Büyük soru: Akşam 6’dan sonra yemek yesek mi, yemesek mi?

Akşam 6’dan sonra yemek yemek kilo aldırır mı veya tam tersi yemezsek kilo verebilir miyiz? Özellikle “intermittent fasting”in son yıllarda popülaritesinin artmasıyla bu soru daha çok gündeme gelir oldu. Eğer senin de kafanı kurcalıyorsa ve cevabı merak ediyorsan okumaya devam et.

İntermittent Fasting kavramını eminim duymuşsundur. Beslenmenin programlandırılması gibi düşünebilirsin. Birden fazla çeşidi var ve bunlardan biri de 16/8 metodu. 16/8 metodu, gün içinde 16 saat boyunca aç kalmayı ve yemek yenen saatleri sadece 8 saate sığdırmayı hedefler. Bu metod genel olarak akşam yemeğinden sonra 16 saat boyunca aç kalarak uygulanır. Bu durumda eğer 18.00’de akşam yemeğini yediysen 16 saat kadar aç kalırsın ve saat 10.00 gibi kahvaltını yapabilirsin. Tabi burada 18.00 sadece bir örnek, kimilerine göre bu 20.00, kimilerine göreyse daha geç olabiliyor.

Peki bilim buna ne diyor? Evet, intermittent fasting’in insülin salınımı ve kilo kaybı üzerine faydalarını gösteren çalışmalar var ama net konuşabilmek için henüz erken. Bunun yanı sıra gece yenilen yemeklerin kilo aldırdığına dair çalışmalar var. Bazı çalışmalar bunun, vücudun sirkadiyen ritminden kaynaklandığını öne sürüyor. Sirkadiyen ritim aslında biyolojik saatimiz, yani vücudumuzun 24 saatlik döngüsü. Sirkadiyen ritme göre hava karardıktan sonra uyku hormonu dediğimiz melatonin salgılanır ve vücut yemek yemek yerine, dinlenmeye odaklanır. Gerçekten de, hayvanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma bu teoriyi destekler. Aynı yiyecekleri yemelerine rağmen gece yiyenlerin gündüz yiyenlere oranla daha fazla kilo aldığına dair çalışmalar var. Fakat bu konuda insanlar üzerinde yapılan çalışmalar hala eksik ve çelişkili. İnsan çalışmalarının sonuçları daha çok ne zaman yediğinize değil de, ne yediğinize odaklanıyor. Çalışma sonuçları günlük kalori ihtiyacından daha fazla yemek yemenin, günün hangi saatinde yediğinle ilgili olmadan kilo almana neden olabileceğini söylüyor.

6’dan sonra yemek kilo aldırabilir mi?

Bu sorunun iki cevabı var, biri evet, biri hayır. Eğer akşam yemeğinden sonra gün içinde ihtiyacın olandan daha fazla enerji alacak şekilde besleniyorsan bu sana kilo aldırabilir. Ama bunun için saati suçlamayı bırak, çünkü bunu günün hangi saatinde yaparsan yap, kilo alma tehlikesi yaşayacaksın. Dolayısıyla akşam işten geç çıkıyorsan, bazı günler eşini yemeğe bekliyorsan veya annen yemeği geç hazırladıysa yemek saatiyle ilgili endişe etme. Saate değil, yediklerine odaklan. Çünkü gece yemek yeme ve kilo alımı arasındaki ilişki incelendiğinde sonuçlar genel olarak kişilerin ihtiyacından daha fazla kalori aldığını gösteriyor. Yapılan bir çalışma da gece 11 ile sabah 5 arasında yemek yiyen bireylerin ortalama 500 kalori daha fazla aldığını ortaya koymuş.

Ayrıca gece yemek yiyenlerin sadece kalori anlamında değil, besin ögesi anlamında da daha kötü beslendiğini gösteren çalışmalar var. Gece yemek yiyen bireylerin daha sağlıksız besinleri tercih etme olasılığı yüksek. Bu durumda duygusal yemenin de etkisi olabilir. Günün yorgunluğu ve yorgunluğun besin alımını tetiklemesiyle gerçek açlık ve duygusal açlık birbirine karışıyor olabilir.

İlginizi çekebilir: Dışarıda sağlıklı beslenmenin 10 kurtarıcı yolu

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam