Çağdaş sanat dünyası 13-16 Kasım’da Contemporary İstanbul’da buluşuyor

Contemporary Istanbul, 9. senesinde 23 ülkeden, 520 sanatçı, 108 çağdaş sanat galerisi ile beraber 75.000’den fazla ziyaretçiyi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde 13-16 Kasım tarihlerinde buluşturuyor. 

contemporary ist

Contemporary İstanbul, uluslararası çağdaş sanatın en iyi örneklerinin Istanbul’a getiriyor. Kaçırılmayacak bir buluşma noktası olduğu kadar en genç ve canlı sanat ortamına sahip, çağdaş sanatın geleceğini elinde tutan İstanbul’u keşfetme fırsatı sunuyor. Plugin Yeni Medya bölümü ile de çağdaş sanat dünyasındaki yepyeni ve yenilikçi gelişmeleri takip etme fırsatı yakalanıyor.

Bu seneki katılımcı galeriler arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galerie Pilar Serra Barbara Paci (Roma), Galeri Zilberman (Istanbul), Dirimart (İstanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında Istanbul’a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor.

Uplifers yazarı Gözde Türkkan, CI Editions ile Contemporary İstanbul’da

Processed with VSCOcam with f2 presetContemporary Istanbul, sanat edisyonlarının, çoklu sanatların farklı formatlarının, kavramsal boyutlarının sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşıldığı yeni girişim ve inisiyatifi CI Editions’ı sunuyor. Sınırlı sayıda üretilen özel edisyonların yaygın dağıtımını sağlayacak CI Editions, sanatın daha geniş izleyici grubunun yanı sıra yeni sanatseverler ile buluşmasında alternatif bir kanal yaratıyor. Mustafa Horasan, Hale Tenger, Buğra Erol, Fırat Engin, Orhan Cem Çetin, Ali Emir Tapan, Ardan Özmenoğlu, Ahmet Polat, Erdoğan Zümrütoğlu, Gözde Türkkan, Book Lab, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Selçuk Ceylan, Sıtkı Kösemen, Ali Taptık, Özlem Günyol ve Mustafa Kunt CI Editions’a özel edisyon üretecek sanatçılar arasında.

Uplifers’da crossfit ve fitness’a dair yazılarını beğeniyle takip ettiğiniz yazarımız Gözde Türkkan da, CI Editions için ürettiği “GT_iP_201410” serisiyle Contemporary İstanbul’daki başarılı sanatçılar arasında yer alıyor.

[quote_box_center]

“GT_iP_201410” adlı seriyi CI Editions için ürettim. Bu sene ilk defa yapılan CI Editions’ın amacı Türkiye’deki sanat seyircisini edisyon, yani çoğaltma işlerle tanıştırmak, onlara alıştırmak ve eserlerin edisyon sayısını yükselterek birim fiyatını erişilebilir meblağlara çekmek.

“CI-Editions için yaptığım “GT_iP_201410″ adlı çalışmanın aslında çıkış noktası akıllı telefonlarımızda bulundurduğumuz özel fotoğraflar, “seflie”ler. Kendimizin ve belki kendimizin dışında belli bir kişinin görmesini istediğimiz fotoğrafların varlığı üzerinden bir proje.

Orada neler olduğunu tahmin ediyoruz sadece. Aslında bakan kişinin kendi hayal gücünü çalıştırmasını sağlıyor. Bence ilginç bir dedektiflik oyunu gibi bir hale getiriyor. Bu da biraz geçtiğimiz aylarda iCloud hesaplarının hacklenmesiyle örtüşüyor.”

Bunun yanı sıra uzun süredir beraber çalıştığım Kerimcan Güleryüz’ün galerisi The Empire Project’in standında “21” adlı 2005 yılında ürettiğim ve ilk defa sergilenen bir çalışmam mevcut.

“21”, 21 adet orijinal polaroid’den oluşan bir otoportre serisi ve şu ana kadar ürettiğim nadir tekil işlerden bir tanesi.

21 yaşındayken, yani birçok ülkede rüştünü ispat etme yaşındayken, geriye bakıp, her 1 yaşımdaki kimliğim ve onun içe dönüklüğü hakkındaki izlenimimi temsil eden bir 21 yaş otoportresi gerçekleştirdim. Burda altı çizilen şeylerden bir tanesi kimliğin aslında zaman çizelgesindeki bir nokta değil, geçmişten o ana kadarını (hatta geleceği bile) içerebilecek bir süreç olduğu.

[/quote_box_center]

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!