Birth flowers: Doğum ayı çiçeğiniz kişiliğiniz hakkında hangi ipuçlarını taşıyor?

Doğduğumuz ayın burcumuzu belirlediğini hepimiz biliyoruz, peki ya temsil ettiği doğum çiçeğini? Evet Türkçe’ye doğum ayı çiçeği olarak çevrilen ‘birth flower’ kullanımının bilimsel bir açıklamasına rastlamak pek mümkün olmasa da geçmişten günümüze gelmeyi başarmış ve birçok insan tarafından kabul görmüş bir inanış olduğu söylenebilir. Şöyle ki, eski Roma dönemine kadar uzanan doğum günlerinde çiçek verme geleneği, zamanla çiçekler mevsimlik olduğundan ve yılın farklı zamanlarında farklı çiçekler bulunduğundan, belirli aylarda belirli çiçeklerle ilişkilendirilmeye başlamış. Durum böyle olunca da o ay yetişen çiçekler, o ay doğan kişilerin özellikleri ile eşleşmiş. O zamandan beri de doğum ayı çiçeklerinin kişilerin özelliklerini belirlemeye yardımcı olabileceğine inanılmaya başlanmış. Bugün hala farklı kaynaklarda yer verilen ve kişilerin doğum aylarına göre belirlenerek kişilik özelliklerini yansıttığına inanılan doğum ayı çiçeklerini ve bize ne mesaj verdiklerini gelin birlikte keşdefelim:

Ocak: Karanfil ve kardelen

Karanfil

Ocak ayında doğduysanız sizi temsil eden çiçekler karanfil ve kardelendir. Bilimsel adıyla Dianthus Caryophyllus olarak bilinen karanfil, Yunanca dios ve anthos kelimelerinden oluşan ‘ilahi çiçek’ anlamına gelir. İlk yetişmeye başladığı dönemlerde pembe-mor renklerinde olurken daha sonra farklı farklı renklerde de bulunabilir. Temizliği, saflığı ve masumiyeti temsil eder. İyi kalpli, aşk dolu, duygusal insanlarla özdeşleşir. Rengarenk hali, renkli, neşeli kişiliklerle de bağdaşır.

Kardelen

Diğer bir Ocak ayı çiçeği ise kardelendir. İnce, zarif bir gövdeye sahiptir ve yaklaşık 20 farklı tür içeren Galanthus çiçek grubuna aittir. Bu doğum ayı çiçeği, özellikle kış aylarında yetişir ve isminden de anlaşıldığı üzere karda açan çiçek anlamına gelir. Ocak ayında doğan ve doğum çiçeği kardelen olan kişilerin sabırlı, fedakar olduğu bilinir. Buna ek olarak bu çiçeğin karda açmayı başarabilmesi azmi simgeler; azimli, güçlü ve cesaretli kişilerle özleşir.

Şubat: Süsen, menekşe ve çuha çiçeği

Süsen

Genellikle bir veya iki doğum çiçeği ile özdeşen aylardan farklı olarak şubat ayı üç farklı çiçekle anılır: Süsen, menekşe ve çuha çiçeği. Süsenler, tipik olarak kuru, kayalık alanlarda yetişir. Yunanca iris kelimesinden gelir ve anlamı gökkuşağıdır. Ayrıca, ender de olsa siyah renkte de bulunur; bu yüzden doğum ayı çiçeği süsen olan şubat ayında doğan kişilerin ender rastlanan kişilik özellikleri olduğu söylenebilir. Ayrıca, şanslı oldukları da söylenir.

Menekşe

Şubat ayının diğer bir doğum çiçeği menekşedir. Çoğunlukla saksı bitkisi olarak yetiştirilir ve dünya üzerinde yaklaşık 400-500 çeşidi bulunur. Menekşe, Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Sadakati, bilgeliği, inancı ve cesareti temsil eder. Ayrıca, soğuk kış aylarının üstesinden gelebildikleri için güçlü olmakla da ilişkilendirilir.

Çuha çiçeği

Etrafımızda sık sık rastladığımız ama belki de ismini bilmediğimiz çuha çiçeği, sarı, pembe, mavi ve kırmızı renklerde bulunur. Yalnızca süs bitkisi olarak değil çay ve yağ olarak da kullanılır, şifalı özelliklere sahiptir. Tıpkı menekşe gibi kış mevsimine direndiği için zorlu şartlarda ayakta kalabilen insanları temsil eder. Ayrıca hoş kokusu nedeniyle çok sevilen bir çiçek olması, doğum çiçeği çuha olan insanların da popüler ve sevilen kişiler olmasıyla özdeşleşir.

Mart: Nergis

Nergis

Yetiştirmesi ve bakımı kolay olan nergisler en cömert çiçek açanlardır. Kuzey ve Batı Avrupa’nın çeşitli bölgelerine özgü yaklaşık 50 farklı nergis türü bulunur. Serin havalarda yetişebildiği gibi, güneşli havalarda en iyi performansını sergiler. Bu nedenle mart ayında doğan ve doğum çiçeği nergis olan kişilerin uyumlu olduğu söylenir. Ayrıca, yeniden doğuşu simgeleyen nergis, kişilik özelliği olarak yeniliklere açık olmak ile özdeşleştirilir. Gelin çiçeği olarak tercih edilmesinden dolayı duygusal ve romantik kişileri de temsil eder.

Nisan: Papatya ve ıtırşahi

Papatya

Seviyor-sevmiyor fallarından tanıdığımız papatyalar, hemen hemen her bölgede kolayca yetişebilir ve baharı simgeler. Rengini güneşten alan papatya, doğum çiçeği olarak neşeli, coşkulu, yaşama sevinci ile dolu kişileri tanımlar. Ayrıca sadakat ve masumiyetin de simgesi olan papatyalar, naif, kırılgan kişilik özellikleri ile de özdeşleşir.

Itırşahi

Itırşahi ya da tatlı bezelye çiçeği olarak bilinen sweet pea, zevkli insanları temsil eder. Ayrıca Yunanca la ve thyros kelimelerinin birleşiminden oluştuğu için “çok tutkulu” anlamına gelir. Doğum çiçeği ıtırşahi olan kişilerin de tutkulu olma özelliği taşıdıkları söylenir. Ayrıca, hoş kokulu olduklarından dolayı çekici olmakla da ilişkilendirilir.

Mayıs: Zambak ve alıç

Zambak

Mayıs ayı, zambak ve her zaman görüp ismini bilmediğimiz alıç bitkisi ile anılır. Parfümlerin vazgeçilmez kokusu olarak zambaklar, doğum çiçeği olarak kişilerin çekici olması ve her ortamda dikkat çekmesi ile özdeşleşir. Fakat aynı zamanda zehirli türleri de olduğu için sınırlar koymayı bilen, mesafeli kişileri temsil eder.

Alıç

Öte yandan mayıs ayının diğer bir doğum çiçeği olan alıçlar, hızlı büyüyebildikleri için atik, hırslı insanları anlatır. Başlangıçtaki sert ve ürkütücü görünümü, yaz aylarına doğru narin beyaz veya pembe çiçeklerle dengelenir. O yüzden tıpkı zambak gibi mesafeli, sınırları olan, tatlı-sert kişilik özelliklerini temsil eder. Ayrıca, kendilerini gizlemeyi iyi bildikleri için sır tutmayı bilen insanlarla da özdeşir.

Haziran: Gül

Gül

Ah, aşk ve romantizmin çiçeği! ‘Çiçeklerin kraliçesi’ olarak anılan gülün, tahminen 5.000 yıl öncesine uzanan uzun bir geçmişi vardır. Edebiyattan müziğe, modadan şiire ve dine kadar kültürün sayısız alanında yer almıştır ve renkleri neredeyse sayısızdır. Bu nedenle sonsuzluğu temsil eder, doğum çiçeği gül olan kişiler ilişkilerinde devamlılığa önem verirken, aşk dolu birliktelikler yaşayabilirler. Tıpkı gülün kendisi gibi doğum çiçeği gül olan kişilerin de romantik olması beklenir. Ayrıca, romantikliğin yanı sıra yakın arkadaşlık ve minnet duygusu ile de ilişkilendirilir; yani bu ay doğanlar dost canlısı kişilerdir.

Temmuz: Nilüfer ve hezaren çiçeği

Nilüfer

Görkemli ve yüzen taçlara benzeyen nilüferler, genellikle bataklıklar gibi pek de hoş olmayan yerlerde bulunurlar ve oralara güzellikler getirirler. Doğum çiçeği nilüfer olan temmuz doğumlu kişiler de dahil oldukları ortamları canlandırmaları, neşelendirmeleri ile bilinirler. Ayrıca, suyu seven nilüferlerin huzurlu hallerine benzer bir şekilde bu kişiler de iç huzuru bulmada başarılı, sakin ve manevi yönden güçlü kişilik özelliklerine sahiptir.

Hezaren çiçeği

Larkspurs ismiyle de bilinen hezaren çiçeği, temmuz ayının diğer bir doğum çiçeğidir. Oldukça uzun ömürlü olmaları ile ilişkili olarak doğum çiçeği oldukları kişilerin de sadakate, bağlılığa ve sonsuzluğa önem veren kimseler olduğu bilinir. Ayrıca, inançlı ve temiz kalpli olarak da tanınırlar.

Ağustos: Glayöl ve gelincik

Glayöl

Ağustos ayının çiçeklerinden biri olan glayöl, dayanıklı olmasıyla bilinir. Ağustosun yoğun sıcaklarına rağmen kendini ve güzelliğini korur. Bu ayda doğan kimselerin de güçlü, sağlam, zorluklar karşısında pes etmeyen kişilik özelliklerine sahip olduğu söylenir. Ayrıca, kırmızı, sarı, pembe gibi canlı renkleri olan glayöl gibi ağustos doğumluların da canlı ve enerjik kişilikleri ön plana çıkar.

Gelincik

Gelincik ise ağustos ayının diğer doğum çiçeğidir. Aslında hüznü temsil ettiği için kavuşamayan aşkları andırır. Benzer bir şekilde bu ayda doğan kişiler de platonik aşklar yaşayabilir. Ayrıca, narin, ince ve zarif yapılı gelincikler kırılgan bir kişiliği de temsil eder.

Eylül: Yıldız çiçeği ve gündüzsefası

Yıldız çiçeği

Güçlü aşkları temsil eden yıldız çiçekleri, eylül ayının doğum çiçeklerinden biridir. Çok katmanlı yapısının oluşması için gereken zaman, sabırlı olmakla ilişkilendirilir. Bu ayda doğan kişilerin yıldızçiçeğinden ilhamla sabırlı olduğu düşünülür. Ayrıca, dikkat çekici rengi gibi eylül doğumluların da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran enerjik kimseler olduğu söylenir.

Gündüz sefası

Eylül ayının diğer bir çiçeği ise kahkaha çiçeği ismiyle de bilinen gündüzsefasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere sefayı, neşeyi, huzur ve mutluluğu temsil eder. Sabahın erken saatlerinde açtığı gibi bu ay doğan insanların da erkenci kuşlar olduğu söylenebilir.

Ekim: Kadife çiçeği

Kadife çiçeği

Ekim ayının doğum çiçeği kadifedir ve kutsal sevgiyi temsil eder. Bu ay doğan kişilerin de sevgi dolu, dost canlısı olduğu söylenir. Ayrıca, ansızın gelen mutluluk ile de ilişkilenen kadife çiçeği, sürprizlerle dolu bir kişilik ile de özdeşleştirilir. Bakımın kolay yapılıyor olması da doğum çiçeği kadife olan kişilerle anlaşmanın kolay ve rahat olduğuna işaret eder.

Kasım: Krizantem

Krizantem

Özellikle Çin Kültürü’nde oldukça önemli olan krizantem, annelik ve anaçlık ile özdeşleştirilir. Öyle ki; Anneler Günü’nün resmi çiçeği bile olmuştur. Kasım ayında doğanların bu çiçekle anılması da kişilerin anaç duygularının, sahip çıkma, koruma gibi içgüdülerinin gelişmiş olması ile ilişkilidir. Kasımpatı olarak da anılan bu çiçek, aynı zamanda asaleti ve şefkati de temsil eder.

Aralık: Çoban püskülü

Çoban püskülü

Teknik olarak çiçek olmasa da yılbaşı ile özdeşleşen çoban püskülü, aralık ayındaki yeni yıl ruhunu temsil eder. Bu ayda doğan kişilerin de yenilikçi, değişime açık bir yapıda olduğu söylenir. Ayrıca tıpkı yeni yılın gelişinin yarattığı duygu gibi coşkulu kişilikleri vardır. Değişime ayak uydurmalarının yanı sıra, tıpkı çoban püskülü gibi güçlü ve dayanıklıdırlar.

İlginizi çekebilir: Tartışmalarda hangi burç nasıl davranır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!