Business casual dosyası açılıyor: Bu kış ofiste uygulayabileceğiniz hem şık hem rahat trend önerileri

Çoğu insan için bir ofis günü resmi giyim tercihleri ile özdeşleşmiştir. Fakat ofis içinde veya dışında gerçekleşen durumlar yüzünden bazen moda aşkına uygun rahat bir şıklık yakalamanız gerekebilir. İşte ‘’business casual’’ tüyolarını bilmek bu noktalarda kurtarıcınız olacaktır.

Peki nedir business casual dediğimiz?

business casual trend
Business Casual

Business casual; genel olarak, hem şık hem rahat kombin tercihleri olarak özetlenebilir. Aslında buradaki en önemli kavram sade şıklığı korurken, buna zıtlık oluşturacak rahatlık öğesini kombine eklemenizdir. Örneğin; diz altına kadar inen dar siyah elbiseniz ile göz alıcı mor renkte ipek dokunuşta bir şalı birlikte kullanmak veya bu elbise üzerine şıklığınızı etkilemeden rahatlığınızı ve kişiliğinizi yansıtacak koyu pembe tonda elbiseniz kadar uzun, daha spor tarzda bir ceket tercih etmeniz gibi.

Bu kışın moda trendleri, ofiste business casual uygulamalarınız için birebir aykırılıklar taşıyor, tasarımcılarımız yine en yüksek yaratıcılıklarını kullanarak bizleri şaşırtmaya devam ettiler. İşte bu kış bitmeden uygulayabileceğiniz hem şıklığınıza hem de rahatlığınıza uygun trend önerileri:

1. Militer trendi – Şıklığın rahatlıkla birleştiği muhteşem uyum:

militer
Militer trendi

Özellikle yeşil ve tonlarının kullanıldığı, bu sezon birçok farklı parçada örneğini gördüğümüz bu trendi kullanımınızda siyah skinny yüksek bel pantolonunuz ile tercih edeceğiniz dar siyah bluz veya gömleğiniz üzerine militer trend uygulamalı blazer kesim bir ceket veya bu kombin altına militer trend uygulamalı yüksek topuklu ayakkabınızla kullanmanız hem rahat hem şık bir görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Militer trend uygulamalı bir elbise veya eteği, daha klasik ceketler ile tercih etmeniz şık kombinler oluşturmanıza yardımcı olur.

2. Karpuz kol trendi – Sıra dışı bir moda akımının sıra dışı rahatlığı:

karpuz kol
Karpuz kol

2016 kış sezonu tasarımlarını görmeden önce belki hiçbirimiz sadece bir kesim stilinin bu derece önemli bir trend yaratabileceğini düşünmemiştik. Orta çağdan günümüze kalan o bohem havayı da birlikte getiren karpuz kol kesimi bu sezonda gömleklerden elbiselere, ceketlerden montlara kadar her yerde. Özellikle business casual uygulamalarınızda karpuz kol kesimli ceketleri elbise ve jeanleriniz ile tercih edebilirsiniz. Bu kesimli elbise tercihlerinizde ise genel olarak ceket kullanmamanızı ve kesimi daha da çok ortaya çıkartacak şekilde sezonun önemli renk trendlerinden rahatlık öğesini de düşünerek açık yeşil, turuncu, bordo veya mavi gibi tonları tercih etmenizi öneririm.

İlgili yazı: 2016 ilkbahar – yaz sezonunun öne çıkan saç trendleri

3. Barok trendi – Göz alıcı şıklık ile gelen rahatlık:barok stili
Barok trendi

Son senelerin gerek yaz gerekse kış kreasyonlarının vazgeçilmez bir esin kaynağı barok dokunuş… Altın sarıların süslediği şık ve rahat ceketlerden, kadife veya dantel detaylar gibi muhteşem barok öğelerin taçlandırdığı elbise ve eteklere kadar business causal kombinlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz parçalar içeriyor. Barok dokunuşlu kemerleri kombinlerinizi daha da şık hale getirmek için tercih edebilirsiniz. Ayrıca, bu trendi uygularken özellikle şıklık ve rahatlığınızı perçinleyecek uzun küpeler veya saç bantları da kullanmanızı tavsiye ederim.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam