vücuda aktarılması sonucu oluşan enerji geçişi ile başlamaktadır. Bu süreçte doğal ortamda, gün ışığı ile temas halinde olmak, taştan beklenilen etkiyi artıracaktır. Her olgu ve her olayda olduğu gibi, taşın ve dolayısıyla ilgili mineralin size faydalı olmasını sağlayacak en önemli etken, buna gerçekten ve içten bir şekilde inanmış olmaktır. Gerisi, taşlar ve onlardan aldığınız enerji ile vücudunuz arasında oluşan bağ üzerinden, beklenilen sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Takı ve aksesuar olarak işlenmiş olan yandaki nesneler ya da benzerlerini her zaman üzerinizde taşıyabilirsiniz. Bu şekilde doğal taşların sizlere sağlayacağı enerjilerden her koşulda yararlanabilirsiniz.

Hematit

Enerji verir ve canlandırır.

İlgili Çakra: Kök

Temel Duygu: Kabullenme

hematit taşı
Hematit, romatolojik hastalıklara (kas ve iskelet sistemi hastalıkları) karşı faydalıdır.

Hematit; köklenmeyi sağlayan ve koruyucu özelliği olduğu kabul edilen bir değerli taştır. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Romatolojik hastalıklara karşı faydalıdır. Salgı bezlerini düzenler. Dalak, karaciğer ve safra kesesini hareketlendirir. Saçların daha gür çıkmasını sağlar. Hafızayı kuvvetlendirir. İyimserliği, azmi, cesareti, istek ve kendine saygıyı artırdığı gibi kişisel gelişim için ihtiyaç duyduğunuz her türlü düşünce ve nesneyi kendinize çekmeniz için yardımcı olur. Karar verme güçlüğü çeken kişiler için faydalı olduğuna inanılır. Stresi azaltarak enerji ve canlılık verir.

Akik

Çoşkunluk ve neşe verir.

İlgili Çakra: Sakral

Temel Duygu  : Değişim

Akik taşı
Akik taşı coşkunluk ve neşe vermektedir.

Akik; fiziksel, ruhsal ve duygusal bedenlerimizi canlandırmak için gerekli enerjiyi veren güçlü bir değerli taştır. Sakral çakra ile ilişkili olduğundan cinsel organlar ve cinsel güç üzerinde etkilidir. Hücre yenilenmesine faydalıdır. Kan dolaşımını güçlendirir. Sağladığı çoşkunluk ve neşe ile kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Serinkanlılığı ve öz güveni güçlendirir. Yeni projeler ve hayallerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan yaratıcılığı artırır. Özellikle iş görüşmeleri gibi önemli buluşmalarda üzerinizde taşınması tavsiye edilen bir taştır. Enerjisi ile şans ve yeni fırsatlar tanınmasına yardımcı olduğuna inanılır.

Sitrin

Arındırıcı ve temizleyicidir.

İlgili Çakra: Solar Plexus

Temel Duygu: Kararlılık

sitrin taşı
Sitrin taşı kendine güveni, kişinin kendin ifade edebilme yeteneğini ve yaratıcılığı artırır.

Sitrin; güneş sinir ağı çakrası üzerindeki etkisi ile mutluluk, cesaret, umut ve sevecenlik duygularını yükseltici özelliğe sahiptir. Enerjisini, renk benzerliği dolayısıyla Güneş’ten aldığına inanılır. Sindirim sistemi organlarının çalışmasını hareketlendirir. Hormonların salgılanmasını düzenlerken; menstrüel ve menopozal belirtilerin giderilmesinde etkilidir. Kişide kendine güveni, kendini ifade edebilmeyi ve yaratıcılığı artırır. Sitrin, arındırıcı ve canlandırıcı niteliklerde güçlü bir değerli taştır. Negatif enerji emici özelliği ile beden, zihin ve ruhsal temizliğe yardımcı olur.

Pembe kuvars

Aşk ve barış getirir.

İlgili Çakra: Kalp

Temel Duygu: Sevgi

pembe kuvars taşı
Pembe kuvars, sevgi bağını kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Pembe kuvars; koşulsuz sevgi, barış, tutku ve bağışlama duygularını güçlendirir. Kalp çakrası ile iletişimde olan bu değerli taş, kalbi arındırıp onu her türlü sevgiye açar. Aile sevgisini, kişinin kendine olan sevgisini, arkadaşlar ve romantik ilişkilerde oluşan sevgi bağını kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Duyguların ifade edilebilmesine yardımcı olur. İlişkilerdeki karşılıklı uyumu artırıcı özelliğe sahiptir. Stres ve gerginliği azaltır. Aşk, tutku ve hassasiyet seviyesini yükselterek empati gücünü kuvvetlendirir.

Krizokol

Motivasyon ve merhamet duygusunu arttırır

İlgili Çakra: Boğaz

Temel Duygu: Dürüstlük

krizokol taşı
Krizokol, zihnin sağlığını koruyup motivasyonu artırır.

Krizokol taşı; iletişim gücünü artıran bir değerli taştır. Boğaz, yemek borusu, tiroit bezi bölgesini düzenleyerek; şişlik, iltihap ve benzeri hastalıkların giderilmesinde faydası bulunmaktadır. Kişinin zihin sağlığını koruyarak, motivasyonunu artırır. Duygu ve düşünceleri rahat ifade edebilmeye yardımcı olur. Kişideki merhamet duygusunu güçlendirir. Toplum önünde yapılan konuşmalar sırasında sakinlik kazandırır; duygu ve düşüncelere denge getirir.

Sodalit

Sezgi ve öz güveninizi harekete geçirir.

İlgili Çakra: Üçüncü Göz

Temel Duygu: Bilgelik

sodalit taşı
Sodalit, konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.

Sodalit; kendinize karşı dürüst olmanızı sağlamaya yardımcı olur. İnandıklarınızın peşinden gitmeniz konusunda sizleri cesaretlendirir. Kendini ifade edebilme ve öz güven duyguları ile etkileşimde olan bu değerli taş; sezgi ve hislerinize güvenmeniz konusunda düşüncelerinizi destekler. Üçüncü göz çakrasını uyararak canlandıran sodalit, aynı zamanda meditasyon sırasındaki konsantrasyon gücünüzü de artırmaya yardımcı olur.

Ametist

Öngörüyü arttırır; uyum ve denge oluşturur.

İlgili Çakra: Taç

Temel Duygu: Empati

ametist taşı
Ametist, ortamda var olan negatif enerjiyi üzerine çekerek oluşabilecek zararları gidermeye yardımcı olur

Ametist; son derece şifalı bir değerli taş olarak kabul görmekle beraber, estetik görüntüsü ile de doğal taş ve mineraller familyasının en popüler üyelerindendir. Ortamda var olan negatif enerjiyi üzerine çekerek oluşabilecek zararları gidermeye yardımcı olur. Bedende birikmiş olan fazla yüklenmeleri alarak stres seviyesini azaltır ve zihinsel yorgunluğu giderir. Uyku problemi çekenlerin, bu taşı yastıklarının altına koyarak yatmaları önerilir. Sinir sistemi üzerinde dengeleyici ve koruyucu etkisi olduğu kabul edilir. Kişiye iç huzur vererek karar verme kabiliyetini güçlendirir. Enerjisi kuvvetli ve huzur vericidir.

Gözde Kızılkan Mimar & Şehir Plancısı & Yogi
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde ... Devam