Cacık Kaç Kalori?

Cacık

(1 gr)
0
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 3.15 0.03
Protein (g) 2.03 0.02
Yağ (g) 2.12 0.02
Lif (g) 0.24 0.00
Kolesterol (mg) 7.48 0.07
Sodyum (mg) 271.55 2.72
Potasyum (mg) 133.53 1.34
Kalsiyum (mg) 77.12 0.77
Vitamin A (iu) 38.98 0.39
Vitamin C (mg) 3.12 0.03
Demir 0.7 0.01

 

Cacık, hemen hemen her yemeğin yanına yakışan lezzetli ve sağlıklı bir aperatiftir. Kalorisi oldukça düşük olan cacık, içerisindeki salatalık, yoğurt ve sarımsak gibi malzemeler sayesinde sağlığınız açısından çok faydalıdır.

Cacığın kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve cacık hakkında merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Cacığın Besin Değeri

Yemeklerin yanında lezzetli bir aperatif olarak hazırlayabileceğiniz cacık, besin değerleri bakımından zengin bir yiyecektir. 100 gram cacığın kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 41

Karbonhidrat: 3,15 gram

Protein: 2 gram

Yağ: 2 gram

Cacığın Faydaları

Cacık temel olarak salatalık, yoğurt ve sarımsakla yapıldığı için oldukça sağlıklı bir aperatiftir. Cacığın sağlık açısından faydalı olmasını sağlayan malzemelere tek tek göz atacak olursak salatalığın faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen elektronlar nedeniyle ortaya çıkabilecek kronik hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir. Salatalık dahil olmak üzere sebze ve meyvelerin içerisinde bolca bulunan antioksidanlar, kronik sağlık sorunları yaşama riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılar

Vücudunuzun yeteri kadar sıvı alması, hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından çok önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu genelde su gibi sıvılardan karşılıyor olsanız da yediğiniz yiyeceklerdeki su da sıvı tüketmenize yardımcı olmaktadır. Salatalığın yüzde 96’sı sudan oluştuğu için cacık içerisinde ya da tek başına salatalık tükettiğinizde vücudunuzun su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olursunuz.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Salatalık, düşük kalorili bir meyvedir. Canınız bir şeyler yemek istediğinde salatalığı tercih ederseniz, düşük kalorili bir atıştırmalık tüketmiş olursunuz. Bu sayede kilo artışı yaşamazsınız. Bunun yanı sıra salatalığın çoğunluğunun su olması da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığını destekleyebilir

Salatalık tüketmeniz, bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasına katkıda bulunabilir. Kabızlığın en önemli nedenlerinden bir tanesi susuzluktur. Vücudunuz susuz kaldığında dışkılama zorlaşabilir. Salatalığın su içeriğinin yüksek olması, vücudunuzdaki sıvı miktarını arttırarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte salatalığın lif bakımından zengin olması da bağırsak hareketlerinizi desteklemeye yardımcı olabilir.

Cacığın ana malzemelerinden bir diğeri olan yoğurdun sağlık üzerindeki faydaları ise şunlardır:

Kemik sağlığını destekler

Yoğurt, kalsiyum ve protein bakımından zengin olduğu için kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Kalsiyum, kemik sağlığını destekleyerek kemik erimesi ve dejeneratif kemik hastalıkları riskinizi azaltır. Bunun yanı sıra yeteri kadar protein tüketmek de kemik sağlığı açısından önemli olduğu için yoğurt yiyerek günlük protein alımınızı arttırabilirsiniz.

İştahı ve açlık hissini azaltır

Yoğurt, protein bakımından zengin olduğu için kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Protein bakımından zengin beslenmek, gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlayarak kilo kontrolünüzün kolaylaşmasına yardımcı olabilir.

Bağırsaklar için faydalıdır

Yoğurtta bulunan probiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakterileri dengelemeye yardımcı olabilecek faydalı bakterilerdir. Bu nedenle bağırsak sağlığınızı desteklemek için beslenme düzeninizde cacık gibi yoğurt içeren yiyeceklere yer vermeniz faydalı olacaktır.

Kas onarımını destekleyebilir

Yeteri kadar protein tüketmek, genel sağlık ve kas onarımı bakımından önemlidir. Yoğurt özellikle antrenmanlardan sonra tüketmek için ideal bir yiyecektir. Yoğurdun protein bakımından zengin olmasının, kas protein sentezi ve onarımı açısından faydalı olabileceğini gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.

Selenyum ve fosfor açısından zengindir

Selenyum, yoğurtta bulunan minerallerden bir tanesidir ve üreme sağlığı, tiroit hormonu metabolizması, DNA sentezi ve oksidatif stresten korunma bakımından önemlidir. Yoğurtta selenyumun yanı sıra fosfor da bulunmaktadır. Fosfor ise dişlerinizin ve kemiklerinizin güçlü olmasına, kaslarınızın onarılmasına ve dokular ve hücrelerle ilgili süreçlerin düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.

Son olarak cacığı sarımsaklı tüketiyorsanız, sarımsağın sağlık üzerindeki şu faydalarından yararlanabilirsiniz:

Viral hastalıklara karşı faydalı olabilir

Sarımsağın bağışıklığı desteklediği ve antimikrobiyal etkilerinin olduğu bilinmektedir. Sarımsağın sağlık üzerindeki bu faydalarının çoğu, allisin adı verilen bileşenden kaynaklanmaktadır. Allisin, sarımsağın kesilmesi ya da ezilmesiyle ortaya çıkan bir bileşendir. Sarımsağı ezerek ya da keserek tükettiğiniz cacık gibi yiyeceklerle bağışıklığınızı viral hastalıklara karşı destekleyebilirsiniz.

Bağırsak sağlığını destekleyebilir

Sarımsakta inulin adı verilen bir prebiyotik bulunmaktadır. Bu prebiyotiğin bağırsak sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Beslenme düzeninize sarımsağı dahil ederek bağırsak sağlığınızı desteklemeniz mümkün olabilir.

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı bakımından önemli bir risk faktörüdür. Kalp hastalığı ise felç, kalp krizi ve kronik kalp yetmezliği yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kalp ile ilgili sorunlar yaşamamak adına yüksek tansiyonu kontrol altına almak önemlidir. Beslenme düzeninize sarımsak eklemeniz, kan basıncınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte kullandığınız tansiyon ilaçlarınız varsa çok fazla sarımsak tüketmeden ve sarımsak takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Bilişsel hastalıklarda faydalı olabilir

Sarımsağın antioksidanlar bakımından zengin olması, vücudunuzda meydana gelebilecek oksidatif hasarları önlemeye yardımcı olması anlamına gelmektedir. Antioksidanlar, demans gibi bilişsel hastalıklarda faydalı olabilir. Sarımsak, bilişsel hastalıkları tamamen önleme özelliğine sahip olmasa da bilişsel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilir.

Cacık Tarifi

Cacık, az malzemeyle kolay bir şekilde hazırlanabilen bir aperatiftir. Aşağıdaki malzemelerle yaklaşık 4 kişilik cacık hazırlayabilirsiniz:

  • 4 adet orta boy salatalık
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 2-3 diş sarımsak
  • Soğuk su
  • Tuz

Büyük bir kaseye yoğurt koyun ve üzerine yoğurdun akışkan olmasını sağlayacak kadar soğuk su ekleyip karıştırın. Sarımsakları soyduktan sonra ezerek yoğurda ekleyin. Salatalıkların kabuklarını soyun ve küçük küpler şeklinde doğrayın. Salatalıkları yoğurdun içerisine ekleyip karıştırın. Cacığı kaselere eşit olacak şekilde paylaştırın ve dilerseniz üzerine zeytinyağı gezdirip kuru nane ile süsleyin.

Cacığın Yanına Ne Gider?

Cacık, her yemeğin yanında tüketebileceğiniz bir aperatiftir. Cacığı et yemeklerinden sebze yemeklerine kadar aklınıza gelen her türlü yemeğin yanına hazırlayabilirsiniz. Özellikle pilav gibi kuru yemeklerin yanına cacık yaparak öğününüzü daha ferahlatıcı hale getirebilirsiniz.

Cacığı bulgur ve pirinç pilavının yanına hazırladığınızda hem lokmalarınızı daha kolay yutabilir hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durumda cacığın yanına yapacağınız yemekleri, hazırlayacağınız pilava göre seçebilirsiniz.

Pirinç pilavı hazırlayacaksanız, patlıcanlı yemeklerin cacıkla çok yakışacağını göreceksiniz. Tercihinizi bulgur pilavından yana kullanacaksanız, etli nohut ya da tavuk yemekleri hazırlayıp yanına cacık yaparak doyurucu ve besleyici bir öğün elde edebilirsiniz.

Cacık Dolapta Bekler mi?

Hazırladığınız cacık fazla geldiyse kalanını saklamayı düşünüyor olabilirsiniz. Cacığın genelde aynı gün içerisinde yapılıp tüketilmesi önerilse de cacığı saklamanız gerekiyorsa hava almayan küçük bir kabın içerisine koyup buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Cacığın içerisinde bulunan sarımsak, ertesi gün tükettiğinizde baskın hale gelebileceği için cacığı tüketmeden önce içerisine biraz yoğurt eklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra cacığı hazırladıktan sonra en geç bir gün içerisinde tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Cacık Kilo Aldırır mı?

Cacık, kalorisi düşük olmasına rağmen doyurucu bir aperatiftir ve uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Cacık bu özelliğiyle kilo almanıza neden olmadığı gibi kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte her yiyecekte olduğu gibi cacığı da ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekir.

Cacığın diyetinize uygun olmasını istiyorsanız, birkaç kaşık yoğurt ve su ile hazırladığınız cacığın içerisine yalnızca salatalık ve sarımsak ekleyerek tüketebilirsiniz. Cacığın üzerine bol miktarda zeytinyağı gezdirirseniz, cacıktaki yağ miktarını arttıracağınız için daha fazla kalori almış olursunuz. Bu nedenle cacığınızı hazırlarken kilo yapabilecek malzemeleri abartmamaya ve cacığı ölçülü bir şekilde tüketme özen göstermelisiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!