Boya badana hakkında dikkat edilmesi gereken 5 unsur

İnsanoğlu ilk çağlardan beri sahiplenici bir karakter yapısı göstermektedir. Demek istediğimiz, belki o zamanın şartlarına göre “benim mağaram, benim istediklerim” gibi bir anlayış sahibiydiler. Günümüzde de bu anlayış pek değişmemiştir. Dolayısıyla yaşamımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerin güzel görünmesini isteriz. Tabiat gereği her şey zamanla yaşlanır veya cansız nesneler için konuşursak eskir. Dolayısıyla yaşam alanlarımız olan evlerimizin de boyası zamana yenik düşer. Bu evlerimizin bize “sence artık bakım zamanım gelmedi mi?” deme şeklidir. Gereken mesajı aldıktan sonra internette araştırmalara başlanır ve nasıl bir yol izlenmesi hakkında fikir edinilir. Bu yazımızda sizi aydınlatmak için, boya badana öncesi dikkat etmeniz gereken unsurlardan bahsedeceğiz.

Sizi aydınlatmak için, boya badana öncesi dikkat etmeniz gereken unsurlardan bahsedeceğiz.
Boyacı ustası seçimi

İnsanlar evlerini emanet edecekleri kişileri ince eleyip sık dokumak ister. Seçtiğimiz boyacı ustalarının veya ustanın tecrübesi önemli bir etkendir. Bu işi ne kadar süre yaptığı ve iş hakkındaki tecrübelerini duymak isteriz. Hatta günümüzde kimi boyacı, yaptığı çalışmaları görsel örneklerle bile göstermektedir.

Boya malzemelerinin seçimi

Boya malzemelerinin seçiminde boyanın kalitesine göre kullanılacak malzemeye karar verilir. Tabii buna bağlı olarak da maliyet değişmektedir. Yağlı boya, saten, su bazlı vb. farklı çeşitte seçenek olduğu için insanlar bu noktada deneyimli ustaların görüşlerine de ihtiyaç duymaktadır.

İletişimin önemi
İnsanlar evlerini emanet edecekleri kişileri ince eleyip sık dokumak ister.

İkinci maddede saydığımız nedenlerden ötürü tam bu noktada devreye ev halkının ustalarla olan iletişimi devreye girmektedir. Çünkü isteklerimizi veya önerilerimizi karşılıklı olarak ne kadar sağlıklı aktarabilirsek o kadar memnun kalırız. Boyacı ustası seçerken çoğu insan bu durumu atlar ama bu en baş etmenlerin başında gelmektedir. Unutmayın evinizden memnun kalmanız iletişim kurabilmekten geçer.

Evinize ve karakterinize uygun bir renk seçimi

Evinizde boya badana rengi seçerken dikkat etmeniz gereken mobilyalarınız ile uyumlu olmasıdır. Çünkü kafanıza göre seçtiğiniz renkler mobilyalarınız ile uyum sağlamadığı takdirde istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. 

Ayrıca düşünmeniz gereken diğer husus ise, boya badana yapılacak odalarınızın güneş alıp almamasıdır. Karanlıkta kalan odalarda daha açık renkler tercih edilmeli. Güneş alan yerlerde de açık renkler kullanabilirsiniz ama tercihe göre odayı renklendirmek amaçlı koyu renkler de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan diğer şey ise, odanın genişliği ve küçüklüğüdür. Eğer odanız küçükse kesinlikle ama kesinlikle koyu renk tercih etmeyin. Büyük olan odalarda her renkte boya kullanabilirsiniz.

Eşyaları koruma
Eğer odanız küçükse kesinlikle ama kesinlikle koyu renk tercih etmeyin.

Boya badana yaparken eşyalarınızı koruma altına almalısınız. Boya badana sürecinin sonundaki temizlikten kurtulmak için eşyalarınızı koruma altına alın ki böylece iş yükü de hafiflemiş olur. Boya badana yaptırmadan önce saydığımız beş maddeyi uyguladığınız takdirde boya badana yaptırmak her evde çok basit ve hızlı olacak.

 

İlginizi çekebilir : Ufkunuzu açabilecek en ilginç boya badana uygulamaları

Barış Korkmaz
Evde Mimar girişimini bir hayalimi gerçekleştirmek için kurdum. Ev dekorasyonu ve tadilat alanlarındaki içerikleri ile insanların da hayallerindeki eve sahip olmaları için yardımcı olmaya ... Devam