Bu mektup erkeklere: Mutsuzsak çekip gitmeye hakkımız var

Bu ay herkes gibi benim de canımı yakan bir konuya değinmek istiyorum: Kadınlara karşı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artan şiddet ve istismar ve bu istismara uğrayan tüm kadınlar için, hemcinslerime seslenmek yerine, incitmeyi hak sanan tüm erkeklere seslenmek istiyorum. Nasılsa herkes, her kurum bizler için bir şeyler söylüyor, peki ya şiddetin baş aktörü olan erkekler?

Çok yakın bir zamanda APA (American Psychology Association) tarafından yayınlanan bir araştırma “Erkeklikle; kadın düşmanlığı, cinsel taciz, zorbalık ve şiddet arasında bir ilişki kurdu. Erkekliğin kültürel ve sosyal normlara dayanarak inşa edildiği belirtilen raporda bu ideolojiye sahip olanların cinsiyetçi, şiddet eğilimli olabileceğinin altı çiziliyor.

Raporda, “Geleneksel erkeklik ideolojisinin erkeklerin psikolojik gelişimini ve davranışlarını sınırladığı, bunun da ‘cinsiyet rolü gerilimi ve çatışmasına yol açtığı; akıl ve fizik sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya konuyor. Bu ideolojinin homofobi, zorbalık ve cinsel tacizle bağlantısının bulunduğuna da dikkat çekiliyor.” (EuroNews,2019)

Tüm bunların ışığında incitmeyi hak sanan her kim varsa seslenmek istiyorum;

Sevgili erkekler,

Erkek olmak sizi, kas gücü olarak daha avantajlı yapıyor ama o kas gücünü kadınların üzerinde kullandığınızda inanın gözümüzde sizden zayıfı yok. Kadınları aşağılayacağını düşündüğünüz cümleler, kelimeler, sıfatlar üretiyorsunuz, oysa biz neler neler yapabiliyoruz görüyorsunuz.

Bizleri sürekli belli sıfatlarla anmak istiyorsunuz: Anne, eş, sevgili vs. Oysa bir kadın, anne olabilme mucizesini içinde taşısa da, olmak zorunda mı? Birinin sevgilisi, birinin eşi, birinin annesi olmamak bizi değersiz kılmıyor.

Sevgi ve aşk bence dünyanın en birleştirici ve şeffaf gücü. Onu yıkıcı bir olguyla yani şiddetle uyumlamak ne kadar adaletli?

En az sizler kadar bizlerin de geceleri sokakta güvenle dolaşabilmeye hakkımız var.

Hayır demeye hakkımız var.

Ve eğer mutsuzsak çekip gitmeye de hakkımız var.

● Şule Çet

● Münevver Karabulut

● Özgecan Aslan

ve daha niceleri anısına…

Instagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Sizden bir tane var: Kendinizi tanımak ve kabullenmek için

Ezgi Aslantas Psikolog
Psikolog Ezgi Aslantaş istanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans hayatı boyunca Kanada Okulları, Humanite Psikiyatri Hastanesi, Çocuk Aile Danışmanlığı merkezi gibi ... Devam